Wystawa malarstwa i prezentacja „Nestora” .

niedziela, 15/05/2011

Goście, którzy  przybyli 29 kwietnia 2011 r. do Biblioteki uczestniczyli w otwarciu wystawy malarstwa Witolda Gilarowskiego i prezentacji 15 wydania Czasopisma Artystycznego „Nestor”.  Witold Gilarowski urodził  się 26 października 1938 r. w Krasnymstawie. Swoje obrazy maluje amatorsko od kilkunastu  lat. Uczestniczył w wielu międzynarodowych plenerach malarskich : „Kresy92” w latach 1996-2004 w Woli Uhruskiej, Beho99 w Belgii, w Opaleniu, Wierzbicy. Preferuje malarstwo realistyczne o tematyce polska wieś i polska przyroda.  Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Kanadzie i Polsce. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście obrazów malowanych techniką olejną. Są wśród nich krajobrazy, kwiaty oraz architektura  Krasnegostawu. Obrazy są utrzymane w ciepłych, żywych kolorach, emanuje z nich pozytywna energia.

Pomiędzy wernisażem a prezentacją „Nestora” wystąpił tercet uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krasnymstawie. Maksymilian Bereza, Karol Toruń i  Bartek Juszczak wykonali utwory na trąbki.

Najnowszy 15 numer „Nestora” przedstawił Andrzej Misiura i Mariusz Kargul. Obecny na spotkaniu Kazimierz Bolesław Malinowski, redaktor „Lampy” w swoim wystąpieniu przyznał, że początkowo potraktował czasopismo sceptycznie. Jednak po wnikliwym przeczytaniu doszedł do wniosku,  że mamy  do czynienia z nowym, ciekawym zjawiskiem.  Zwrócił uwagę, że  „Nestor” jest inicjatywą lokalną, sprzyjającą integracji ludzi, którzy mają coś istotnego do powiedzenia. Krąg autorów pisma systematycznie rozszerza się, na jego łamach prezentowane są ciekawe talenty literackie. Podobało mu się to, że czasopismo posiada rozbudowany dział historyczny i publikuje teksty na dobrym poziomie.

Na spotkaniu obecni  byli autorzy „Nestora”.  Mogliśmy poznać Elżbietę Kmieć, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu. W najnowszym numerze prześledziła okres PRL-u w kronikach szkolnych na terenie gminy Izbica. Z Warszawy przyjechała współpracująca od kilku lat z „Nestorem” dziennikarka i psycholog Elżbieta Szadura-Urbańska, która odkryła postać Mariana Sawy, wybitnego kompozytora organowego, urodzonego w Łopienniku Górnym. Z Lublina dojechał rysownik Benek Homziuk. Choroba nie pozwoliła przybyć debiutującemu w czasopiśmie Jerzemu Jackowi Bojarskiemu, redaktorowi naczelnemu lubelskiego „Niecodziennika Bibliotecznego”.

W najnowszym numerze „Nestora” możemy przeczytać między innymi o zamku w Krasnymstawie,  o obrazie Jasnogórskim i jego związkach z kościołem Wszystkich Świętych w Krasnymstawie, o Maksymilianie Habsburgu,  o  Stanisławie Tilzerze, o sylwetkach biskupów chełmskich, o Michałowie i Orchowcu. Nie brakuje wierszy, recenzji, wspomnień, opowieści rodzinnych i felietonów.

Dla tych, którzy nie posiadają wersji papierowej „Nestora” zapraszamy na jego stronę internetową, gdzie dostępna jest wersja elektroniczna najnowszego numeru.

Wystawę obrazów Witolda Gilarowskiego można oglądać do 20 maja w godzinach pracy Biblioteki.