Malarstwo Justyny Ślusarczyk, prezentacja 23 numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor”.

środa, 24/04/2013

W piątkowe popołudnie 19 kwietnia 2013 r. w Bibliotece Powiatowej miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Justyny Ślusarczyk,  która urodziła  się w Kielcach. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, o specjalizacji snycerstwo artystyczne. W roku 2001 ukończyła  Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu o specjalizacji Konserwacja i Restauracja Malarstwa Sztalugowego i Rzeźby Polichromowanej. Podczas studiów uczestniczyła w licznych plenerach i konkursach malarskich. W roku 2003 zamieszkała  w Woli Siennickiej, gmina Siennica Różana. Brała udział w pracach konserwatorskich przy obiektach zabytkowych w kraju i za granicą (konserwacja malarstwa ściennego, obrazów olejnych, ołtarzy i różnych rzeźb). Pracuje w swoim zawodzie jako Dyplomowany Konserwator Dzieł Sztuki w Pracowni konserwacji malarstwa na Zamku w Lublinie. Jest  członkiem grupy „Paleta” w Krasnymstawie. Jej prace powstają w technice olejnej i akrylowej na płótnie lnianym, wykorzystując znajomość technik dawnych mistrzów, technik pozłotniczych i sztukaterii. Główne motywy pojawiające się w jej pracach to pejzaże, kwiaty, natura. Jej pasją jest również fotografowanie przyrody, nieba. Justyna Ślusarczyk otrzymała kwiaty oraz gratulacje od samorządu powiatowego, które  przekazali przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Elżbieta Kmieć i sekretarz starostwa powiatowego Wojciech Hryniewicz.

Na wystawie zaprezentowano 17 obrazów, które pokazują poszukiwania twórcze autorki. Prace można oglądać do 10 maja w godzinach pracy biblioteki.

Następnie goście przeszli do czytelni, gdzie redaktor naczelny Andrzej Misiura przedstawił najnowszy 23 numer Czasopisma Artystycznego Nestor.

Na wystawie w gablocie zaprezentowano medale krasnostawskie, o których pisze  szczegółowo w swoim artykule Zbigniew Atras. Goście obejrzeli też prezentację multimedialną na temat księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego pobytu na ziemi krasnostawskiej w Surhowie i Żułowie, którą wykonała rodzina Atrasów :  Teresa, Zbigniew i Michał. Prezentacja zdobyła nagrodę w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym  „Prymas Wyszyński. Drogi pamięci”, organizowanym przez  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Zapraszamy do lektury Czasopisma Artystycznego Nestor w wersji papierowej i elektronicznej. W numerze czasopisma przeczytamy między innymi :

Homilię ks. Jana Noszczaka wygłoszoną  w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie w czasie odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Kacprowi Niesieckiemu ;

dwa referaty z konferencji heraldycznej : H. Seroki „Herb miasta Krasnystaw i kwestia herbu gminy Izbica”, I. Dacko-Górzyńskiej „A co w sobie herbarz pomieścił”  ;

artykuł K. Grocheckiego  „Głos w sprawie lokalizacji latopisowej grodziska Szczekarzew” ;

P. Ćwirta przedstawia swoje „Uwagi do metodologii poszukiwań krasnostawskiego zamku”;

K. Stołecki prezentuje Krasnystaw na łamach Gazety Warszawskiej 1794-1850 ;

R. Maleszyk przedstawia „Społeczna działalność Rady Miasta Krasnegostawu w latach 1917-1918” ;

A. Szykuła-Żygawska pisze o „Zabytkowych piecach kaflowych i kominkach w Tarnogórze” ;

A. Borzęcki o „Kreishauptmann Claus Peter Volkmann” ;

H. Wasiluk „Jak pomagałem Niemcom ograbiać Polskę”  ;

Z. Guty „Rzut oka na specyfikę języka poetyckiego Stanisława Bojarczuka” ;

M. Bąk „Petrarka w drewniakach – o poezji Stanisława Bojarczuka” ;

A. Nizioł (Przy)Widzenia Loneczki”;

J. H. Cichosz „Wiocha” ;

L. Cimek „Paska w tradycji wielkanocnej prawosławia” ;

L. Janeczek „Anegdoty krasnostawskie” ;

E. Magdziarz „Działania lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej” ;

felieton Z. Cimka „Obrona Sokratesa” ;

ponadto w numerze przeczytamy poezję, recenzje książek oraz relacje z wydarzeń kulturalnych.