Nowości – lipiec 2012

poniedziałek, 22/10/2012

Alef – Paulo Coelho. Warszawa: Drzewo Babel, 2011.

Opowiada o duchowej podróży pisarza, związanej
z przemierzaniem przez niego Azji w 2006 roku.
Ogromną rolę w tej historii odgrywa pewna młoda dziewczyna o imieniu Hilal, którą Paulo spotkał podczas wyprawy koleją transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku.
Buntuję się. Decyduję. Zmieniam. Odnajduję siebie. Idę. Działam. Budzę się. Doświadczam. Podnoszę się. Marzę. Zwyciężam. Odkrywam. Wymagam. Myślę. Wierzę. Krzepnę. Rozwijam się. Pytam. Jestem. Niektóre książki są do czytania. Alef napędza do życia.

Blondynka w Amazonii – Beata Pawlikowska. Warszawa: G + J RBA, 2011.

Nowa seria książek przygodowych znanej podróżniczki
i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki
i kolorowe fotografie.
Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia.
W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę
z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach tropiłam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze, a w Amazonii tropiłam jaguara…
BLONDYNKA W AMAZONII – pieczone mrówki, zabójcze gąsienice, piranie, kajmany
i elektryczne węgorze, pająki i skolopendry, odkrywanie prawdy, oswajanie dżungli, wędrówka po tropach jaguara i gorączka amazońskiej nocy.

Gorączka – Tomek Michniewicz. Kraków: Wydaw. Otwarte, 2011.

Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy
i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat – pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. W zamknięty krąg najsłynniejszych łowców skarbów.
To opowieść o obsesji, która ogarnia ludzi szukających bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota. Przejmująca, emocjonalna historia o ludzkich słabościach.
Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia… Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów.
Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.

Nim zapadnie noc – Michael Cunningham. Poznań: Rebis, 2011.

Nowa, mistrzowska powieść Michaela Cunninghama, jako przejmujące spojrzenie na naszą egzystencję w dzisiejszym świecie.
Życie to gra pozorów.
Zastanawiasz się czasem, jakim cudem życie nieustannie cię pochłania, mimo że rzadko przytrafia ci się coś naprawdę wyjątkowego?
Bogactwo odczuć, piętno tragicznych wydarzeń
z przeszłości, latami skrywane marzenia, pragnienia,
lęki – wszystko to pcha nas naprzód.
Pomiędzy książkami Manna, Kafki, Fitzgeralda, zachłyśnięty muzyką Schuberta i Coltrane’a, Peter – właściciel nowojorskiej galerii – szuka w życiu, jak w sztuce, czegoś niepowtarzalnego. Elementy jego uporządkowanego świata zaczynają się poddawać subtelnym zmianom, gdy w mieszkaniu Petera i Rebekki pojawia się jej dużo młodszy brat, chłopak z narkotykową przeszłością.
Wiecznie dążymy do piękna. Własnego piękna, które definiujemy indywidualnie, a jednak wciąż szukamy go w innych ludziach i czasami znajdujemy w najmniej odpowiednim miejscu…
Michael Cunningham uznawany jest za jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich. REBIS opublikował jego powieści Dom na krańcu świata, Z ciała i z duszy, Wyjątkowe czasy i Godziny. Ta ostatnia zdobyła Nagrodę Pulitzera oraz PEN/Faulkner Award. Na jej podstawie Stephen Daldry nakręcił film z Meryl Streep, Julianne Moore
i Nicole Kidman (nagrodzonej Oscarem i Złotym Globem za rolę Virginii Woolf).

Światła września – Carlos Ruiz Zafon. Warszawa: Muza, 2011.

Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene
i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzona po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną.

Nauka malowania akwarelą- Krzysztof Ludwin. Warszawa: Wydaw. Szkolne PWN, 2011.

Książka jest uzupełnieniem serii Ucz się od polskich mistrzów, w której ukazały się już Nauka rysunku
i Nauka malowania.
Składa się z czterech części. Pierwsza to krótki rys historyczny, w drugiej przybliżona  zostaje problematyka techniczna i teoretyczna. Czytelnik znajdzie tu informacje o przyborach i materiałach malarskich, pozna najważniejsze techniki malowania akwarelą, zasady kompozycji, perspektywy, podstawy teorii barw, malarskie środki wyrazu typowe dla akwareli. Część  trzecia zawiera zestaw ćwiczeń, które w praktyczny sposób przybliżą zagadnienia poruszane w części teoretycznej. Ćwiczenia te zostały przygotowane w przystępny i interesujący sposób. Każde z nich składa się z czterech faz, które pozwolą uchwycić proces powstawania ilustracji, począwszy od zakomponowania motywu na kartce papieru, poprzez stworzenie szkicu, aż po fazę końcową, czyli stworzenie plastycznej, barwnej ilustracji. Część czwarta zawiera porady praktyczne: jak przygotować podłoże, jak zabezpieczyć prace, jak przechowywać gotowe prace.
Na DVD czytelnik znajdzie 5 ćwiczeń pozwalających krok po kroku proces tworzenia akwareli.

