Wystawa malarstwa i prezentacja 17 numeru „Nestora”

czwartek, 29/09/2011

W czwartkowe popołudnie 29 września 2011 r. w Bibliotece otwarto wystawę malarstwa Oganesa Kazariana i zaprezentowano 17 wydanie Czasopisma Artystycznego Nestor.

Na spotkanie przybyło liczne grono gości i sympatyków Nestora. Wśród nich przewodnicząca komisji oświaty i kultury Rady Powiatu Elżbieta Kmieć, członkowie Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”, Waldemar Taurogiński z chełmskiego wydawnictwa „Tawa”.

Autorem 22 obrazów zaprezentowanych  na wystawie jest Oganes Kazarian, pseud. OWIK. Urodził się w Armenii. Ukończył Liceum Plastyczne, a następnie scenografię w Państwowym Instytucie Artystyczno-Teatralnym w Erevaniu . Był dyrektorem oraz nauczycielem rysunku, malarstwa i kompozycji Szkoły Artystycznej w Ahurian k/Leninakanu (Armenia).  Od 1987 r. do trzęsienia ziemi w grudniu 1988 r. był prezesem Komisji Artystycznej w Leninakanie. Kataklizm stanowił zwrot w twórczości artysty. Kilkumiesięczny pobyt w domu pracy twórczej na Krymie zaowocował powstaniem cyklu obrazów, zaprezentowanych w I rocznicę trzęsienia ziemi. W 1990 r. po raz pierwszy przyjechał do Polski na plener organizowany w Olszance koło Chełma. Jesienią 1993 r. wspólnie z żoną zakupił stary majątek podworski w Uhrze koło Chełma, z przeznaczeniem na Dom Pracy Twórczej, gdzie nieprzerwanie od 1994 r. odbywają się plenery malarskie. Obywatelstwo polskie otrzymał w 2003 r. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, architekturą wnętrz. Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w Armenii, USA, Niemczech, Kanadzie, Chinach. Swoje malarstwo prezentował na 23 wystawach indywidualnych oraz 8 zbiorowych. Prace artysty można oglądać w Bibliotece do końca października.

Następnie Iza Gładysz  zaśpiewała dwie piosenki poetyckie.

Redaktor naczelny Andrzej Misiura oraz sekretarz redakcji Wiesław Krajewski zaprezentowali 17 numer Nestora. Goście otrzymali najnowszy numer czasopisma, które liczy 124 strony i  debiutuje w nim 23 autorów. Zapraszamy do ciekawej lektury.