Nowości – styczeń 2013

poniedziałek, 14/01/2013

Pasja według św. Hanki – Anna Janko. Kraków: Wydaw. Literackie, 2012.

„Pasja według św. Hanki” to druga po „Dziewczynie z zapałkami” powieść Anny Janko, wielokrotnie nagradzanej poetki, pisarki, felietonistki „Zwierciadła”. Motywem przewodnim książki jest dwoista natura miłości -zarazem twórcza, jak i niszczycielska. Dostarczająca niezwykłych uniesień lub wyniszczająca emocjonalnie i spychająca na dno.
Tytułową Hankę znamy już z „Dziewczyny z zapałkami”. Bohaterka zbliża się teraz do czterdziestki. Jej toksyczne małżeństwo , opisane w poprzedniej powieści Janko, chyli się ku upadkowi. Nawet wspólna opieka nad dwójką dzieci nie jest wstanie podtrzymać gasnącej więzi. I wtedy pojawia się ON, a wraz z nim wielka namiętność, ekstremalne przeżycia, szansa na szczęście. Ale również poczucie winy i ból, ponieważ „Pasja według św. Hanki” to także studium zdrady. Autorka opisuje dramat miłości z ogromną przenikliwością i niezwykłą dynamiką. Udowadnia też, że polszczyzna jest w stanie unieść temat erotyki i seksu. Uczta dla zmysłów, uczta dla umysłu.

Pół świata z plecakiem i mężem – Danuta Gryka. Pelplin: Bernardinum, 2012.

Podróż dookoła świata – wielu o tym marzy, niewielu ma na to czas, a tylko nieliczni kiedykolwiek realizują takie marzenie. Pewnie dlatego, że za jednym zamachem to bardzo długo trwa. Danuta Gryka podzieliła sobie świat na porcje – wtedy jest łatwiej okrążyć Ziemię. Z Polski do Turcji, dalej do Nepalu, do Wietnamu, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej… Dziesięć miesięcy przygody. Dziesięć miesięcy przemieszczania się autostopem, lokalnymi autobusami i koleją.
Dziesięć miesięcy i cały świat dookoła to trochę za dużo na jedną książkę. Dlatego ja też zrobiłem z tego dwie porcje: teraz dostają Państwo „Pół świata”, a następnym razem dostaną „Resztę…”.

Schronienie – Harlan Coben. Warszawa: Albatros, 2012.

Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł… Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

Rudy – Jack Ketchum. Słupsk: Papierowy Księżyc, 2012.

„Rudy” to kolejna znakomita i długo wyczekiwana książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma. „Rudy” przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji. Polskie wydanie powieści „Rudy” zostało wzbogacone o znakomitą minipowieść „Prawo do życia”, co sprawia że ta pozycja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów niepokojącej prozy Jacka Ketchuma. Dzięki temu polski czytelnik ma okazję poznać dwa literackie oblicza mistrza grozy, ale każde z nich niezwykle przejmujące, niczym jego najlepsze powieści jak „Dziewczyna z sąsiedztwa”, „Jedyne dziecko” czy „Straceni”.

Tak sobie myślę – Jerzy Stuhr. Kraków: Wydaw. Literackie, 2012.

