Nowości

Nowości – październik 2011

KAMIENIARZ – Camilla Lackberg. Warszawa: Czarna Owca, 2010.

Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki…
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości…
Kamieniarz jest trzecią powieścią kryminalnego cyklu Camilli Läckberg, którego akcja rozgrywa się we Fjällbace na zachodnim wybrzeżu Szwecji.
Książki przetłumaczono na wiele języków europejskich, w Szwecji i Francji powstają również ekranizacje bestsellerowego cyklu.
Pierwsze dwie książki Camilli Läckberg, Księżniczka z lodu oraz Kaznodzieja, były znakomicie napisane i bardzo ciekawe. Natomiast Kamieniarz jest dowodem, że autorka okrzepła, jest świadoma swoich możliwości… i może być zaliczana do najlepszych szwedzkich autorów tego gatunku.
„Örnsköldsviks Allehanda”

OSTATNI RAZ – Anna Gavalda. Warszawa: Świat Książki, 2010.

Ciepła, optymistyczna powieść psychologiczno-obyczajowa: wielka pochwała radości życia i siły, jaką może dawać miłość i oparcie w rodzeństwie. Powściągliwy Simon, mądra Lola i szalona Garance uciekają z wesela kuzyna, by spotkać się z Vincentem, czwartym z rodzeństwa. Po raz pierwszy od dawna są sami, bez dzieci i akuratnej, irytującej bratowej. Te chwile, pełne wspomnień i beztroskich przekomarzań, wyrwane dorosłej codzienności, dadzą im siłę, by stawić czoło własnym kłopotom… Lekki humor i doskonałe dialogi.

POZA SEZONEM – Jack Ketchum. Słupsk: Papierowy Księżyc, 2010.

„Poza sezonem” to kultowy horror autora słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”, który po raz kolejny przesuwa granicę grozy do rejonów niedostępnych innym autorom. Przez wielu nazywany horrorem ostatecznym „Poza sezonem” jest niesamowicie wstrząsającą opowieścią o tym, jakie są granice człowieczeństwa i jak silna jest w nas wola przetrwania, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.
Wypoczynek w nadmorskim kurorcie zamienia się w straszliwy koszmar dla pięknej nowojorskiej redaktorki i grupy jej przyjaciół. Trzy kobiety i trzech mężczyzn muszą stawić czoła złu, które czai się w lasach wokół Dead River. Zaczyna się polowanie, które zamienia się w krwawą walkę o przetrwanie. Czy opuszczony dom na odludziu będzie miejscem ostatecznej klęski człowieczeństwa?

TANIEC Z ANIOŁEM – Ake Edwardson. Warszawa: Czarna Owaca, 2010.

Pierwszy tom skandynawskiego cyklu kryminalnego o komisarzu Ericu Winterze.
W skromnym hotelu w południowym Londynie znaleziono zwłoki młodego Szweda. Wkrótce potem podobne morderstwo wydarzyło się w Göteborgu. Krwawe ślady każą przypuszczać, że w hotelowym pokoju odbył się makabryczny taniec. Dla 37-letniego komisarza Erika Wintera i jego współpracowników te wydarzenia są początkiem najtrudniejszego śledztwa, z jakim mieli do czynienia.
Taniec z aniołem został wyróżniony nagrodą Szwedzkiej Akademii Kryminału w 1997 jako najlepsza powieść kryminalna roku. Książki Ake Edwarsona o Eriku Winterze rozeszły się milionowych nakładach, były wielokrotnie nagradzane, zostały przełożone na 20 języków, a także zekranizowane przez szwedzką telewizję.

WAMPIR Z M-3 – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2011.

Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie których dręczy głód…
A więc twierdzicie Obywatelu, że wampiry istnieją? Niby kraj socjalistyczny, ateizm w modzie, a tu taka wtopa. I jak tu się krzyżem odwijać? Jak wodą, tfu, święconą chlapać? A czosnek tylko granulowany i z importu z bratniej Czechosłowacji!
Myśl nowa blaski promiennymi, dziś wiedzie nas na bój, na trud.
Być wampirem w PRL to nie przelewki. W społeczeństwie bezklasowym trudno tytułować się hrabią. Płaszcz i smoking nosi albo kelner, albo iluzjonista, a krew obywateli Rzeczpospolitej Ludowej ma posmak deficytu i reglamentacji.
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, przed ciosem niechaj tyran drży…
Ale nie czas, by kąsać zblazowanych arystokratów w zacisznych buduarach. Prawdziwy walor odżywczy ma krew opasłych badylarzy, cinkciarzy, partyjnych kacyków i córeczek UB-eków.
Ruszymy z posad bryłę świata, dziś niczym, jutro wszystkim my!
Bo my, wampiry z PRL mamy swoją godność! Nie wysysamy biednych sarenek i jagniątek. Nie nazywamy tego WEGETARIANIZMEM! Może nie pamiętamy już o wampirzych mocach, ale mamy spryt nasz narodowy! Pozyskamy dewizy, przekroczymy plan, a potem z dumą oznajmimy:
To wszystko każe nam powiedzieć mocno. I stanowczo: Burżuazyjnym skrytopijcom mówimy – NIE!

