Nowości

Nowości – maj 2011

ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI – Krzysztof Varga. Wołowiec: Czarne, 2010.

„Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie”.
Bohater Alei Niepodległości to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem. Upływające dni nie przerażają, gdy tak łatwo skutecznie i tanio zabić nadmiar czasu. Plany nie powstają, gdy nie wiadomo, kto i po co miałby trwonić na nie więdnące siły.Varga przyzwyczaił swoich czytelników do uderzająco trafnych, wyrazistych i nieprzyjemnych diagnoz. Wyszydzona rzeczywistość śmieszy, ale to tylko nerwowy chichot, bo pod pozorami parodii rozpoznajemy niewygodną swojskość. Tym razem zwierciadło, które Varga podstawia bohaterowi, pokazuje oblicze, jakiego nikt nie chciałby ujrzeć…

ERYNIE – Marek Krajewski. Kraków: Znak, 2010.

Nowa seria mistrza polskiego kryminału. Zemsta silniejsza niż miłość. We Lwowie wybuchła panika. Żadne dziecko nie może już być bezpieczne. W maju 1939 roku w strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Zbrodnia jest potworna. Kim będzie następna ofiara? Całe miasto liczy na pomoc komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce przyjąć sprawy. Nie tym razem. Nie wie jeszcze, że został do tego wybrany. Przez mordercę. Przez Erynie, boginie zemsty. Przez przeznaczenie. Widmo zbliżającej się wojny, pogromy i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat wciąż żyje według własnych reguł. Każdy w nim zna Popielskiego i jego przydomek. Ostatnia rzecz, na którą by się zgodzili, to współpraca ze słynnym ?Łysym?. Ale ?Łysy? ma inne plany… Miasto przesiąknięte zbrodnią przesłonił cień bogiń zemsty. Wszyscy pogrążą się w jego mroku na wiele, wiele lat.

KAZNODZIEJA – Camilla Lackberg. Warszawa: Czarna Owca, 2010.

Akcja drugiej powieści kryminalnej Camilli Läckberg, tak jak poprzedniej, rozgrywa się w Fjällbackce, małej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Jaki jest związek między morderstwem młodej kobiety, której zwłoki odnaleziono w Wąwozie Królewskim, a sprawą sprzed dwudziestu pięciu lat, dotyczącą zaginięcia dwóch dziewczyn? Prawda okazuje się okrutniejsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać…

LUDZIE Z WYSP – Elizabeth Gilbert. Poznań: Rebis, 2009.

Wciągająca, iście szekspirowska opowieść o uczuciu, a zarazem ciekawy psychologiczny portret specyficznej wyspiarskiej społeczności. Na dwóch sąsiadujących ze sobą wyspach u wybrzeży Maine lokalni poławiacze homarów od pokoleń zaciekle walczą o łowiska. Osiemnastoletnia Ruth Thomas, córka jednego z nich, jest zdeterminowana, by dołączyć do ich grona. Bystra, energiczna, kompletnie nieromantyczna dziewczyna zakochuje się w końcu w młodym, przystojnym poławiaczu, który niestety należy do najbardziej znienawidzonego klanu. Ten romans będzie miał nieprzewidziane skutki dla mieszkańców obu wysp…


NOSICIEL – Tess Gerritsen. Warszawa: Albatros, 2010.

Trzymająca w napięciu powieść Tess Gerritsen, autorki takich bestsellerów jak „Klub Mefista“, czy „Chirurg“, niekwestionowanej królowej thrillera medycznego. Położone nad jeziorem Locust miasteczko miało być dla doktor Claire Elliott, matki nastoletniego chłopaka, rajem na ziemi, szybko jednak okazało się, że senny spokój Tranquility jest tylko pozorem… Jeden z młodych pacjentów Claire dopuszcza się brutalnego, niczym nieuzasadnionego aktu przemocy. Przypadek? Psychoza wydaje się rozszerzać i przybiera rozmiary epidemii, mieszkańcy miasteczka zaczynają zachowywać się jak psychopatyczni mordercy. Wydaje się, że nikt i nic nie jest w stanie ich powstrzymać. Doktor Elliott, odkrywa, że podobne wydarzenia miały już miejsce w przeszłości – sto i pięćdziesiąt lat wcześniej. Od tego, czy znajdzie rozwiązanie zagadki, może zależeć życie jej i jej syna. Czy sekret kryje się w jeziorze Locust, którego wody fosforyzują w ciemności? Niechętni Claire mieszkańcy milczą, terror narasta…

JAK MÓWIĆ, BY NAS SŁUCHANO – Iwona Majewska-Opiełka. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010.

