Wystawa malarstwa Hanny Gralak, prezentacja 22 numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor”

środa, 19/12/2012

W najnowszym 22 numerze Czasopisma Artystycznego „Nestor” w „Galerii jednego obrazu”  przedstawiono sylwetkę i prace malarskie Hanny Gralak.

18 grudnia 2012 r. w Bibliotece Powiatowej otwarto jej wystawę malarstwa. Przygodę ze sztuką rozpoczęła kilka lat temu od wykonywania malutkich grafik. W 2010 roku ukończyła trzyletnie „Ognisko Plastyczne”, organizowane przez Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Lublinie, gdzie uczyła się rysunku i malarstwa pod kierunkiem mgr Waldemara Arbaczewskiego. Swoje prace prezentowała na wystawach poplenerowych w Nałęczowie, Józefowie, Łosiach i na kilku wystawach zbiorowych. W 2010 r. miała pięć wystaw indywidualnych : w Galerii przy Bramie, dwie w „Galerii Krańcowa” w Lublinie, w Łęcznej i  Radawczyku.  W 2012 r. swoje prace wystawiała na dwóch wystawach indywidualnych. Uczestniczy w warsztatach malarskich organizowanych przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Lublinie – w grupie prowadzonej przez mgr  M. Bijasa.
Mieszka i maluje w Zamościu oraz w Lublinie.
Z Krasnymstawem do 2012 r. łączyli ją rodzice – Bolesław i Danuta Malik, którzy przez całe swoje życie zawodowe pracowali w ceramice.

Pani Hanna Gralak na otwarciu wystawy mówiła, że rodzice wspierali ją w realizacji marzeń twórczych. Z zawodu jest nauczycielem, przymusowo – ze względu na wypadek – emerytowanym. Stwierdziła, że malarstwo daje jej teraz radość życia, a jej ulubioną techniką malarską jest akryl. Do 15 stycznia 2013r. na holu wystawienniczym  można oglądać obrazy kwiatów, martwej natury i aktów.
Kwiaty i życzenia malarce w imieniu samorządu powiatu przekazał sekretarz starostwa powiatowego Wojciech Hryniewicz.
Następnie goście przeszli do czytelni, gdzie redaktorzy Czasopisma Artystycznego „Nestor” : Andrzej Misiura, Tadeusz Kiciński i Wiesław Krajewski wręczyli regionaliście Adamowi Polskiemu Order Nestorii.
Akcent muzyczny w postaci wiązanki kolęd zapewniły wychowanki MDK : Dorota Łusiak i Wioletta Turczyńska, które pracują pod kierunkiem Anny Klus i Jadwigi Litkowskiej.
Wszyscy goście otrzymali najnowszy 22 numer Czasopisma Artystycznego „Nestor”, w którym opublikowano tekst prof. dr hab. Romana Pelczara „Jezuici w Krasnymstawie w XVII i XVIII w. i ich rola religijno-kulturalna”, Artur Capała w „Przygodach pana Michała” pisze o Potockich, „Krośnieńskim śladem ks. Niesieckiego” kroczy Lucjan Cimek, o „Skarbach kościoła w Chłaniowie” opowiada dr Agnieszka Szykuła-Żygawska, Zbigniew Atras pisze o „Tajemnicy wsi Żdżanne i unickim wątku historii rodu Smoraczewskich”, „Krasnystaw na łamach Gazety Warszawskiej 1775-1794” śledzi dr Kazimierz Stołecki, Zuzanna Guty pisze o „Sonetach Jana Króla – poety z Nielisza”, Irena Malec-Iwańczyk opisuje historię „Michała Zwarycza”, a Leszek Janeczek pisze o „Cmentarzu w Krasnymstawie” i przytacza „Anegdoty krasnostawskie”. W numerze umieszczono też relację z przyznania nagrody Anny Kamieńskiej dla Mariusza Kargula, Izabella Borowicz napisała o „Radzie Polek”, a Elżbieta Szadura-Urbańska o „Nagrodzie Literackiej im. Józefa Mackiewicza”. Ponadto w czasopiśmie znalazły się prace nagrodzone w IX Powiatowym Konkursie „Legendy ziemi krasnostawskiej” organizowanym przez Bibliotekę Powiatową.  Nie zabrakło poezji Stanisława Bojarczuka, Jana Króla, Mirosława Iwańczyka, Mariusza Kargula, Franciszka Starzyńskiego, Anny Buchalskiej, Izabeli Moniki Bill, Moniki Włodarczyk, Mateusza Pieniążka.

Leszek Janeczek opowiedział kilka anegdot krasnostawskich. Dr Iwona Dacko-Górzyńska, obecna na spotkaniu, pochwaliła „Nestora” za bardzo wysoki poziom merytoryczny i ciekawą zawartość. Była zaskoczona, że w małym środowisku powstaje tak profesjonalne czasopismo, które pełni rolę ważnego nośnika informacji kulturalnej i historycznej w regionie. Podziękowała redakcji za pasję i działanie na rzecz lokalnej społeczności, życzyła wydania kolejnych numerów i zachęcała do czerpania ze spuścizny Kaspra Niesieckiego.
Zapraszamy do lektury.