Nowości

Nowości – styczeń 2012

KLUB KONESERÓW ZBRODNI – Michael Capuzo. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2011.

„Klub Koneserów Zbrodni” to oparta na faktach opowieść o trójce założycieli Towarzystwa Vidocqa w Filadelfii, któremu patronuje słynny francuski detektyw z czasów napoleońskich. To elitarne stowarzyszenie, istniejące naprawdę, od początku lat dziewięćdziesiątych zrzesza najlepszych kryminologów, detektywów, patologów i specjalistów medycyny sądowej. Działa pro bono, rozwiązując zagadki nie wyjaśnionych tradycyjnymi metodami morderstw. Członkowie klubu spotykają się w każdy trzeci czwartek miesiąca przy wykwintnym obiedzie, po którym dyskutują o przypadkach.
Capuzzo śledzi rozwój stowarzyszenia od momentu jego założenia do dnia dzisiejszego. Koncentruje się głównie na karierach trójki założycieli: Frank Bender z niesamowitą intuicją odtwarza twarze niezidentyfikowanych sprawców. Ralph Walter, bazując na wiedzy psychologicznej, opracowuje portrety psychologiczne sprawców i analizuje psychikę morderców. Z kolei William Fleisher to obdarzony melancholijnym poczuciem humoru agent FBI i służb celnych. Trio łączy przyjaźń i niezwykła komitywa, a także cięte poczucie humoru!
W kolejnych rozdziałach jak w kalejdoskopie oglądamy najciekawsze przypadki, którymi się zajmowali na przestrzeni lat i śledzimy proces dochodzenia do prawdy. Każdy przypadek opisany jest tak sugestywnie, że wielu czytelników po lekturze nie będzie mogło sie otrząsnąć!

PIASKOWA GÓRA – Joanna Bator. Warszawa: WAB, 2011.

Początek lat 70. poprzedniego wieku, Wałbrzych. Jadzia wysiada z pociągu i czeka na wuja Kazimierza, który ma ją odebrać z dworca. Wuj, zaaferowany pieczarkowym interesem, zapomniał o krewniaczce, lecz los w jego miejsce podstawia nadgórnika Stefana Chmurę. Od tej chwili życie Jadzi, która marzyła o cudzoziemskim mężu i romantycznych podróżach, toczyć się będzie na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna pójdzie ze Stefanem do ołtarza, zamieszka w bloku na Piaskowej Górze, urodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę – niepodobną do nikogo z rodziny.
Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Miłości, konflikty i pragnienia, śmierć i narodziny, pogmatwane ludzkie losy i historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje żelazną dyscypliną, celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

REQUIEM DLA WILKA – Maria Nurowska. Warszawa: WAB, 2011.

Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, do wsi, w której przebywała bohaterka Nakarmić wilki, Katarzyna. Joanna chce się spotkać ze swoim idolem, starym reżyserem, który w Bieszczadach kupił dom. Z początku niechętny jej mężczyzna po jakimś czasie zaczyna się nią interesować. Okazuje się, że pamięć o Kasi jest we wsi ciągle żywa, jej tajemnicze losy wciąż nie dają spokoju tym, którzy się z nią zetknęli. Mieszkańcy odnajdują w Joannie podobieństwo do zmarłej tragicznie doktorantki, zdarza się, że pytają: ?Pani ożyła??. Zaintrygowana tym Joanna zaczyna szukać informacji o swojej poprzedniczce, kontaktuje się z jej uczelnią, wynajmuje chatę, w której mieszkała Kasia. Nic nie wie o lesie ani o zwierzętach, ale zaczyna żyć życiem tamtej dziewczyny, i choć nie zna zachowań wilków, postanawia odszukać je i sfotografować. Historia komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w jej życiu pojawia się Olgierd, pilnie strzegący wilków i swojej pamięci o Katarzynie. Życiem kobiety zaczyna rządzić fascynacja dwoma mężczyznami ? wybitnym artystą i skrytym naukowcem, ale przede wszystkim zagadkowymi dzikimi zwierzętami, których odnalezienie staje się jej obsesją?

SUPERGWIAZDA – Heidi Hassenmuller. Wrocław: Foka, 2010.

Darinka nie może w to uwierzyć. Zakwalifikowała się do finałowej szóstki Niemieckiego Idola, chociaż Kira zgłosiła je obie właściwie dla żartu. Jednak teraz, kiedy finał zbliża się wielkimi krokami, Darinka chce koniecznie wygrać i ziścić swoje marzenie. Owszem, zdaje sobie sprawę z tego, że droga do zwycięstwa będzie trudna i pełna wyrzeczeń. Ale czy dla marzenia poświęci nawet miłość do Matthiasa?Powieść adresowana jest nie tylko do młodzieży, ale również do jej rodziców. Być gwiazdą, to marzenie wielu młodych osób. Jaka jest jednak cena spełnienia tych marzeń ? Intrygi, bezwzględność i zdeptana miłość, to niektóre problemy jakie powinni poznać młodzi ludzie, zanim zdecydują się wkroczyć do telewizyjnego studia.

