Aktualności

Poziomy złożoności Wojciecha Bielunia.

7 grudnia w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Bieluniem (Targoszem), mieszkańcem gminy Kraśniczyn. Poeta z Bończy zaprezentował swój najnowszy tomik poezji „Poziomy złożoności”. Spotkanie w interesujący sposób poprowadziła Agnieszka Battelli, z wykształcenia muzyk, wokalistka, fagocistka, tekściarz, kompozytorka, animator kultury, pedagog. W czasie spotkania poeta opowiadał o młodości spędzonej w Łodzi, o  bieganiu w maratonach, o przyjaźni z Jackiem Bieriezinem, który wprowadził go w świat poezji  i o pisaniu „do szuflady”. Do wierszy na dobre wrócił w 2014 r., po przejściu na emeryturę. Wydał pięć tomików poetyckich: „Okręty moje” (2018 r.), „Świat jaki jest” (2019 r.), „Generacja” 47 (2020 r.), „Wiersze z Bończy” (2021 r.), „Parabole”(2022). Brał udział w wielu ogólnopolskich spotkaniach poetów, między innymi w Złotym Potoku. W kwietniu 2022 r. został członkiem Związku Literatów Polskich. Najnowszy tomik „Poziomy złożoności” jest szóstym w dorobku poetyckim autora. Zawiera 50 wierszy ułożonych w kolejności powstawania utworów. Proza poetycka, z którą mierzy się autor, obejmuje utwory o charakterze refleksyjnym, liryczno-opisowym, filozoficznym. W niektórych miejscach przypominają  klasyczne przypowieści mistrzów prozy, jak Umberto Eco czy też prozy filozoficznej Tadeusza Kotarbińskiego. Wiersze, będące prozą literacką, rodzajem eseju kierowane są do czytelnika wyrafinowanego, intelektualisty, nierzadko filozofa, socjologa, i psychologa w jednej osobie. W twórczości Wojciecha Bielunia czuć ciągłe poszukiwania swoich korzeni, drogi, skąd przyszedł i dokąd zmierza, on i świat. Poszukując odpowiedzi na wszystkie pytania, nie godzi się na otaczającą go szarą codzienność. Ten bunt, to właśnie proza życia, zamieniona w piękną prozę poetycką tego tomiku.  Agnieszka Battelli zaśpiewała kilka piosenek autorskich.  W imieniu burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka list gratulacyjny i podziękowania przekazała poecie Ewelina Nowicka. Goście otrzymali tomiki poetyckie z dedykacją poety.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Czy znasz? Stanisław Tadeusz Srzednicki”. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Moskiewskim i zdaniu egzaminu z prawa polskiego na Uniwersytecie w Petersburgu Stanisław Pomian-Srzednicki odbył aplikacje w Sądzie Pokoju i Sądzie Policji Poprawczej w Pułtusku oraz Warszawskim Sądzie Kryminalnym (1860-1862). W październiku 1862 r. Srzednicki rozpoczął pracę jako pisarz Sądu Pokoju w Krasnymstawie – mieście powiatowym guberni lubelskiej. Po niespełna czterech latach został mianowany na stanowisko podsędka (1866). Już wówczas dał się poznać jako społecznik. 25 września 1869 r. powołano go w skład Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Krasnostawskiego. Mocno zaangażował się w jej działalność. Instytucje charytatywne podporządkowane Radzie w Krasnymstawie to m.in. Dom św. Łazarza (dla potrzebujących wsparcia mężczyzn), Szpital św. Ducha (dla ubogich kobiet) oraz dom Instytutu Wdów i Sierot.

W 2016 r. Agnieszka Battelli, praprawnuczka Stanisława Pomian-Srzednickiego, powołała fundację, której celem jest propagowanie tożsamości obywatelskiej w oparciu o wiedze zawartą w pamiętniku Stanisława Pomian-Srzednickiego. Fundacja zorganizowała wiele spotkań i wystaw okolicznościowych poświęconych twórcy polskiego sądownictwa w niepodległej Polsce.

Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2024 r. na parterze Biblioteki. Zapraszamy!

Możliwość komentowania Poziomy złożoności Wojciecha Bielunia. została wyłączona