Aktualności

Szkolenie z pierwszej pomocy dla bibliotekarzy.

23.02.2024 r. bibliotekarze powiatu krasnostawskiego spotkali się  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie na dwuczęściowym „roboczo – uroczystym” szkoleniu. W pierwszej części uczestniczyliśmy w kursie „Pierwsza pomoc – aspekty teoretyczne i praktyczne zastosowanie”. Fachową wiedzą teoretyczną  i praktyczną podzieliła się z nami Pani Iwona Magdalena Franc, wykwalifikowana pielęgniarka z długim stażem pracy. Po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną, odbyły się intensywne ćwiczenia praktyczne: ułożenie w pozycji bezpiecznej, wykonanie masażu serca i sztucznego oddychania na fantomie, udrożnienie dróg oddechowych, opatrywanie. Kurs był odpowiedzią na potrzeby szkoleniowe zgłaszane przez bibliotekarzy z bibliotek gminnych, filii bibliotecznych i biblioteki miejskiej.

Następnie Pani Elżbieta Patyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Krasnymstawie poinformowała bibliotekarzy, że od 15 lutego 2024 r. zgodnie ze znowelizowaną  ustawą  każdy podmiot pracujący z dziećmi ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, zwanych inaczej standardami ochrony dzieci. Podmioty objęte tym obowiązkiem, w tym biblioteki, mają 6 miesięcy na pełne dostosowanie się do nowej regulacji. Celem wprowadzenia standardów jest zapobieganie i przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci poprzez utworzenie stosownych procedur interwencyjnych, które w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, mają dążyć do sprawnego i szybkiego rozpoznania syndromów dziecka krzywdzonego.

W drugiej części szkolenia gościliśmy Danutę Majcher, bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki Publicznej w Fajsławicach. Filia Biblioteczna w Siedliskach, która z końcem stycznia wkroczyła w nowy etap życia, jakim jest emerytura. Całe grono bibliotekarzy powiatu krasnostawskiego na czele z naszym opiekunem merytorycznym z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie Panem Pawłem Kordybachą, podziękowało koleżance bibliotekarce  za przeszło dwadzieścia lat świetnej i owocnej współpracy. Po indywidualnych życzeniach i uściskach nadszedł czas na wspólną fotografię, na rozmowy i wymianę doświadczeń przy ciastku i kawie.

Emerytura to nie koniec – to dopiero początek pięknej przygody, jak czytamy na kartce z życzeniami dla Danusi, którą wykonała w imieniu wszystkich bibliotekarzy powiatu jedna z utalentowanych twórczo  bibliotekarek.

Możliwość komentowania Szkolenie z pierwszej pomocy dla bibliotekarzy. została wyłączona