Wystawa „Karen Blixen-życie i twórczość”

wtorek, 10/01/2006

Biblioteka zaprasza w dniach 10-30 stycznia 2006 r. na wystawę „Karen Blixen -życie i twórczość”. Na 17 planszach zaprezentowano pełne trudności i zawirowań życie Karen Blixen (1885-1962), najszerzej w świecie znanej spośród duńskich pisarzy XX w., jej przyjaźnie i miłości, artystyczne fascynacje, jej rysunki i malarstwo, a także niezwykle interesującą drogę jaką przeszła jako pisarka. Ciężko doświadczona przez życie, fascynowała siłą i urokiem swojej osobowości, mądrością i rozmachem talentu pisarskiego.

Legenda otoczyła również miejsca, w których pisarka mieszkała – afrykańską farmę i dom rodzinny w Rungsted, na północ od Kopenhagi, w którym dziś mieści się muzeum jej poświęcone. Postać i pisarstwo Karen Blixen budzi szerokie zainteresowanie także i w Polsce. W ostatnich latach wydano kilka zbiorów opowiadań: Anegdoty o przeznaczeniu, Cienie na trawie, Dagerotypy, Karnawał, Listy z Afryki, Niewinne mścicielki, Opowieści ostatnie, Pożegnanie z Afryką, Siedem niesamowitych opowieści, Zimowe opowieści. Wystawa obrazuje pełne trudności i zawirowań życie Karen Blixen, jej przyjaźnie i miłości, artystyczne fascynacje, jej rysunki i malarstwo, a także niezwykle interesującą drogę, jaką przeszła jako pisarka.

Organizatorem wystawy jest Duński Instytut Kultury, została przygotowana przez Muzeum Karen Blixen w Rungstedlund. Wystawa trafia do wielu miast i bibliotek, także w innych krajach Europy.