Nowości – kwiecień 2011

wtorek, 7/06/2011

DROGI GABRIELU – Halfdan W. Freihow. Kraków: Znak, 2010.

Norweski dziennikarz Halfdan W. Freihow w mistrzowski sposób opowiada o relacjach pomiędzy ojcem i synem.
Drogi Gabrielu ma postać osobistego listu pisanego przez ojca do autystycznego syna. Jest to opowieść o trudnościach i frustracji, ale, co ważniejsze, o bezwarunkowej miłości i akceptacji. Wiara w potęgę i moc rodziny przy jednoczesnej brutalnej szczerości autora i unikaniu wszelkich uproszczeń sprawiają, że dzieło Freihowa prawdziwie porusza. Uświadamia, że wielka miłość może w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji dać szczęście i radość życia.
Drogi Gabrielu uznano za jedną z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek wydała norweska literatura, a prawa do przekładu sprzedano do 16 krajów.

INNA WERSJA ŻYCIA – Hanna Kowalewska. Poznań: Zysk i S-ka, 2010.

Intrygująca opowieść o szukaniu porozumienia, wybaczaniu, a także o miłościach wiecznych i wietrznych… Inna wersja życia to kolejna książka ze znakomitego cyklu o Zawrociu. Główna bohaterka, Matylda, jeszcze raz musi zmierzyć się z przeszłością. Dlaczego sześcioletniej Matyldy nie ma na rodzinnych zdjęciach? Kim jest dziewczynka z czarno-białych fotografii oddanych przez sąsiadkę? Dlaczego matka i ojczym wolą, by Matylda trzymała się z daleka od swojej młodszej siostry? Matylda ma nadzieję, że odkrycie tego, co stało się dwadzieścia pięć lat temu, pomoże naprawić relacje z Paulą. Czy jednak mozolne układanie puzzli z przeszłości przywróci rodzinną harmonię? W książce tej jest też teraźniejszość. Matylda, po latach bycia w luźnych związkach z mężczyznami, chce ułożyć sobie życie. Czy uda jej się to z Igorem? A może lepszy będzie Jasiek Malinowski? Miłośnicy książek z cyklu o Zawrociu mają okazję poznać kolejne odsłony z życia Matyldy. Ci, którzy z autorką spotkają się po raz pierwszy, odkryją bogaty powieściowy świat, finezyjną konstrukcję, wciągającą i zaskakującą akcję oraz urodę języka.

KOBIETY Z CZERWONYCH BAGIEN – Grażyna Jeromin-Gałuszka. Warszawa: Prószyński Media, 2010.

Wzruszająca i doskonale napisana historia kilku pokoleń niezwykłych kobiet.
W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich azylem, dawało siłę i poczucie bezpieczeństwa.
Minęło sto lat. Do Czerwonych Bagien przyjeżdża Kornelia, najmłodsza z rodu samotnic, by dojść do siebie po niedawnych ciężkich przejściach. Ona też urodziła córeczkę i także wychowuje ją sama. Zbliża się dzień setnych urodzin prababki Rozy. Dla Kornelii będzie to nowy początek…

KRONIKA UMARŁYCH – Daniel Odija. Warszawa: W.A.B., 2010.

Kostyń, prowincjonalne miasto, zbudowane przez Niemców na bagnach. Wilgoć, chłód i wiatr wiejący od morza. Mateusz, muzyk jazzowy, wraca ze Stolicy po rozstaniu z dziewczyną; jego kariera załamała się, a on sam stopniowo traci kontakt z rzeczywistością. Konrad, idealny mąż i ojciec, któremu na pozór niczego w życiu nie brakuje, męczy się codzienną egzystencją, jego żonę Agatę niepokoją dziwaczne wizje. Darek wyprowadza się z domu i zatraca w przygodnych romansach – ucieka przed świadomością, że jego syn jest nieuleczalnie chory. Ksiądz Jan przeżywa kryzys powołania i nie potrafi dać pociechy swoim parafianom. Bohaterowie Odiji szukają ukojenia w muzyce, miłości, seksie, wierze, ale nie mogą wyrwać się z zaklętego kręgu. W Kronice umarłych jawa przeplata się ze snem, rzeczywistość z urojeniem. Odija pokazuje w swojej powieści świat porwanych relacji międzyludzkich i braku porozumienia. Kostyń niczym szpital Królestwo z filmu Larsa von Triera drży w posadach. To, co wyparte ze świadomości mieszkańców, wraca pod postacią koszmaru.

ZEW NATURY – Guy Grieve. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010.

Guy Grieve zrobił – i opisał w książce – to, o czym tak wielu tylko marzy: rzucił wszystko w diabły i wyjechał na rok w dzicz.
W jego przypadku dziczą była Alaska. Gdy tylko przybywa na miejsce, od razu zaczynają się kłopoty: otóż nie ma pojęcia o życiu w lesie, nie mówiąc już o życiu w lesie przy temperaturach 60 stopni poniżej zera. Na szczęście znajduje przyjaciół: Indianina Charliego, który pomaga mu założyć obóz letni, i Dona, byłego harleyowca i zabijakę, który od kilkunastu lat żyje na Alasce wraz ze swoją indiańską żoną. Autor powozi psim zaprzęgiem, spotyka łosie, niedźwiedzie i wilki, poluje na bobry i pardwy, głoduje i opycha się króliczym mięsem. Piękna przygoda i zakończona pełnym powodzeniem. Tym pełniejszym, że do pracy za biurkiem już nie wrócił.
Książka ma w sobie coś porywającego i szaleńczego, niczym przejażdżka pędzącym psim zaprzęgiem. Zew natury może być doskonałym prezentem dla ukochanej osoby, ale nie zdziwmy się, jeśli zacznie ona wymykać się z domu o drugiej nad ranem z rakietami śnieżnymi na nogach…
Autor, Guy Grieve, urodził się w 1973 roku w Republice Południowej Afryki. Jego matka jest Włoszką, a ojciec Szkotem. W dzieciństwie mieszkał na trzech różnych kontynentach. W 2004 roku porzucił pracę w biurze i cały rok spędził samotnie na Alasce. Pisał stamtąd artykuły dla brytyjskiego pisma „Scotsman”. Obecnie mieszka z żoną oraz dwoma synami na jednej z wysp archipelagu Hebrydy.

