Nowości – wrzesień 2013

sobota, 31/08/2013

Baśnie : dla dorosłych i dla dzieci wybrał Program Trzeci – Andersen, Grimm. Kraków: Znak, 2012.

Najpiękniejsze baśnie Waszego dzieciństwa na 50-lecie Trójki!

Z okazji 50-lecia Programu Trzeciego i Dnia Dziecka dziennikarze radiowej Trójki: Wojciech Mann, Baszka Marcinik, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szydłowska, Małgorzata Maliborska, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Piotr Baron i Magda Jethon zdradzają, dlaczego baśnie, które wybrali, zrobiły na nich takie wrażenie i dlaczego warto, by także i dziś dzieci je czytały.

Tak powstał niezwykły wybór najpiękniejszych baśni braci Grimm i Hansa Christiana Andersena.

Książka z pięknymi współczesnymi ilustracjami.

Café plotka – Marta Fox. Łódź: Akapit Press, 2012.

Życie prawie osiemnastoletniej Oli oraz jej znajomych przypomina jeden wielki portal randkowy i magiel towarzyski, którego uczestnicy uwielbiają karmić się plotkami. Ola planuje po maturze rozpocząć studia w szkole aktorskiej. Dziewczyna już wie, że życie bywa porównywane do teatru. z tym, że częściej trzeba w nim improwizować.
Czy jedna z takich improwizacji, casting na jej chłopaka i próba zabłyśnięcia na imprezie osiemnastkowej, sprawi, że życie Oli stanie się tylko kostiumem, choreografią i teatralnym gestem? Skąd się wzięła i do czego doprowadzi krzywdząca Olę plotka, która zaczyna rozprzestrzeniać się jak groźny wirus?

Café Plotka to opowieść o współczesnym maglu, czyli sile plotki w dobie Internetu i telefonii komórkowej. Także o poszukiwaniu przyjaźni i miłości w czasach, kiedy ekran komputera próbuje zastąpić ciepło dotyku.

Córka dymu i kości – Laini Taylor. Warszawa: Amber, 2012.

Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone – Dealer Marzeń. Karou nie wie, skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy.

I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi. Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie…

Laini Taylor czerpiąc z mitologii i własnej oszałamiającej wyobraźni, tworzy w powieści olśniewający kolaż, gdzie świat rzeczywisty i magiczny współistnieją na równych prawach i się przenikają. Autorka zadaje pytania bliskie nam wszystkim, bo kto z nas nie czuł się inny, obcy, zagubiony, samotny – jak Karou w świecie ludzi?

Czarnomorze : wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór – Michał Kruszona. Poznań: Zysk i S-ka, 2012.

Bywając w Rumunii, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: a gdyby tak pojechać dalej? Myśl ta była niezwykle kusząca, ciekawość tego, co spotkam po drugiej stronie morza, ogromna.

Podróżować można w przestrzeni, ale też, co w moim przypadku jest odczuwalną koniecznością, w głąb czasu, a i to mało. Przyglądanie się ludziom, temu, co gra w ich duszach, w co wierzą, czego się boją, z jakiej tradycji utkali swoje życie, to dla mnie nieodłączne składniki podróżowania. Duchy zapomnianych bohaterów sprzed kilku lat i sprzed wieków towarzyszą mi podczas wszystkich wyjazdów, inspirują do opisywania tego, czego na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec. Spotykam je na starych podwórkach, w rzadko przez turystów odwiedzanych miastach, na zarośniętych cmentarzach. Przemawiają do mnie z pożółkłych fotografii wiszących na ścianach stuletnich domów. Tak powstała ta książka, rzeczywista i nierzeczywista. Wymyślona, ale i oddająca to, co spotkało mnie osobiście. Zachęcam do poszukiwania, często bardzo nam bliskich, duchów Czarnomorza.

Opowieści pana Rożka – Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2012.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowej sagi „Cukiernia Pod Amorem”, tym razem przygotowała rarytas dla najmłodszych czytelników. Pan Rożek, wędrowny sprzedawca lodów o smaku baśni, opowiada dzieciom trzy niezwykłe historie. O marzeniach, które nadają życiu sens, o pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście czasem jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko je dostrzec.

Tym pięknym baśniom uroku dodają znakomite ilustracje Wandy Orlińskiej.

Farmaceutycznym szlakiem : przewodnik po Polsce – Maria Pietrusiewicz, Ilona Pietrusiewicz. Warszawa : Farmedia, 2012

