arch2012,  Nowości

Nowości – wrzesień 2012

Drzwi do piekła – Maria Nurowska. Kraków: Znak, 2012.

Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie…
Najnowsza powieść Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.

Dzienniki kołymskie – Jacek Hugo-Bader. Wołowiec: Czarne, 2011.

Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach…
Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis:
WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI”.

Kiki van Beethoven – Eric-Emmanuel Schmitt. Kraków: Znak, 2011.

Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza?
Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak długo będziesz trwać w drętwocie, zanim zorientujesz się, że coś jest nie tak? Że od dawna nic nie czujesz.
Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze.
Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia.
Kiki van Beethoven to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta, w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki i naszych najsilniejszych emocji.
Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena.

Nielegalni – Vincent V. Severski. Warszawa: Czarna Owca, 2011.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Wołanie z oddali – Ake Edwardson. Warszawa: Czarna Owca, 2011.

Dobiega końca gorące lato. Urlop komisarza Erika Wintera zostaje przerwany nagle, o czwartej rano. Nad jeziorem w pobliżu Göteborga znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie, jak się nazywała, najprawdopodobniej nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Jedyną rzeczą, której Winter jest pewien, jest to, że kobieta miała dziecko. Stopniowo komisarz dochodzi do wniosku, że aby znaleźć odpowiedź na mnożące się pytania, musi cofnąć się daleko w przeszłość…

Dzieje nauki – aut. Witold R. Gryglewski i In. Warszawa: Wydaw. Szkolne PWN, 2011.

Książka przedstawia historię rozwoju kilku niezwykle ważnych w obecnym świecie  dyscyplin naukowych, m.in.: matematyki, fizyki, astronomii, chemii, nauk o ziemi, botaniki, rolnictwa, weterynarii oraz zoologii. Dokładnej choć przystępnej prezentacji dziejów wymienionych nauk towarzyszy niezwykle interesujący przegląd metod badawczych właściwych dla poszczególnych dyscyplin, ważnych odkryć oraz eksperymentów. Całość wzbogacają biogramy wielkich naukowców oraz wysmakowane ilustracje. Osobny dział  stanowi zbiór informacji na temat rozwoju omawianych dyscyplin naukowych w Polsce. Książka niezbędna dla zainteresowanych nauką i jej historią.

E-logistyk@ – red. nauk. Waldemar Wieczerzycki. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2012.

E-logistyka to szerokie zastosowanie najnowszych technologii informacyjnych do wspomagania zarządzania logistycznego przedsiębiorstwem (np. produkcją, gospodarką magazynową, obsługą cykli realizacji zamówień) oraz do wspomagania zarządu jego otoczeniem biznesowym, zwłaszcza łańcuchami dostaw (np. zaopatrzeniem, dystrybucją).
Rola logistyki (przeobrażającej się w e-logistykę) we współczesnej gospodarce jest niekwestionowana. By sprostać wyzwaniom, konieczne jest przede wszystkim uporanie się z problemami logistycznymi, których jest coraz więcej. Trzeba bowiem indywidualizować oferty produktów i usług, a tym samym je dywersyfikować, odbiorcom należy zapewnić szybkie i małe dostawy, partnerom biznesowym gwarantować coraz większą niezawodność i elastyczność w działaniu, a dobra szybko i sprawnie przemieszczać niemal po całym świecie. Tego wszystkiego nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami zarządzania logistycznego – i dlatego konieczne jest szybkie zapoznawanie się, odpowiedni dobór, a następnie wdrażanie w funkcjonowanie przedsiębiorstw potencjalnych dobrodziejstw oferowanych przez e-logistykę, zwłaszcza do budowy coraz popularniejszych e-łańcuchów dostaw (e-supply chains).

Główne nurty w  kulturze XX i XXI wieku – Andrzej Kaliszewski. Warszawa: Poltext, 2012.