SZUKAJĄC NOEL – Richard Paul Evans. Kraków: Znak, 2011.

Czy wiesz, że anioły naprawdę czasem przebierają się za ludzi i schodzą na ziemię?
Mark przekonał się o tym wraz z pierwszym łykiem gorącej czekolady, którą pewnego wieczoru nalała mu do filiżanki Macy. Spotkali się przypadkiem. On – życiowy rozbitek, samotny i zrezygnowany, ona – doświadczona przez los i skrzywdzona w dzieciństwie, jednak, mimo wszystko, skłonna do niesienia pomocy innym.
Z lękiem, ale i radością obserwują rodzące się między nimi uczucie.
Tylko czy trudna przeszłość nie okaże się silniejsza od ich młodej miłości? I kim jest tajemnicza Noel, która może całkowicie zmienić ich życie?
Szukając Noel to bestsellerowa powieść autora Stokrotek w śniegu i Kolorów tamtego lata, którą pokochały czytelniczki na całym świecie. Każda z dziesięciu powieści Richarda Paula Evansa znalazła się na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa”, a ich łączny nakład w USA przekroczył już 14 milionów egzemplarzy.

AUSCHWITZ – Deborah Dwork, Robert Jan van Pelt. Warszawa: Świat Książki, 2011.

Całościowa monografia obozu Auschwitz: wybitna i zajmująca praca, oparta na dokumentach pochodzących z Polski i Rosji, wykorzystująca ponad dwieście ilustracji obozu i miasteczka. Autorzy opowiadają całą historię strasznego miejsca aż po dzień dzisiejszy, szeroko omawiając historyczny kontekst II wojny światowej. Dlaczego Auschwitz umiejscowiono w Oświęcimiu? Z jakiego powodu, prócz Żydów, więziono tam więźniów politycznych? Jak rozwijano więzienną infrastrukturę? Jak wyglądała obozowa codzienność? Mapy, plany, rysunki, indeksy.

HISTORIA ARCHEOLOGII: 50 NAJWAŻNIEJSZYCH ODKRYĆ – Justin Pollard. Warszawa: Bellona, 2011.

W tej książce autor prześledził historię współczesnej archeologii od jej początków po dzień dzisiejszy, odwołując się do pięćdziesięciu ważnych odkryć. Niektóre z nich brzmią niczym opowieści o poszukiwaczach skarbów i zaginionych grobowcach pełnych cennych artefaktów, inne zaś mówią o cegłach, listach, fragmentach krzemienia i ceramiki, które dzięki opowiadanej przez nie historii okazały się rzadsze i cenniejsze niż sądzono. Oczywiście wybór stanowisk jest subiektywny; autor musiał wybrać z wielu tysięcy stanowisk archeologicznych na całym świecie, a wszystkie mogłyby słusznie rościć prawo do miejsca w historii rozwoju dziedziny. Lecz w przypadku miejsc takich jak Wyspa Wielkanocna czy Angkor Wat pamięć o nich przetrwała wśród miejscowej ludności, w takich wypadkach opowieść mówi o tym, jak zewnętrzny świat odkrył je na nowo i dzięki temu dowiedział się, że każda kultura i państwo na świecie mają swoją własną i cenną przeszłość.

MIŁOSZ: BIOGRAFIA – Andrzej Franaszek. Kraków: Znak, 2011.

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku – to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń – a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca – żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.
Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat – w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

PISARZE JEDNEJ KSIĄŻKI – Olga Romańska – Malina. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011.

Każdy z nich napisał tylko jedno dzieło, dzięki któremu na trwałe wpisał się w historię literatury. Działo się tak za przyczyną nowatorskiej formy, skandalu obyczajowego czy też udanej ekranizacji. Niektórzy umarli dość młodo i nie zdążyli napisać nic więcej. Inni tworzyli sporo, lecz nie udało im się „przebić” samych siebie. Jeszcze inni porzucili pisarstwo, nie mogąc sprostać wymaganiom krytyków i czytelników.

W PRZEDWOJENNEJ POLSCE: ŻYCIE CODZIENNE I NIECODZIENNE – Maja i Jan Łozińscy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.

W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne.
Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.
Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – styczeń 2012 została wyłączona