Znana i ceniona autorka oraz jedna z najciekawszych postaci rynku szkoleniowego Iwona Majewska-Opiełka tym razem dzieli się z nami wiedzą na temat pozytywnej komunikacji.  W jej najnowszej  książce znajdziesz rzetelną, podaną w przystępny sposób wiedzę na ten temat, która sprawi, że twoje relacje z drugim człowiekiem będą pełniejsze. Świetna książka o tym, jak skutecznie komunikować się z innymi ludźmi. Autorka w przystępny sposób zgłębia tajniki interesującego sposobu mówienia i wyjaśnia, jak sprawić, by nasz przekaz nie nużył odbiorcy. Zwraca też uwagę Czytelnika na to, że ważne jest nie tylko to, jak się mówi, ale również to, jak się słucha innych osób. Książka ta to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy pragną opanować bądź udoskonalić swoje umiejętności oratorskie, na przykład dla szkoleniowców czy wykładowców.

OCHRONA OSÓB I MIENIA – Waldemar Bejgier, Bolesław G. Stanejko. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2010.

Dwaj wybitni praktycy i wykładowcy wyższych uczelni napisali pierwszy w Polsce podręcznik dotyczący ochrony mienia i osób. Autorzy poruszą nie tylko problemy merytoryczne, lecz także szczegółowo przedstawiają metodykę i organizację pracy firm ochroniarskich. Dlatego też poza studentami mogą z książki korzystać również osoby zarządzające prywatnymi organami bezpieczeństwa. Książka zawiera wiele przydatnych rysunków instruktażowych.

PATOLOGICZNY HAZARD – Aleksandra Derwich-Nowak. Warszawa: Difin, 2010.

Poradnik odwołuje się do rozumienia patologicznego hazardu jako uzależnienia i w tym też kontekście opisuje samą chorobę oraz określone sposoby jej leczenia. Autorka starała się zawrzeć wiele wskazówek, sugestii, czy porad, mających zachęcać do poszukiwania pomocy oraz zapoczątkowywania zmian przez każdą zainteresowaną osobę.

PIELĘGNIARSTWO W OPIECE DŁUGOTERMINOWEJ – red. K. Kędziora-Kornatowska, M. Muszalik, E. Skolmowska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

Jest to nowoczesny podręcznik, zgodny ze standardami kształcenia obowiązującymi na kierunku pielęgniarstwo, przygotowujący do opieki nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Książka została napisana przez zespół specjalistów – lekarzy, pielęgniarek i psychologów – zajmujących się tą tematyką. Prezentuje ona aktualny stan wiedzy z dziedziny pielęgniarstwa w opiece długoterminowej.
Podręcznik składa się z dwóch części: ogólnej i szczegółowej. Część ogólna zawiera podstawowe wiadomości dotyczące organizacji systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej w Polsce z uwzględnieniem opieki długoterminowej.  W części szczegółowej opisano zagadnienia dotyczące wybranych problemów zdrowotnych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, psychologicznych i społecznych osób przewlekle chorych.
Książka może być doskonałą pomocą dla opiekunów medycznych, asystentów osób niepełnosprawnych i pracowników socjalnych.

SOCJOLOGIA RODZINY – Tomasz Szlendak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Nowoczesny wykład na temat ludzkiego życia rodzinnego i jego różnorodnych form, prezentujący najważniejsze teorie i podejścia, od perspektywy ewolucyjnej zaczynając, przez informacje z zakresu antropologii i historii społecznej, a na współczesnych badaniach socjologicznych kończąc. Autor w ciekawy sposób opowiada o głównych procesach wewnątrzrodzinnych, przedstawia ewolucyjne ramy rodziny, a także pasjonującą historię rodziny w kulturze zachodniej, zatrzymując się na współczesnych przemianach, przez wielu interpretowanych jako „kryzys rodziny”. Ta bogato ilustrowana, pełna przykładów z życia codziennego książka zainteresuje nie tylko studentów nauk społecznych i humanistycznych, ale również wszystkich zastanawiających się nad kierunkami zmian życia rodzinnego. Książka otrzymała wyróżnienie w Konkursie na najlepszą książkę akademicką, organizowanym w ramach IV Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2010.

Nowości

Możliwość komentowania Nowości – maj 2011 została wyłączona