W serii Akademickie Warsztaty Dziennikarskie ukazują się podręczniki akademickie, książki o charakterze monograficznym i warsztatowym, a także tłumaczenia ważnych zagranicznych publikacji z dziedziny mediów. Książka ta jest podręcznikiem akademickim dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej I i II stopnia, a konkretnie do wykładanego w ramach tych studiów przedmiotu Główne nurty w kulturze XX i XXI wieku. Andrzej Kaliszewski ? dr hab. w dziedzinie nauk humanistycznych, literaturoznawca, medioznawca, krytyk literacki, poeta. Zatrudniony na stanowisku adiunkta habilitowanego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do najważniejszych jego publikacji książkowych należą: Gry Pana Cogito (monografia twórczości Zbigniewa Herberta, 1982,1990), Książę z Kraju Łagodności (monografia twórczości Jerzego Harasymowicza, 1988), Nostalgia stylu. Neoklasycyzm liryki polskiej XX wieku w krytyce, badaniach i poetykach immanentnych (2007), Wieczna gra. Artykuły i szkice (2009),Gatunki dziennikarskie. Teoria, praktyka, język (współaut. K. Wolny-Zmorzyński, W. Furman, Warszawa 2006, 2009), Źródła informacji dla dziennikarza (współaut. K. Wolny-Zmorzyński, W. Furman, K. Pokorna-Ignatowicz, Warszawa 2008), Wiersze wybrane (1995).

Psychologia poznawcza w praktyce – red. nauk. Andrzej Falkowski, Tomasz Zaleśkiewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Wiedza psychologiczna jest bardzo istotna zarówno dla skutecznego rozwijania biznesu, jak i dla kontrolowania zachowań wyborczych w polityce. Autorzy książki, najwybitniejsi polscy specjaliści z psychologii poznawczej, społecznej i ekonomicznej, którzy są nie tylko teoretykami, ale wykorzystują wiedzę naukową w praktyce, zapoznają czytelników z najnowszymi odkryciami dotyczącymi procesów umysłowych. W poszczególnych rozdziałach koncentrują się na zagadnieniach związanych m.in. z podejmowaniem decyzji finansowych i marketingowych, tworzeniem skutecznych reklam, badaniem wizerunku marki, analizowaniem zachowań konsumentów. Książka stanowi cenne źródło wiedzy nie tylko dla studentów nauk społecznych, ale również dla praktyków zarządzania, marketingu, reklamy, rynków finansowych, menedżerów zajmujących się strategiami kontroli zachowania się człowieka w biznesie, polityce i ekonomii.

Szkoła rodzenia – red. Nauk. Dorota Ćwiek. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2011.

Narodziny dziecka są dla rodziców momentem niezwykłym i wspaniałym. Oczekują go z radością, ale i z lękiem. Większość zastanawia się, jak najlepiej przygotować się do nowej roli w życiu, ale też jak przejść przez najtrudniejszy etap, jakim jest poród.
Poradnik autorstwa dr Doroty Ćwiek, położnej z wieloletnim doświadczeniem, jest niezwykłą skarbnicą wiedzy na temat porodu i pierwszych dni po porodzie. W książce omówione są tematy zazwyczaj poruszane podczas zajęć szkół rodzenia tj. przygotowanie do porodu:
Ćwiczenia relaksacyjne i udział partnera podczas porodu,
Masaż kobiety ciężarnej i rodzącej,
Nauka techniki karmienia piersią,
Pielęgnacja noworodka tuż po porodzie.
Książka przeznaczona dla wszystkich kobiet świadomie przygotowujących się do porodu. Zarówno dla tych uczestniczących w zajęciach szkół rodzenia, dla których ten poradnik może być źródłem usystematyzowanej wiedzy, ale też dla tych, które ze szkół rodzenia z różnych względów nie korzystają. Duża liczba ilustracji, niezliczona ilość praktycznych porad powoduje, że jest to lektura obowiązkowa dla każdej pary oczekującej dziecka.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – wrzesień 2012 została wyłączona