Prezentacja tomiku poetyckiego Iwony Chudoby „okruchu dnia powszedniego”.

wtorek, 15/01/2013

14 stycznia 2013r. w Bibliotece Powiatowej zaprezentowano najnowszy piąty tomik poezji Iwony Chudoby „okruchu dnia powszedniego”, który zadedykowała swojej Mamie. Poetka urodziła się w Krasnymstawie. Ukończyła Liceum Medyczne w Chełmie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Pracuje jako pielęgniarka w chełmskim szpitalu. Debiutowała w 2002 r. wierszem opublikowanym w biuletynie branżowym. Potem przyszła pora na prasę literacką („Egeria”, „Nestor”) i własne tomiki poetyckie : okrętem marzeń (2007), oderwana od cienia (2009 r.), oczy czasu (2010 r.), otulone alabastrem (2011r.). Od 2006 r. należy do Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”, w której pełni funkcję skarbnika.
Młodzież z gimnazjum w Strachosławiu : Patrycja Fituła, Justyna Fituła i Arek Jarmuł zaśpiewali trzy piosenki poetyckie, które wprowadziły zebranych w nastrój spotkania. Następnie Iwona Chudoba czytała wiersze z tomiku „okruchu dnia powszedniego” i prowadziła dialog z publicznością.
Teresa Pyc napisała we wstępie : „Autorka, na co dzień zabiegana córka, żona, matka, pielęgniarka, kobieta z dużym poczuciem humoru, pielęgnuje również swój warsztat poetycki, bogaty w formie i treści. Większość zebranych tu utworów to współczesne wiersze wolne z zapisem ciągłym lub podziałem na strofoidy. W wielu utworach autorka unika form gramatycznych, które wskazywałyby na punkt widzenia kobiety czy mężczyzny. Takie uogólnienie podmiotu mówiącego pozwala czytelnikowi odczytać emocje i postawy według odczuć własnych i próbować się z nim identyfikować lub nie, zależnie od własnych przeżyć, doświadczeń i interpretować ich sens przez pryzmat indywidualnej wrażliwości. Poziom estetyki wypowiedzi podnoszą wyrażenia apostroficzne, choć niezbyt częste. Podobnie nie przesadza z bombardowaniem czytelnika wyszukanymi metaforami… Kiedy brakuje autorce czasu dla siebie, to nawet czas ukradziony z pasmanterii zdarzeń na pisanie wierszy, również ofiarowuje innym – czytelnikom… Podstawą sytuacji lirycznej wielu utworów staje się człowiek, jego cielesność, a także kontrasty życia, takie jak : noc i dzień, pamięć i niepamięć. Znajdujemy tu także atrybuty człowieczeństwa, jak poczucie przemijalności z tęsknota za tym, co było i lękami przed tym, co może być. W innych utworach autorka dotyka takich tematów jak marzenia i plany, którym towarzyszą jakieś przeciwności…” Motyw czasu pojawia się w wierszach znalazłam i o czasie :

jest czas
i czasu jest brak
jak w dzisiejszych czasach
ludzie radzą sobie
z wolnym czasem
gdy od czasu do czasu
mają chwilkę czasu dla siebie

mówi się
że czas to pieniądz
człowiek stara się
cały czas o pieniądze
a pieniądze o człowieka czasem
być może pieniądze
mają jeszcze czas
ale człowiekowi
wciąż brak czasu i pieniędzy

jak będziesz mieć czas
przeczytaj ponownie

Zachęcamy czytelników do smakowania okruchów dnia powszedniego.