Ogród w pojemnikach – Irena Przydróżna, Hanna Wypych. Warszawa: Multico, 2011.

Bogato ilustrowany poradnik prezentujący gotowe projekty aranżacji balkonu i tarasu, kompozycje roślinne oraz sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych. W części katalogowej znajdują się opisy i zdjęcia ponad 100 gatunków, które można uprawiać w donicach i pojemnikach.

Podręcznik artysty – Simon Jennings. Warszawa: Muza, 2011.

Książka zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat materiałów i technik malarskich. Jest to niezastąpione, bogato ilustrowane źródło wiedzy dla artystów o różnym stopniu doświadczenia i talentu.  Informacje o doborze i sposobie wykorzystania najlepszych materiałów malarskich  Praktyczne porady dotyczące stosowania różnych technik rysunku i malarstwa  Kurs malowania dla artystów
o różnym stopniu zaawansowania  25 prezentacji krok po kroku przedstawionych przez profesjonalnych artystów  Wskazówki dotyczące wyposażenia własnej pracowni  Ponad 1300 kolorowych zdjęć i reprodukcji dzieł sztuki.

Psychologia ekonomiczna – Tomasz Zaleśkiewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2011.

Nowoczesny przegląd najważniejszych zagadnień
z zakresu psychologii ekonomicznej, a także dziedzin pokrewnych: ekonomii behawioralnej, neuroekonomii
i teorii gier. Autor prezentuje modele teoretyczne
i badania empiryczne opisujące zachowania i decyzje finansowe. Wyjaśnia, dlaczego trzeba sięgać do teorii psychologicznych, aby zrozumieć zachowania ekonomiczne. Tłumaczy, że ekonomia – tak bardzo precyzyjna dziedzina nauki o znacznie dłuższej historii niż psychologia – potrzebuje jednak wsparcia ze strony innych nauk społecznych.
Książka jest wyjątkową pozycją na polskim rynku publikacji akademickich, łączy bowiem
w sobie głęboki profesjonalizm ze zrozumiałą dla przeciętnego czytelnika prezentacją skomplikowanych zagadnień. Przedstawia rzetelną wiedzę na temat organizowania rzeczywistości ekonomicznej i doskonale osadzoną w dobrze zweryfikowanych na gruncie empirycznym teoriach psychologicznych. Z wiedzy tej można wyprowadzić konkretne działania praktyczne. Wytwarza bowiem u czytelnika poczucie krytycyzmu w ocenie doświadczanych zachowań ekonomicznych, co jest istotne w dostosowywaniu się do szybko zmieniającej się rzeczywistości rynkowej oraz sprzyja uwrażliwieniu na etyczną stronę takich zachowań.

Rachunkowość jednostek gospodarczych – red. Teresa Kiziukiewicz. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2012.

Podstawowa funkcja rachunkowości jest dostarczanie informacji o sytuacji majątkowej, finansowej i rentowności jednostki gospodarczej, które są w usystematyzowany sposób prezentowane w sprawozdaniach finansowych. Aby informacje te były rzetelne i wiarygodne oraz odpowiadały potrzebom sprawozdawczym, niezbędne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych według zasad prawidłowej rachunkowości i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uwzględniając to, Autorzy książki przedstawiają sposób ujęcia poszczególnych zagadnień ze wskazaniem ich związku z odnośnymi elementami sprawozdania finansowego. Dzięki temu jest wyraźnie widoczny cel stosowania określonych procedur ewidencyjno-rozliczeniowych. Zaletą książki jest wzbogacenie każdego rozdziału testami i zadaniami z rozwiązaniami.
Autorami książki są pracownicy naukowi Instytutu Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego i Katedry Rachunkowości Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Publikacja jest adresowana do osób zainteresowanych rachunkowością od strony teorii i praktyki, szczególnie do studentów kierunków ekonomicznych, słuchaczy studiów podyplomowych, uczestników różnego rodzaju kursów i szkoleń. Może też być przydatna osobom profesjonalnie zajmującym się księgowością, finansami, zarządzaniem i controllingiem.

Nowości