ANTROPOMOTORYKA – Joachim Reczek. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

W książce w kompleksowy sposób zostały  przedstawione zagadnienia związane z  motorycznością człowieka. Omówiono w niej  m.in.  mechanizmy leżące u podstaw motorycznego zachowania człowieka, analizę ruchu, motorycznych kompetencji, a także współczesne teorie i modele dotyczące tej dziedziny.
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla studentów akademii wychowania fizycznego oraz wydziałów wychowania fizycznego innych uczelni, a także dla doktorantów. Może być również użyteczny dla nauczycieli, trenerów i instruktorów.

JAKOŚCIOWE BADANIA PEDAGOGICZNE – Dariusz Kubinowski. Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2010.

Autor książki jest świetnie, pod wieloma ważnymi dla pedagogiki względami, rozeznany w stanie humanistyki współczesnej pod kątem aspektów ewolucji filozofii, np. w zakresie sporów o naukę czy o samą naukowość, jej model i kryteria. Ten typ rozeznania jest bardzo potrzebny i bardzo rzadki, wręcz ciągle unikatowy w środowisku pedagogicznym, co tylko podnosi rangę wysiłku Dariusza Kubinowskiego i jakości jego realizacji. Doskonale Autor rozumie i pokazuje rozwój świadomości krytycznej w stosunku do dziedzictwa pozytywistycznego, widzi proces dojrzewania i dokonywania się przełomu antypozytywistycznego, widzi problem relatywizmu, z jednej strony, a niezbędnej relatywizacji w poznaniu, z drugiej, dojrzale widzi decyzje metodologiczne w kategoriach dylematów jako przejawu złożoności i odpowiedzialności etycznej. Zdecydowanie dla kształcenia świadomości metodologicznej w środowisku pedagogicznym wykonał bardzo zaawansowaną i wartościową robotę. Prąca Dariusza Kubinowskiego jest bardzo potrzebna, zarówno w trosce o jakość dydaktyki w zakresie studiów pedagogicznych wszystkich stopni, jak też pozwoli na wyższy poziom pchnąć przeciętna świadomość badawcza pedagogów akademickich.

LUDOBÓJSTWO W XX WIEKU – M. Midlarsky. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Ludobójstwo polityczne i czystki etniczne w XX wieku kosztowały życie ponad 40 milionów ludzi. Autor, opisując losy europejskich Żydów, Ormian w Imperium Osmańskim, Tutsich w Rwandzie, czarnych Afrykanów w Darfurze, mieszkańców Kambodży, Bośniaków oraz ofiar konfliktu irlandzkiego równie uważnie przygląda się ofiarom, co sprawcom. W systematyczny sposób bada okoliczności, które przyczyniają się do powiększenia liczby ofiar: opisuje cyniczną grę obserwatorów międzynarodowych, szuka także przyczyn odmowy wpuszczenia uchodźców znajdujących się w warunkach niemal pewnej śmierci.Autor próbuje również rozwikłać zagadki pojawiające się w studiach nad ludobójstwem: w jaki sposób, niekiedy bezładne, a często inicjowane dla osiągnięcia określonych celów politycznych mordy przekształcają się w politykę ludobójstwa organizowanego w skali państwa? Dlaczego ludobójstwo jest tak często powracającym w historii zjawiskiem? Dlaczego tak wielu ludzi idzie za prowodyrem na drodze do nihilizmu?

SŁOWNIK WIEDZY O KULTURZE – red. K. Kubalska-Sulkiewicz. Warszawa: Arkady, 2010.

Słownik wiedzy o kulturze to wyjątkowa publikacja tego typu na polskim rynku wydawniczym, łącząca w jednym tomie wiadomości z zakresu sztuk plastycznych, architektury, muzyki, teatru, filmu, antropologii kultury i filozofii. Książka zawiera ponad 3000 haseł biograficznych i rzeczowych, tablice chronologiczne, rysunki poglądowe i jest dostosowana do programu nauczania szkół ponadgimnazjalnych. Przeznaczona jest dla uczniów, studentów i nauczycieli oraz tych wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie szeroko rozumianej kultury.

ZARZĄDZANIE FINANSOWE BANKIEM – Małgorzata Iwanicz-Drozdowska. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2010.

Podręcznik obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem finansowym bankiem ze szczególnym uwzględnieniem efektywności, ryzyka oraz kapitałów. Poszczególne rozdziały dotyczą:

  • roli banków i różnych aspektów ich funkcjonowania,
  • sprawozdań finansowych banku,
  • efektywności banków oraz jej pomiaru i zarządzania nią,
  • zarządzania ryzykiem bankowym,
  • zarządzania kapitałami banków,
  • zintegrowanego zarządzania efektywnością i ryzykiem (modele RORAC/RAROC).

Wszystkie rozdziały zostały wzbogacone przykładami ilustrującymi omawiane zagadnienia.Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków ekonomicznych, a szczególnie finansów i bankowości. Może być on również przydatny dla praktyków bankowych, profesjonalnie zajmujących się zarządzaniem finansowym.

Nowości