Zapiski Jerzego Stuhra zebrane w książce „Tak sobie myślę…” powstawały od października 2011 do końca kwietnia 2012 roku. To dziennik niezwykły – mimo że pisany w czasie, kiedy artysta walczył z chorobą nowotworową, rak jest tu tematem marginalnym.
Jerzy Stuhr w zeszycie podarowanym mu przez córkę spisywał swoje myśli i obserwacje. Niemal każdego dnia – w szpitalu i w domu – przelewał na papier refleksje dotyczące codzienności.
Komentuje aktualne wydarzenia polityczne w Polsce i Europie, czasem z przekąsem, a czasem bardzo serio śledzi wydarzenia sportowe. Ale najwięcej miejsca poświęca kulturze. Pisze o swojej karierze i aktorskiej misji. Zastanawia się, co to znaczy być aktorem we współczesnym świecie. Momentami zamienia się nawet w krytyka filmowego i dogłębnie analizuje oglądane filmy.
A choroba? Oczywiście jest, ale jakby w tle. Jerzego Stuhra najbardziej zajmuje to, co za szpitalnymi oknami. Książka „Tak sobie myślę…” jest przede wszystkim piękną apoteozą życia.
Lektura „Tak sobie myślę…” to dla czytelnika intymne spotkanie z tym niezwykle mądrym, ciepłym i dowcipnym człowiekiem, który udowadnia, że choroba to tylko kolejne życiowe doświadczenie i nigdy nie wolno się poddawać.

Diagnoza logopedyczna – red. Ewa Czaplewska, Stanisław Milewski. Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2012.

Do udzielenia skutecznej pomocy osobom z zaburzeniami mowy niezbędne jest fachowe rozpoznanie problemu na podstawie objawów, wywiadów i odpowiednich badań. Krótko mówiąc: konieczne jest postawienie trafnej diagnozy logopedycznej.
W niniejszym podręczniku logopedzi praktycy przedstawiają hipotezy, koncepcje i modele diagnozy, a także omawiają pomocne narzędzia i sprawdzone metody diagnostyczne. Pokazują, jak dotrzeć do sedna problemu i jak opracować dla pacjenta plan działań naprawczych.
Poszczególne rozdziały dotyczą między innymi diagnozy zaburzeń artykulacji, niepłynności mówienia czy psychogennych zaburzeń mowy, a także terapii dzieci z rozszczepem podniebienia oraz mających trudności w nabywaniu kompetencji komunikacyjnych i borykających się z dysleksją. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów logopedii oraz logopedów pracujących w zawodzie.

Fizjologia starzenia się – red. nauk. Anna Marchewka, Zbigniew Dąbrowski, Jerzy Żołądź. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Pierwsza i jedyna na polskim rynku wydawniczym publikacja, w której Autorzy przekazują aktualną wiedzę na temat procesów inwolucyjnych i przedstawiają starość jako naturalny tok życia, który częściowo można zmienić tak, aby okres ten stał się pogodny, radosny i pełen nowych doświadczeń. W początkowych rozdziałach opisane są wybrane ogólnoustrojowe zjawiska związane ze starzeniem się organizmu, a w następnych – zmiany związane z wiekiem w poszczególnych narządach i układach. Omówiono m.in. narząd wzroku, narządy laryngologiczne, tkanki miękkie, kości, mięśnie szkieletowe, układ sercowo-naczyniowy, płuca, nerki, układ moczowo-płciowy, seksualność osób starszych, wybrane aspekty żywienia ludzi w podeszłym wieku itp. Jest także rozdział poświęcony aktywności ruchowej i znaczeniu ćwiczeń fizycznych w grupie osób w wieku starszym, który zawiera opis ćwiczeń wraz z ilustracjami. Książka napisana przez wybitnych specjalistów: lekarzy, biologów, fizjologów i fizjoterapeutów nie tylko dla osób mających szansę dożyć w dobrym zdrowiu sędziwego wieku, ale także dla obecnych i przyszłych studentów medycyny, biologii, fizjoterapii, wychowania fizycznego. Skorzystają z niej również praktykujący lekarze i fizjoterapeuci oraz wszyscy, którzy w swojej pracy zawodowej bądź w relacjach rodzinnych zamierzają pomagać ludziom starszym w ich drodze do osiągnięcia jak najwyższej jakości życia w schyłkowym okresie. Może być też przydatna dla pracowników opieki społecznej i władz administracji państwowej odpowiedzialnych za formułowanie polityki społecznej. Jest to więc publikacja dla wszystkich dla różnych grup społecznych i wiekowych.

Fizjoterapia w onkologii – red. Marek Woźniewski. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2012.

