Nowości – luty 2011

piątek, 11/02/2011

DUSZA NA SKALPELU – Krystyna Nepomucka. Łódź: Akapit Press , 2010.

„Dusza na skalpelu – intrygujący tytuł może sugerować, że powieść Krystyny Nepomuckiej to jakiś mrożący krew w żyłach horror. I rzeczywiście, tajemniczość, niepewność oraz strach towarzyszą czytelnikowi od pierwszej strony i nie pozwalają się oderwać. Los głównej bohaterki, jej burzliwe życie przeżywa się niczym własne. Polecam wszystkim tym, którzy mają mocne nerwy. Bez słowa wziął mnie w ramiona. Nie uczyniłam najmniejszego ruchu, nie broniłam się, gdy szukał moich ust. Zatracałam powoli poczucie czasu i rzeczywistości. Doznałam dziwnego uczucia, całkowicie różnego od tych, jakie kiedykolwiek przeżyłam. Było to coś podobnego do unoszenia się, odpływania w jego ramionach w dziwne, wirujące światy, w mroczne głębie nowych doznań. Nic się nie liczyło, nic nie istniało. Wokół pustynia i tylko my dwoje, złączeni pocałunkiem, przenikając siebie drogą dziwnej, nieznanej osmozy. Krystyna Nepomucka, autorka ponad 20 książek dla dorosłych i młodzieży, z których część została przetłumaczona na język holenderski. Zadebiutowała na łamach „Wiadomości Londyńskich” powieścią w odcinkach Romans z Busiem (późniejsze Małżeństwo niedoskonałe). Książka ta, wraz z następnymi tomami: Rozwód niedoskonały, Samotność niedoskonała, Miłość niedoskonała, Kochanek doskonały, Starość doskonała, Ślubny welon, Mydło z łabędziem, Kotka birmańska, Moje życie z kosmitą, Oczekiwanie, Opowieści na noce bezsenne przysporzyła pisarce niesłabnącej do dziś popularności i sympatii Czytelniczek. Powieści dla młodzieży: Wakacje z Penelopą, Tamaryszek w podróży, Tamaryszek i tajemnica babuni Elwiry, Tamaryszek i serca dwa złączone, Sekret Tamaryszka. ”


DZIECI KATYNIA  Wyd. 2 poprawione i poszerzone – Teresa Kaczorowska. Warszawa: Bellona, 2010.

Interesowało mnie, jak potoczyły się losy dzieci zgładzonej polskiej inteligencji. Ciekawa byłam, w jaki sposób bestialska śmierć ich ojców, przez pół wieku otoczona w świecie zmową milczenia, wpłynęła na ich życie. Często wręcz stawiała siebie w sytuacji dziecka Katynia – w 1940 roku, przeważnie kilkuletniego, a czasem jeszcze w łonie matek – czy poradziłabym sobie w życiu, kiedy samo wspomnienie o tej zbrodni było niebezpieczne(…) Po kliku latach pracy książka powstała. Realistyczna, dokumentalna, odkrywająca nieznaną, bo przez pół wieku zakazana rzeczywistość. Zawiera dwadzieścia reportaży. Każdy z nich to osobny los dziecka polskiego oficera, jeńca obozu w Kozielsku, Starobielsku lub Ostaszkowie. Odszukała też dwóch synów polskich oficerów wziętych do sowieckiej niewoli, których ojcom udało się uniknąć śmierci. Mimo to ich los nie był w cale łatwiejszy.


DZIEWCZYNA Z SĄSIEDZTWA – Jack Ketchum. Słupsk: Papierowy Księżyc, 2009.

„Dziewczyna z sąsiedztwa” Jacka Ketchuma to jedna z najsłynniejszych powieści grozy ostatnich lat, uznawana za jedną z najbardziej wstrząsających powieści w historii literatury. Nareszcie ukazuje się na polskim rynku!

To legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym, jak to szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści.
Obok tej książki nie można przejść obojętnie. „Dziewczyna z sąsiedztwa” wstrząsa czytelnikiem do granic wytrzymałości i pozostawia w emocjonalnym szoku jeszcze przez długi czas po zamknięciu ostatniej strony.

100 POCZTÓWEK Z SYBERII – Richard  Wirick. Warszawa: Świat Książki, 2010.

Oryginalny kolaż literackich obrazów, anegdot i refleksji poświęconych Syberii, spojonych wątkiem podróży autora – amerykańskiego dziennikarza – i jego żony po adoptowaną tam córeczkę. Opowieść poświęcona fascynującym krajobrazom, historii, współczesności, mitom i niezwykłym ludziom, żyjącym w warunkach, wymagających hartu ciała i ducha. Piękna, poruszająca proza, do smakowania po kawałku.

TAJEMNICE SOLINY  Wyd. 2 poszerzone – Henryk Nicpoń. Rzeszów: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2010.

„Tajemnice Soliny” Henryka Nicponia to książka, na którą składają się reportaże na temat powstania zapory w Solinie. Materiały do napisaniaTajemnic Soliny” zbierałem przez wiele lat. Dla części moich przyjaciół było zaskoczeniem, że pierwowzory postaci Mychaliny Datkowej i Tekli Zawiłykowej są jak najbardziej prawdziwe. Do napisania reportażu o nich przymierzałem się wielokrotnie. W końcu zmarły, a temat pozostał w głowie. Baśniowa wręcz historia dwóch wiejskich kobiet, które odwoływaniem się do świata bieszczadzkich duchów, zjaw i demonów oraz czynieniem czarów postanowiły przeciwdziałać budowie jak mówiły dwóch perehard, fascynowała i rozpalała wyobraźnię. Jeszcze bardziej, kiedy poznawałem pełen dramaturgii i niewyjaśnionych zagadek przebieg ich budowy. Coraz mocniej oplątywała mnie sieć tajemnic Soliny… (Ze wstępu – Henryk Nicpoń).


