arch2012,  Nowości

Nowości – sierpień 2012

Aparatus – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2011.

Aparatus. Twoja przepustka do świata ludzi i zdarzeń, których istnienia nawet nie podejrzewasz.
To nie portal do fantastycznych krain. Kiedy nasz świat zdradza swoje sekrety, fantastyka nie jest już potrzebna.
Poznaj ludzi którzy odkrywali nieznane prawa natury i stanęli oko w oko z nienazwanym. Znajdź nieistniejący świerk lutniczy, odkryj wynalazki, które mogły odmienić losy świata. Zanurz się w bezdenne stawy warszawskich Łazienek, by zmierzyć się z niepojętą grozą. Poczuj bicie serca Dzwonu Wolności. Wspomnij ideały, dla których we współczesnym świecie nie ma już miejsca.
Aparatus. Curiosum. Unikat. Czy warto go w ogóle dotykać? Warto! Otwórz i wsłuchaj się w echo dawno minionych wydarzeń.

Jeden dzień – David Nicholls. Warszawa: Świat Książki, 2011.

Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu…Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze?

Klinika śmierci – Harlan Coben. Warszawa: Albatros, 2011.

Lata osiemdziesiąte w Stanach Zjednoczonych. W środowiskach gejów i narkomanów szerzy się epidemia AIDS. Rozchodzą się pogłoski, że w jednej z nowojorskich klinik dwaj lekarze, Harvey Riker i Bruce Grey, opracowali lek przeciwko tej chorobie. Nagle zaczyna się seria tajemniczych morderstw. Ofiarami stają się homoseksualiści leczeni w klinice. Czy zostali zabici dlatego, że byli gejami, czy dlatego, że byli pacjentami leczonymi na AIDS? Zaraz potem ginie Bruce Grey – na pierwszy rzut oka jego śmierć wygląda na samobójstwo. Harvey Riker, drugi szef kliniki, twierdzi, że jego przeciwnicy – lekarze, którzy walczą o budżety dla swoich szpitali, i konserwatywne kręgi polityczne z Waszyngtonu – próbują zniweczyć wynalezienie leku przeciw strasznej chorobie.

Królestwo spokoju – Jack Ketchum. Warszawa: Replika, 2011

Jack Ketchum mrozi krew w żyłach! Zamienia w kłębek nerwów! Przyśpiesza puls! Chwyta czytelnika za gardło od pierwszego zdania i nie puszcza, dopóki ten nie dotrze do przytłaczającego zakończenia.Wyborny – pierwszy na polskim rynku – zbiór opowiadań mistrza horroru, Jacka Ketchuma, nagrodzony Bramem Stokerem i przez wielu uważany za jedno z ważniejszych dzieł autora. Tom zawiera ponad trzydzieści porywających opowiadań. Niezależnie od tego, czy jesteście już zaznajomieni z suspensem, stanowiącym znak rozpoznawczy Ketchuma, czy też doświadczycie go po raz pierwszy, oto książka, której żaden miłośnik horroru nie może przegapić!

Milczenie roślin – Wisława Szymborska. Kraków: Znak, 2011.

Najnowszy wybór wierszy Noblistki oscylujący głównie wokół tematów związanych z naturą. Głębokie, mądre teksty niezwykle harmonijnie współgrają tu z piękną oprawą graficzną. Jej główny element stanowią nastrojowe fotografie.Idealny prezent, refleksyjna lektura dla wszystkich kochających Wisławę Szymborską i poezję najwyższych lotów.

Dynastia Jagiellonów w Polsce – Urszula Borkowska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2011.

PANORAMA DZIEJÓW JEDNEJ Z NAJPOTĘŻNIEJSZYCH DYNASTII ŚREDNIOWIECZNEJ I NOWOŻYTNEJ EUROPY – ukazuje pogmatwane dzieje dynastii Jagiellonów w Polsce, – przedstawia wyniki najnowszych badań nad dynastią Jagiellonów i państw znajdujących się w ich władaniu, – szczegółowo opisuje stosunek Jagiellonów do takich zagadnień, jak religijność, wykształcenie, praca, pożywienie, wypoczynek i rozrywki, – przedstawia życie dworu jagiellońskiego w czasach jego politycznej i kulturalnej świetności, – prezentuje struktury władzy państwa polskiego i funkcje najważniejszych urzędników państwowych od końca XIV do ostatnich dziesięcioleci XVI wieku, – zawiera biogramy wszystkich przedstawicieli dynastii jagiellońskiej.