AGRESJA ELEKTRONICZNA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY – Jacek Pyżalski. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011.

Tematem niniejszej książki jest coraz powszechniejsza obecnie agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży. Autor omawia zagadnienie nowych mediów, poświęcając sporo uwagi ich młodym użytkownikom i dysfunkcjonalnemu korzystaniu z nowych technologii, którego jednym z przejawów jest agresja elektroniczna (cyberbullying), realizowana za pośrednictwem internetu, ale także np. telefonów komórkowych. W książce przedstawiono liczne przykłady, a także omówiono cechy cyberbullyingu oraz jego sprawców i ofiar. Na koniec opisano konsekwencje agresji internetowej oraz metody profilaktyki i interwencji w tej dziedzinie, możliwe do zastosowanie głównie w szkole, przez nauczycieli i pedagogów, a także w domu, przez rodziców i opiekunów młodego człowieka.

FIZJOTERAPIA W GERIATRII – red. Katarzyna Wieczorowska – Tobis, Tomasz Kostka, Adrianna M. Borowicz. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011.

Podręcznik poświęcony jest zagadnieniom priorytetowym w geriatrii – działaniom zmniejszającym wpływ procesu starzenia się na organizm oraz działaniom ograniczającym niesprawność wynikającą z procesów chorobowych. Jego autorzy są wykładowcami i praktykami zajmującymi się osobami starszymi.
Publikacja zawiera aktualną wiedzę na temat wpływu aktywności fizycznej na proces starzenia się, analizy sprawności funkcjonalnej chorych starszych, zasad ich usprawniania oraz roli metod fizjoterapeutycznych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym. Zagadnienia w niej poruszane oparte są na doświadczeniach autorów, zdobytych w codziennej pracy z pacjentami.
Podręcznik jest adresowany do studentów fizjoterapii wyższych uczelni medycznych i wychowania fizycznego oraz wyższych szkół zawodowych kształcących fizjoterapeutów. Będzie pomocna w codziennej praktyce lekarzom, pielęgniarkom, terapeutom zajęciowym. Ponieważ usprawnianie stanowi ważny element opieki, może być ważną lekturą również dla opiekunów osób starszych.

HISTORIA POWSZECHNA – WIEK XX – Jakub Tyszkiewicz, Edward Czapiewski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Autorzy przedstawiają dzieje świata w latach 1914-1989, uwzględniając nie tylko historię polityczną, ale również przemiany gospodarcze, społeczne, kulturowe i religijne. Prezentują najważniejsze wydarzenia z okresu I wojny światowej, lat międzywojennych, II wojny światowej oraz zimnej wojny, które kształtowały globalny układ sił i stosunki między państwami.
Podręcznik przeznaczony dla studentów kierunków humanistycznych i społecznych. Ponadto zainteresuje wszystkich, którzy chcieliby poznać minione stulecie z najnowszej perspektywy badawczej.

PODSTAWY TECHNOLOGII GASTRONOMICZNEJ – red. S. Zalewski. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo – Techniczne, 2010.

Jest to podręcznik praktycznego wykorzystania wiedzy o żywności w celu świadomego kształtowania jakości i wartości odżywczej potraw. W poszczególnych rozdziałach poświęconych różnego rodzaju surowcom przedstawiono konkretne przykłady zarówno korzyści płynących z poprawnie prowadzonych procesów technologicznych, jak i konsekwencji wynikających z popełnionych błędów. Omówienie każdego zagadnienia składa się z obszernego wstępu teoretycznego i części eksperymentalnej.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunku technologia żywności i żywienia człowieka akademii rolniczych, chemii spożywczej politechnik, jak również uczniów techników gastronomicznych i szkół pomaturalnych.

WITAMY W PRZEDSZKOLU – Anna Klim – Klimaszewska. Warszawa: Erica, 2010.

Książka prezentuje zagadnienie adaptacji dziecka do środowiska przedszkolnego, które nie musi być bolesnym i dokuczliwym przeżyciem, ale może stać się motorem korzystnych zmian w rozwoju dziecka.
W pozycji przedstawiono zarówno teoretyczne rozważania dotyczące zaburzeń i problemów w procesie adaptacji dziecka do środowiska przedszkolnego, jak i propozycje praktycznych rozwiązań, których celem jest ułatwienie dziecku nawiązania pozytywnych kontaktów w nowym dla niego otoczeniu pozarodzinnym. Pozycja przeznaczona jest dla nauczycieli przedszkolnych, studentów pedagogiki, a także rodziców.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – październik 2011 została wyłączona