E-usługi Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie

piątek, 3/02/2012

Z dniem 2 stycznia 2012 r. uruchomiono elektroniczny system udostępniania zbiorów.
Nowy system SOWA2/MARC21  zmienił dotychczasową pracę Biblioteki oraz znacznie ułatwi sposób korzystania z niej przez użytkowników.

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą Biblioteki i korzystania z możliwości jakie daje system elektroniczny!

DOSTĘP DO KATALOGU  ELEKTRONICZNEGO

Dostęp jest możliwy ze stanowiska komputerowego w wypożyczalni  oraz ze strony internetowej biblioteki pod adresem  http://www.pbpkrasnystaw.pl

OBSŁUGA KONTA CZYTELNICZEGO W INTERNECIE

Czytelnicy posiadający aktywowaną kartę czytelnika mają możliwość samodzielnego sprawdzania stanu konta czytelniczego w Internecie.
Po uruchomieniu katalogu internetowego Biblioteki, dostępnego na stronie  http://www.pbpkrasnystaw.pl pojawia się zakładka służąca otwieraniu konta pod nazwą „zaloguj”. Użytkownik loguje się na swoje konto czytelnicze podając nazwisko, imię  i hasło.
Po poprawnym zalogowaniu czytelnik ma możliwość sprawdzenia tytułów książek wypożyczonych oraz przewidzianych terminów zwrotu egzemplarzy, a także dokonania rezerwacji lub zamówienia książek na podstawie katalogu internetowego.

REZERWOWANIE i ZAMAWIANIE KSIĄŻEK

Usługa internetowego zamawiania książek dostępna jest dla za pośrednictwem komputerów domowych oraz w Bibliotece.

  • Rezerwowanie książek [dotyczy książek, które są na półce w Bibliotece] – usługa ta pozwala na odłożenie książki w Bibliotece dla czytelnika, który ją zarezerwował. Zarezerwowane książki oczekują na odbiór przez czytelnika przez 5 dni
  • Zamawianie książek [dotyczy pozycji, które są wypożyczone] – funkcja zamawiania pozwala na „wpisanie się” czytelnika na wirtualną listę osób oczekujących na zwrot książki.

Funkcja zamawiania i rezerwowania książek wymaga wcześniejszego zalogowania się na konto czytelnicze i zaznaczenia w katalogu opcji : dostępność egzemplarzy.

POWIADAMIANIE PRZEZ SYSTEM  O PRZETRZYMANIU KSIĄŻEK

System informatyczny obsługujący elektronicznie wypożyczalnię wysyła automatycznie e-maile do czytelników, którzy:

  • przetrzymali książki, przypominając o konieczności zwrotu egzemplarzy,
  • zamówili w bibliotece książkę, która była w danej chwili niedostępna ; po zwróceniu egzemplarza przez innego czytelnika, system wysyła e-maila do pierwszej osoby w kolejce oczekujących na książkę, zawiadamiając ją o możliwości odebrania książki w bibliotece,
  • nie zgłosili się po odbiór książki zarezerwowanej /odłożonej/ w wypożyczalni.

Szczegółowe informacje o usługach online dla czytelników udzielane są w wypożyczalni.

Mamy nadzieję, że te nowe rozwiązania technologiczne pozwolą nam lepiej  funkcjonować, a każdy czytelnik znajdzie to źródło informacji, które będzie mu potrzebne.