Finanse jednostek samorządu terytorialnego – Maria Jastrzębska. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2012.

Celem publikacji jest przedstawienie złożonej problematyki finansów jednostek samorządu terytorialnego w ujęciu teoretycznym i empirycznym. Poruszona została w niej problematyka m.in.: istoty, funkcji i zadań jednostek samorządu terytorialnego, samodzielności finansowej, gospodarki finansowej, gospodarki budżetowej i budżetu (dochodów, wydatków, wyniku) oraz długu, a także zarządzania, polityki, strategii, kontroli i audytu w sferze finansów jednostek samorządu terytorialnego.

Gułag: radzieckie obozy koncentracyjne 1918-1953 – Stanisław Ciesielski. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2010.

To pierwsza na polskim rynku księgarskim monografia poświęcona obozom, koloniom i osiedlom specjalnym, tworzącym jeden z podstawowych elementów radzieckiego systemu penitencjarnego, a zarazem stanowiącym ważną część gospodarki państwa. Autor analizuje zmiany polityki karnej i represyjnej oraz wpływ tych zmian na funkcjonowanie obozów. Otrzymujemy dynamiczny obraz struktury łagrowej, warunków pracy i życia w obozach, uzupełniony o charakterystykę socjologiczną więźniów i zesłańców, a także ich nadzorców.

Historia powszechna wiek XVI-XVIII – Krzysztof Mikulski, Jacek Wijaczka. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Książka obejmuje dzieje nowożytne – od XVI do XVIII wieku. Zgodnie z założeniami serii, autorzy podzielili podręcznik na 3 główne części. W części cywilizacyjnej prezentują m.in.: przemiany demograficzne, społeczne, obyczajowe, ekonomiczne, religijne, ustrojowe i estetyczne epoki. W części politycznej, uwzględniając najnowszą literaturę światową, ukazują dzieje polityczne Europy od XVI do XVIII wieku (do 1789 roku). W ostatniej części, omawiają zarówno dzieje cywilizacji pozaeuropejskich, jak i kolonizację oraz losy zakładanych kolonii.Podręcznik został napisany przede wszystkim z myślą o studentach wydziałów humanistycznych i społecznych, zwłaszcza historii, historii sztuki, kulturoznawstwa i stosunków międzynarodowych.

Udział Polski w organizacjach międzynarodowych –  red. nauk. Stanisław Parzymies, Irena Popiuk-Rysińska. Warszawa: Scholar, 2012.

Autorzy publikowanych tu opracowań omawiają uczestnictwo Polski w najważniejszych organizacjach międzyrządowych (m.in.: ONZ, UE, NATO, OBWE, OECD, MFW, IBRD, WTO, MOP i UNESCO), działających we wszystkich dziedzinach życia: politycznej, wojskowej, gospodarczej, społecznej, naukowo-technicznej i kulturalnej. Prezentują również drogę Polski do Unii Europejskiej, która może zostać zwieńczona przystąpieniem do unii walutowej. W sumie kreślą całościowy obraz relacji między Polską a głównymi organizacjami międzynarodowymi, ukazujący pozycję i aktywność naszego kraju oraz wpływ członkostwa na realizację narodowych interesów.
Książka jest jedynym tak kompleksowym opracowaniem na temat udziału Polski w wielostronnych instytucjach, których rola i intensywność działania rosną w warunkach narastających współzależności między państwami. Przeznaczona jest dla studentów, pracowników służby zagranicznej, dziennikarzy i wszystkich, którzy interesują się stosunkami międzynarodowymi.
W tomie publikują:
Agnieszka Bieńczyk-Missala, Paweł Borkowski, Agnieszka Bógdał-Brzezińska, Dorota Heidrich, Katarzyna Kołodziejczyk, Paula Marcinkowska, Grażyna Michałowska, Stanisław Parzymies, Irena Popiuk-Rysińska, Joanna Starzyk-Sulejewska, Marek Tabor, Anna Wróbel, Ryszard Zięba, Katarzyna Żukrowska.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – sierpień 2012 została wyłączona