Farmaceutycznym szlakiem Przewodnik po Polsce autorstwa Marii Pietrusiewicz i Ilony Pietrusiewicz to pięknie ilustrowany, wyjątkowy przewodnik po muzeach farmacji, zabytkowych aptekach, pomnikach upamiętniających aptekarzy, ogrodach roślin leczniczych i innych miejscach związanych z aptekarstwem. „Podróżując po Polsce zwiedza się zamki, pałace, kościoły, muzea…Nasz turystyczny przewodnik proponuje wędrówkę farmaceutycznym szlakiem. Nie jest to jednak typowa trasa. Farmacja to przecież nie tylko nowoczesne fabryki leków, instytuty naukowe oraz rozległa sieć aptek i hurtowni. Na opisanie zasługują m.in. termarium ziołowe, grota farmaceutów, ziołowa tryba, spinka z afrodyzjakami Witkacego, XVI-wieczny Zaułek Aptekarzy, malownicza plantacja leczniczej lawendy i coroczne święto Panien Apteczkowych. Nieliczni wiedzą, że w Polsce jest góra, restauracja, klub osiedlowy, zespół muzyczny i galeria sztuki o nazwie Apteka albo mieli okazję spróbować drinka Apotheke. Niewielu wie też, że Julian Różycki, August Oetker i Georg Trakl byli farmaceutami, a aptekarzom zawdzięczamy takie wynalazki jak szminka w sztyfcie i lampa naftowa. (…) Książka Farmaceutycznym szlakiem Przewodnik po Polsce powstała m.in. na podstawie naukowych opracowań historycznych farmacji oraz badaczy dziejów miast i regionów, które ukazywały się na łamach książek i czasopism branżowych. Zawierają one fascynujące wiadomości, lecz – niestety – nie są powszechnie znane. Postanowiliśmy je zebrać i spopularyzować. (…)” Prezes Zarządu Farmedia sp. z o.o. Mariusz Chomicki Niestety Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadają zabytkowe apteki i miejsca związane z farmacją. Dlatego książka Farmaceutycznym szlakiem Przewodnik po Polsce staje się doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z takimi miejscami, ale również do ich zwiedzenia.

Komórka : komunikacja mobilna – Rich Ling, Jonathan Donner. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Książka prezentuje komórkę jako narzędzie ciągłego kontaktu z bliskimi, ale jednocześnie stałej kontroli i bezustannej indentyfikacji. Ukazuje postępującą rewolucję w kontroli sfery społecznej.

Mało kto przypuszczał, jak szybko rozwinie się telefonia satelitarna – pod koniec 2008 roku na świecie było już ponad 4 miliardy abonentów. W krajach rozwiniętych na przeciętnego obywatela przypada więcej niż jeden telefon komórkowy; w krajach rozwijających się komórki są często jedyną szansą na kontakt z odległymi osadami. Dzięki komórkom czujemy się lepiej przygotowani na nieprzewidziane wypadki i jesteśmy w ciągłym kontakcie z bliskimi. Jednocześnie jesteśmy po ciągłą kontrolą, zawsze i wszędzie osiągalni i identyfikowalni. Autorzy ukazują postępującą rewolucję w kontroli sfery społecznej, analizując 10 anonimowych użytkowników komórek, przemysł telefonii komórkowej oraz sposoby, w jakie komórka staje się narzędziem kontroli.

Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego : obraz, wiersz, komentarz – Iwona Grabska, Diana Wasilewska. Warszawa: Demart, 2012.

Publikacja o charakterze albumowym wykorzystuje fakt, że inspiracją dla wielu tekstów Jacka Kaczmarskiego były dzieła sztuki. Książka zawiera 32 wiersze Kaczmarskiego oraz odpowiadające im reprodukcje dzieł malarstwa polskiego i obcego. Towarzyszą im komentarze historyczno-plastyczne, ukazujące pierwotny kontekst poszczególnych obrazów i analizujące ich symbolikę, a także komentarze literackie, odnoszące się do wierszy Kaczmarskiego, ich wymowy i okoliczności powstania.

Służba więzienna w Polsce : administracja i podstawy działania – Tomasz Przesławski. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2012.

Książka jest prawnym studium o ustroju i działalności Służby Więziennej w Polsce. Podstawę pracy stanowią analizy prawnoporównawcze prowadzone na podstawie literatury przede wszystkim z prawa administracyjnego, karnego wykonawczego oraz konstytucyjnego, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego. Przedmiotem analiz jest organizacja Służby Więziennej, ukierunkowana na utrzymanie własnej struktury, w tym rodzajów powiązań pomiędzy funkcjonariuszami SW w ramach hierarchicznego podporządkowania, oraz usytuowanie tej służby wśród innych podmiotów w różny sposób przyczyniających się do realizacji kary pozbawienia wolności. Autor określił status prawny organów Służby Więziennej z punktu widzenia konstytucyjnego podziału władzy państwowej i scharakteryzował role, w jakich występują organy Służby Więziennej ze względu na spełniane funkcje publiczne, zadania wewnątrzorganizacyjne i świadczenia penitencjarne. Zaprezentował również perspektywę rozwoju polityki penitencjarnej w kierunku świadczenia ekspiacyjnego, którego wyrazem jest efektywne zadośćuczynienie poszkodowanemu lub społeczeństwu przy jednoczesnym braku degradacji sprawcy w życiu społecznym.

Uczę się rysować – Rosa M. Curto. Warszawa: Świat Książki, 2012.

Dzięki tej książce zabawa z dzieckiem bęzie wspaniałą plastyczną przygodą!
Ładnie rysować może każde dziecko, nie potrzeba do tego specjalnego talentu! Autorka, znana katalońska ilustratorka książek dla dzieci, wyjaśnia i oczywiście demonstruje, od czego zacząć i jak trzeba to robić. Uczy, że rysunki składają się z prostych elementów: kółek, kwadratów, trójkątów.
Wystarczy je odpowiednio połączyć i pokolorować, a powstaną najróżniejsze postaci i zwierzątka! Książeczka pomoże rodzicom spędzić z dziećmi czas bez nudy, a wręcz twórczo. I my także nie musimy się już bać, że nie będziemy potrafili narysować dziecku biedronki, krokodyla czy lwa.

Nowości