Aktualności

Spotkanie autorskie z Michałem Rzeźnikiem

17 października (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Rzeźnikiem, autorem książki „Piotr Rzeźnik – zdrajca z Izbicy”.

Michał Rzeźnik, (ur. 1978 w Tomaszowie Mazowieckim), Warszawiak z wyboru, rodzinnie związany z Izbicą nad Wieprzem, w której mieszkali jego babcia z dziadkiem oraz inni członkowie rodziny. Przypadkiem odkrył, że brat dziadka był zdrajcą, mordercą, szmalcownikiem i kolaborantem. W latach czterdziestych doprowadził do likwidacji komórki ruchu oporu w powiecie krasnostawskim, współpracował z Gestapo, brał udział w Holocauście.  Historia ta okryta byłą zmową milczenia w rodzinie od czasów okupacji do lat dwudziestych dwudziestego pierwszego wieku.  Tysiące kart archiwaliów, długie godziny w bibliotekach, rozmowy z żyjącymi świadkami, korespondencja z badaczami w instytucjach badawczych w Polsce, w Izraelu i Stanach Zjednoczonych pozwoliła odkryć udział w zbrodniach również innych członków rodziny. 

„Piotr Rzeźnik – zdrajca z Izbicy” to rzetelnie udokumentowana literatura faktu opisująca kolaborację, zdradę Ojczyzny i zbrodnię Holocaustu dokonaną przez najbliższych autora. Książka ta jest również cennym źródłem wiedzy historycznej dotyczącej Izbicy nad Wieprzem oraz sąsiedniej Tarnogóry. Zainteresowani historią okupacji niemieckiej również znajdą w niej wiele interesujących wątków. 

Możliwość komentowania Spotkanie autorskie z Michałem Rzeźnikiem została wyłączona