GOSPODARKA FINANSOWA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE – Bartosz Kołaczkowski, Małgorzata Ratajczak. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2010.

W podręczniku w sposób kompleksowy i przejrzysty przedstawiono gospodarkę finansową samorządu terytorialnego w Polsce i omówiono najważniejsze jej elementy:

- budżet i organizacyjno-prawne formy realizacji jego założeń,
- źródła finansowania zadań wykonywanych przez gminę, powiat i województwo samorządowe (dochody własne i dochody zewnętrzne samorządu, przychody zwrotne)
- system kontroli i nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem gospodarki finansowej samorządu.

Podręcznik uwzględnia zmiany reformujące system finansów samorządu terytorialnego, wprowadzone przez ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

KATYŃ-OCALONA PAMIĘĆ – Andrzej Krzysztof Kunert. Warszawa: Świat Książki, 2010.

Pierwsza tak wyczerpująca książka, obejmująca wszystko, co – pośrednio i bezpośrednio – dotyczy zbrodni katyńskiej. W chronologicznie ułożonych notach wybitny historyk omawia i wyjaśnia, jak doszło do sowieckiej okupacji, IV rozbioru Polski i do samej zbrodni, opisuje też dzieje „kłamstwa katyńskiego”. W kalendarium są m.in. zapiski z pamiętników i wiersze ofiar, fragmenty wywiadów i przemówień polityków, teksty rozkazów, komunikatów. Bogata ikonografia obejmuje czołówki gazet, ulotki, kadry z filmów propagandowych, plakaty, znaczki pocztowe, rysunki, czy karykatury.

POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE – Ewa Ferenc.  : Wydawnictwo Św. Wojciech, 2010.

Książka barwnie przedstawia zwyczaje i tradycje świąteczne, od wieków pielęgnowane w domach Polaków, wyjaśnia symbolikę gestów, słów i rzeczy. Wprowadza w mistyczny nastrój świąt. Rok liturgiczny, porządkujący czas naszych przodków, jest pełen niezgłębionych treści. I jak pisał Andrzej Kijowski: „W roku liturgicznym nie ma zwyczajnych dat. I to jest piękne, i czas nabiera wartości, rytmu, jest pełen tajemnic i znaków…” Każdy dzień jest niezwykły i pełen czaru. Polskie tradycje świąteczne ukazały się po raz pierwszy w 1988 roku, wydane staraniem Księgarni Św. Wojciecha, pod tytułem „Rok kościelny a polskie tradycje”. Książka od początku cieszyła się zainteresowaniem i sympatią czytelników. Obecna edycja jest znacznie poszerzona, o opisy kilkunastu świąt, w tym narodowych, i wzbogacona licznymi fotografi ami i ilustracjami.

PSYCHOLOGIA UZALEZNIEŃ-ALKOHOLIZM – Lidia Cierpiałkowska, Michał Ziarko. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2010.

Autorzy przedstawiają najnowsze koncepcje i wyniki badań nad naturą, genezą i mechanizmami powstania uzależnienia i współuzależnienia; prezentują najbardziej efektywne programy terapeutyczne dla alkoholików i członków ich rodzin, ukazują założenia i sposoby realizacji programów profilaktycznych stosowanych w różnych okresach cyklu życia jednostki. Publikacja będzie doskonałym podręcznikiem dla studentów psychologii i kierunków pedagogicznych, a także dla profesjonalistów pracujących z osobami uzależnionymi i ich rodzinami ? psychoterapeutów, doradców rodzinnych, pracowników socjalnych, policjantów, kuratorów sądowych, pedagogów, wychowawców.
„…publikacja prezentuje w sposób niezwykle uporządkowany i logiczny wiele informacji na temat uzależnienia od alkoholu zarówno w wymiarze jednostkowym, społecznym, medycznym, jak i profilaktyki czy terapii. Istniejące na rynku wydawniczym publikacje nie obejmują w sposób tak kompleksowy i profesjonalny tematyki uzależnienia od alkoholu [...] koncentrują się raczej na wybranych aspektach uzależnienia [...]. Autorzy z niezwykłą erudycją wiążą zagadnienia biologiczne i medyczne z mechanizmami i stanami psychologicznymi, wzbogacając literaturę przedmiotu o pozycję nieobecną dotychczas na polskim rynku wydawniczym.”

ZAŁOŻYĆ FIRMĘ I NIE ZBANKRUTOWAĆ. Warszawa: Difin, 2010.

Założenie własnej firmy i jej utrzymanie nie jest zadaniem łatwym. Książka ma uświadomić czytelnikom trudności oraz pomóc w ich pokonaniu. W sposób kompleksowy zostały przedstawione najważniejsze sprawy związane z założeniem i prowadzeniem firmy, a jeśli wystąpi taka potrzeba – także z zakończeniem działalności gospodarczej.

Czytelnik – przyszły przedsiębiorca znajdzie w niej omówienie najważniejszych proble­mów związanych z wyborem formy prawnej działalności i formy opodatkowania oraz rejestracją działalności gospodarczej w Polsce i w wybranych krajach Europy, wska­zanie instrumentów rynku pracy wykorzystywanych w finansowaniu i usprawnianiu działalności przedsiębiorstw oraz procedur pozyskiwania funduszy unijnych. Znaczna część książki jest poświęcona aspektom ewidencyjnym oraz podstawowym elementom sprawozdawczości. Kolejne rozdziały traktują o tym, jak, gdzie i od czego się ubezpieczyć oraz o prawnych aspektach zakończenia działalności gospodarczej. Autorzy kładą nacisk wyłącznie na stronę prawno podatkową prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowości