Wystawa z cyklu „Ludzie z pasją” prezentacja gminy Fajsławice

czwartek, 25/03/2010

Dnia 25 marca br. uroczyście otwarto wystawę „Ludzie z Pasją – Gmina Fajsławice”,  promującą lokalnych artystów z gminy Fajsławice. Biblioteka już od kilku lat w ramach cyklu „Ludzie z pasją” prezentuje ciekawych ludzi i ich prace  z poszczególnych gmin powiatu krasnostawskiego.

Na otwarcie przybyła delegacja z gminy Fajsławice na czele z zastępcą wójta – Krzysztofem Gałanem. Na otwarciu obecny był wicestarosta Andrzej Kmicic, Marek Kiciński – przewodniczący Komisji Oświaty i  Kultury Rady Powiatu, Tomasz Nagowski – audytor Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Władysław Fedorowicz – dyrektor Muzeum Regionalnego, Maria Kiljańska – dyrektor I LO.

Na wystawie swoje prace prezentowali następujący autorzy:

Adam Lipa, który mieszka w Siedliskach Drugich. Kontakt z rzeźbą miał od dzieciństwa, rzeźbił jego ojciec, który przekazał mu tajniki tej trudnej sztuki. Swoje prace wykonuje przede wszystkim w drzewie lipowym, ale również w kasztanowym czy dębowym. Rzeźbi postacie ludzkie np. wiejskie kobiety przy pracy, ale też postacie świętych, szopki, aniołki i krzyże. Rzeźby, jakie wykonuje dotyczą najczęściej tematyki religijnej – są to kapliczki, Jezus Frasobliwy, anioły. Płaskorzeźby przedstawiają Ostatnią Wieczerzę, Matkę Boską. Pan Adam uczestniczy w wielu konkursach, wystawach, targach i plenerach. Brał udział między innymi w Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej, Pawłowie, Stenwereck we Francji

Alfons Węgrzyn – 79-letni mieszkaniec Ignasina jest rolnikiem. Od lat rzeźbi w drewnie. Tematem jego prac są przede wszystkim postacie ludzi.

Agata Terpiłowska – nauczycielka w Szkole Podstawowej w Siedliskach Drugich. Po pracy realizuje swoje pasje artystyczne. Maluje na płótnie oraz na szkle różnego formatu (butelki, wazony).

Danuta Majcher – bibliotekarka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Fajsławicach – Filia Siedliska. Prowadzi różne formy pracy z dziećmi. Dokształca się na szkoleniach, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystuje na zajęciach plastycznych prowadzonych aktywnymi metodami.

Przybyłym gościom zaprezentowano szereg prac związanych z różnymi dziedzinami sztuki. Dużym powodzeniem cieszyły się rzeźby, obrazy, płaskorzeźby oraz szkło ozdobne. Część artystyczną z okazji otwarcia wystawy  przygotowali młodzi mieszkańcy gminy Fajsławice –  dzieci z zespołu „Promyczki” ze szkoły w Siedliskach Drugich, które pracują pod kierunkiem pani Jolanty Gorzkowskiej – Kusy. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny : tańce ludowe oraz piosenki. Wielkie oklaski zebrał grający na akordeonie podczas całego spotkania uczeń III klasy Publicznego Gimnazjum w Siedliskach Drugich i Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie Marcin Terpiłowski. Marcin gra na akordeonie,  akompaniuje zespołowi „Promyczki”.  Uczestniczy w różnych konkursach i przeglądach piosenki. Od niedawna interesuje się poezją, czyta i sam pisze wiersze.