Wystawa „Ludzie z pasją-gmina Kraśniczyn”

wtorek, 28/02/2012

We wtorkowe popołudnie 28 lutego 2012r. w Bibliotece otwarto wystawę z cyklu „Ludzie z pasją”, na której przedstawiono ludzi tworzących i mieszkających na terenie gminy Kraśniczyn. Na imprezę przybyło wielu znakomitych gości, których powitała dyrektor Biblioteki Elżbieta Patyk. Byli wśród nich : Przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki, Wicestarosta Henryk Czerniej, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Elżbieta Kmieć, radne powiatu Monika Grzesiuk i Agnieszka Chwaszcz, audytor Starostwa Powiatowego Tomasz Nagowski, Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Marek Kiciński oraz liczni goście z gminy Kraśniczyn na czele z Panią Wójt Małgorzatą Sapiechą.
Na wystawie zaprezentowano 75 prac : malarskich, wykonanych haftem krzyżykowym oraz haftem richelieu. Wśród wystawiających jest mężczyzna i sześć kobiet, mają różne zawody, wykształcenie i wiek. Łączą ich dwie cechy wspólne – pasja tworzenia i miejsce zamieszkania na terenie gminy Kraśniczyn :
Sylwia Kociubowska. Ur. się w 1980 r. w Krasnymstawie. Ukończyła socjologię. Aktualnie mieszka i pracuje w szkole w Kraśniczynie. Maluje od 2009 r., jest samoukiem. Interesuje się też fotografią i kaligrafią. Na wystawie zaprezentowano 5 obrazów.
Marek Burek. Ur. się w 1977 r. Rakovniku( Czechy). Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Chełmie. Pracuje w Spółdzielni Mieszkaniowej Cukrownik w Siennicy Nadolnej. Jego zamiłowaniem jest piłka nożna. Trener Gminnego Szkolnego Klubu Sportowego „Tartan – Kraśniczyn – Juniorzy”. Od 2003 r. wyszywa haftem krzyżykowym. Na wystawie zaprezentowano 22 prace.
Maria Burek. Ur. się w 1956 r. w Tarnogrodzie. Pracuje w Zakładzie dla Niewidomych w Żułowie. Jej hobby to haft krzyżykowy oraz prace na drutach. Na wystawie zaprezentowano 11 prac wykonanych haftem krzyżykowym.
Małgorzata Kwiatek . Ur. się w 1975 r. w Krasnymstawie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Lublinie oraz studiów podyplomowych na UMCS. Pracuje w dziale handlowym Coratex. Jej pasją jest wyszywanie haftem krzyżykowym. Na wystawie zaprezentowano 11 prac.
Teresa Kwiatek. Ur. się w 1951 r. Pracowała w Szkole Podstawowej w Kraśniczynie. Obecnie emerytka. Hobby : haft płaski oraz prace szydełkowe. Na wystawie zaprezentowano 8 prac.
Haft krzyżykowy – jest to rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. „krzyżyki”. Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (powstaje krzyżyk). Historia tego rodzaju haftu sięga wieku XVI wieku. Słynęły z niego głównie Włochy, miał on imitować malarstwo i swoje zadanie spełniał doskonale. W kolejnych dwóch wiekach moda na hafty liczone zadomowiła się we Francji. W XIX wieku haft krzyżykowy stał się elementem polskich strojów ludowych. Haft krzyżykowy jest odmianą sztuki, ponieważ dobór odpowiedniej kolorystyki nici oraz wielkości krzyżyka (im mniejszy krzyżyk tym obraz jest bardziej plastyczny i z daleka wygląda jak malowany) świadczy o kunszcie autora. Ważny jest fakt samej pracy i czasu oraz wysiłku na nią poświęconego.
Wanda Wójcik . Ur. się w 1951 r. w Surhowie. Pracowała w gospodarstwie rolnym. Jest emerytką. Haftu richelieu uczyła się od pani Janiny Jabłońskiej ( która przed wojną kończyła szkołę dla dziewcząt). Na wystawie zaprezentowano 11 prac wykonanych haftem richelieu.
Danuta Tarnas. Ur. się w 1940 r. w Surhowie. Pracowała w gospodarstwie rolnym. Jest emerytką. Na wystawie zaprezentowano 7 prac wykonanych haftem richelieu.
Haft richelieu to biały haft z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, zapełnionymi słupkami, pajączkami, umieszczanymi w miejscu wyciętej tkaniny (też koniecznie białej). Kolebką haftu richelieu były okolice Wenecji we Włoszech, dlatego nazywa się go również haftem weneckim. Był najbardziej rozpowszechniony i największym powodzeniem cieszył się we Francji, w szczególności na dworze królewskim Ludwika XIII. Znawcą i miłośnikiem haftów był francuski kardynał Armand Jean Richelieu , który założył szkoły prowadzone przez weneckie hafciarki. Szkoły te uprościły i rozpropagowały ten sposób zdobienia materiału. Od Francji stopniowo przyjęły go inne kraje Europy, do Polski dotarł na początku XX wieku. W dzisiejszych czasach przeżywa prawdziwy renesans. Haft richelieu swój niepowtarzalny urok zawdzięcza różnorodnym motywom o ciekawych formach i ażurowym przęsełkom wraz z pajączkami, tworzącymi misterną, ażurową koronkę. Wszystko zależy od inwencji artystycznej i fantazji hafciarki. Dzisiaj coraz częściej charakterystyczna biel ustępuje miejsca innym barwom – do wyszywania używa się zarówno kolorowego płótna, jak też i nici. Jednak haft richelieu ma w swej klasycznej formie wciąż tyle samo uroku. Wymaga precyzji, cierpliwości, mnóstwa czasu, a nade wszystko serca, ale efekt końcowy jest urokliwy i wynagradza trud włożony w wykonanie haftu.
Dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk podziękowała Pani Wójt Małgorzacie Sapiecha za zaangażowanie i pomoc w organizacji wystawy. Koordynacją prac zajmowała się kustosz instruktor biblioteki powiatowej pani Beata Zadrąg, mieszkanka Kraśniczyna.
Pani Wójt Małgorzata Sapiecha przybliżyła zebranym historię gminy Kraśniczyn, podkreśliła, że największym bogactwem gminy są dla niej ludzie. Wyrazem podziękowania dla twórców były symboliczne wiązanki kwiatów .
Następnie goście przeszli do czytelni, gdzie słodkiemu poczęstunkowi towarzyszył akompaniament muzyczny. Swoje umiejętności zaprezentowali młodzi ludzie mieszkający na terenie gminy Kraśniczyn, uczniowie Szkoły Muzycznej w Krasnymstawie : Monika Słotwińska (skrzypce) i Adrian Kaproń (trąbka).
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 20 marca.