Fizjoterapia w onkologii jest przedmiotem licznych dyskusji i badań naukowych. Dotychczas unikano ćwiczeń ruchowych oraz fizykoterapii u pacjentów chorych na nowotwory. Obecnie podlega to weryfikacji. Fizjoterapia jest niezbędna i powinna być standardem postępowania, ponieważ zmniejsza ryzyko powikłań, przyspiesza powrót do zdrowia, zmniejsza koszty ekonomiczne i społeczne leczenia.
Publikacja przedstawia czynnościowe następstwa leczenia chirurgicznego, radioterapii i leczenia systemowego nowotworów złośliwych, wskazania i przeciwwskazania do fizjoterapii w tych sytuacjach, cele, metody i specyfikę fizjoterapii po leczeniu nowotworów, najnowsze osiągnięcia w rehabilitacji osób leczonych z powodu chorób nowotworowych.
Odbiorcami publikacji będą studenci i absolwenci szkół medycznych, lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej, fizjoterapii, onkologii.

Podstawy biologii roślin – Jan Kopcewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Podstawy biologii roślin to podręcznik zawierający podstawowe wiadomości z morfologii, anatomii, fizjologii, biologii molekularnej i środowiskowej oraz z biotechnologii i geografii roślin. Jest wprowadzeniem do nauki o roślinach, mając charakter kompleksowo pojętej ogólnej (bez szczegółowej systematyki) botaniki (biologii roślin).
Książka obejmuje pięć części, w których omówiono:
budowę roślin, w tym: budowę komórki roślinnej ukształtowanie ciała roślin plechowych i osiowych haploidalną i diploidalną strukturę roślin.
funkcjonowanie roślin – metabolizm rolę wody w życiu roślin odżywianie się roślin ? mineralne, fotosynteza uzyskiwanie energii.
rozwój i morfogenezę roślin – ogólne aspekty rozwoju regulację rozwoju i morfogenezy roślin fazy rozwoju ontogenetycznego roślin i ruchy roślin.
wpływ środowiska – czynniki środowiskowe abiotyczne i biotyczne adaptację roślin do trudnych warunków środowiska ekologię i geografię zbiorowisk roślinnych.
rośliny w gospodarce człowieka – wykorzystanie roślin m.in. w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, przemyśle, medycynie i ochronie środowiska oraz biotechnologię roślin.
Podręcznik dla studentów: biologii, rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa, biotechnologii, ochrony środowiska, farmacji, studiujących na uniwersytetach, uczelniach rolniczych, medycznych, technicznych i pedagogicznych.

Psychoonkologia w praktyce klinicznej – Krystyna de Walden-Gałuszko. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2012.

Psychoonkologia jest dyscypliną, która powstała i rozwinęła się dzięki postępowi w zakresie onkologii. Swoje cele realizuje w dwóch kierunkach: pierwszy to promocja zdrowego trybu życia, drugi to łagodzenie i usuwanie skutków choroby onkologicznej zarówno u chorych, jak i ich najbliższego otoczenia. Jest to ważna dziedzina wiedzy na każdym etapie zmagania się z procesem nowotworowym – od momentu rozpoznania choroby, przez okres leczenia, etapy życia po pokonaniu nowotworu lub w okresie zaawansowanej, nieuleczalnej choroby, prowadzącej do śmierci.
Książka jest podsumowaniem własnych wieloletnich doświadczeń Autorki z pacjentami onkologicznymi w różnych stadiach choroby. Zawiera propozycje konkretnej pomocy psychologicznej zarówno chorym, jak i ich rodzinom w różnych sytuacjach życiowych. Podaje sprawdzone sposoby na profesjonalne, skuteczne wspieranie chorych przez personel medyczny i rodzinę
Publikacja ta będzie pomocna dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, onkologów, psychologów, pielęgniarek, pracowników hospicjów oraz studentów szkół medycznych i wydziałów psychologicznych.

Nowości