Nowości – listopad 2013

czwartek, 28/11/2013

Bajdy wierutne czyli 12 legend na XII wieków Szczekarzewa-Krasnegostawu - Zbnigniew Atras. Krasnystaw: nakł. aut., 2013.

„Z wielką ciekawością czytałem „Bajdy wierutne” Zbigniewa Atrasa, mojego szkolnego kolegi, z którym wspólnie dzieliliśmy ławkę w szkole średniej. To co za chwilę napiszę nie będzie miało nawet najmniejszej oznaki kumplostwa, albowiem materiał, który w październiku ubiegłego roku przywiózł do mnie Zbigniew Atras, jest ze wszech miar godny uwagi. Muszę przyznać się do tego, że po rozmowie ze Zbyszkiem, i tuż po jego wyjeździe z pewnym niepokojem zacząłem wertować przywiezioną w formie komputerowego wydruku książkę. Jednakże już po pierwszej legendzie, a jest ich w sumie dwanaście, moje krytyczno-literackie uprzedzenie do dziewiczych poczynań ludzi pióra okazały się płonne.

Owe legendy związane z grodem nad Wieprzem, Zbigniew Atras oprawił w ramy historyczne. I nie jest ważne jak daleko autor popuścił wodze fantazji, albowiem ważne są przede wszystkim wspomniane ramy, które zostały oplecione przepiękną narracją, oraz swoistą wyobraźnią autora. Znany dotychczas ze swych historycznych publikacji na łamach „Nestora”, tym razem Zbigniew Atras wprowadza nas w światy w których prawdziwa historia chodzi pod rękę z legendą. Czytając tych dwanaście legend, miałem nieodparte wrażenie, że na pewien czas porzucam otaczającą mnie rzeczywistość, by wspólnie z autorem powędrować do początków Szczekarzewa i razem dojść do chwili obecnej Krasnegostawu.

Myślę, że wiedza i wyobraźnia Zbigniewa Atrasa, autora tych legend, na stałe wpisze się w literacki pejzaż Krasnegostawu i okolic”.

Jan Henryk Cichosz

Magnolia - Grażyna Jeromin-Gałuszka. Warszawa: Prószyński Media, 2013.

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.
Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…

Nocne życie – Dennis Lehane. Warszawa: Prószyński Media, 2013.

Fascynująca książka autora bestsellerowej „Rzeki tajemnic”. „Nocne życie” to napisana z rozmachem opowieść o wiernych przyjaciołach i zaciekłych wrogach, bezwzględnych przemytnikach rumu i mrocznych femme fatale, cytujących Biblię ewangelistach i okrutnych członkach klanu, walczących o przeżycie i swój udział w amerykańskim śnie.

Dennis Lehane przenosi nas do Bostonu szalonych lat dwudziestych. Alkohol leje się strumieniami, kule świszczą w powietrzu, a pewien człowiek zamierza odcisnąć swój ślad na tym świecie. Trwa prohibicja. Wciąż pojawiają się kolejne nielegalne gorzelnie i szemrane lokale nadzorowane przez gangsterów i sprzedajnych policjantów.

Bohaterem „Nocnego życia” jest Joe Coughlin, najmłodszy syn znanego w mieście kapitana policji. Chłopak już dawno odrzucił surowe zasady, w których go wychowano. Teraz, gdy drobne kradzieże z dzieciństwa odeszły w przeszłość, zajął się pracą dla najgroźniejszych bostońskich gangsterów. Robi to dla zysku i dreszczu emocji. Jednak życie po stronie mroku ma wysoką cenę. W czasach, gdy bezwzględni ludzie, mający do dyspozycji pieniądze, nielegalny alkohol i broń, walczą o władzę, nie można ufać nikomu. Buntowników takich jak Joe może spotkać tylko jedno: przedwczesna śmierć. Ale ludzie jemu podobni, nie bacząc na nic, zamierzają żyć pełnią życia aż po ostatni dzień. Joe rozpoczyna niezwykłą wspinaczkę po szczeblach organizacji gangsterskiej. Los rzuci go z Bostonu czasów jazzu do tętniącej życiem dzielnicy łacińskiej w Tampie i na słoneczną Kubę…

„Nocne życie” to oszałamiająca opowieść o wielkiej miłości i zemście. To historia zdrady, przebaczenia, muzyki i śmierci, przywracająca do życia czasy, gdy popełnienie grzechu było powodem do świętowania, a występek uważano za cnotę obywatelską.

Wampir z MO – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2013.

Luźna kontynuacja poprzedniej książki Andrzeja Pilipiuka pt. „Wampir z M-3″

„Wampir z MO” to zbiór opowiadań o wampirach z warszawskiej Pragi, który  jest kontynuacją wydanego w 2011 r. „Wampira z M-3″. Autor ponownie zabiera nas na wschodni brzeg Wisły i opowiada o przygodach trójki wampirów: ślusarza Marka, spawacza Igora oraz ich współlokatorki, świeżo „zwampirzonej” licealistki Gosi.

Książka składa się z jedenastu opowiadań, w których powrócą właściwie wszyscy znani z poprzedniego tomu bohaterowie.  W „Wampirze z MO” Pilipiuka każdy znajdzie to, za co pokochał  autora  i co przysporzyło mu takiej popularności.

Jeśli szukasz nietuzinkowego humoru, wyrazistych bohaterów i wciągającego stylu pisania, to ta książka jest dla Ciebie. Nie zabraknie kpin z późno peerelowskiej rzeczywistości czy bezlitosnego drwienia ze „Zmierzchu”.

Z innej bajki – Jodi Picoult, Samantha van Leer. Warszawa: Prószyński Media, 2013.

Pierwsza miłość z baśniowym wątkiem w tle. „Z innej bajki” to opowieść, która zachwyci czytelnika w każdym wieku. Jodi Picoult i córka po raz pierwszy w duecie.

Prawdziwe bajki są tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Dzieci ścigają wilki i zjadają czarownice, kobiety stają się ofiarami członków rodziny i zapadają w śpiączkę. jednak cały ból i wszystkie męczarnie wynagradza im szczęśliwe zakończenie. Co z tego że dostałaś tylko cztery minus z francuskiego i jesteś jedyną w szkole dziewczyną, która nie ma pary na bal semestralny. Balsamem na rozkołatane serce jest hasło „żyli długo i szczęśliwie”.

15-letnia Delilah McPhee nie jest lubiana przez rówieśników i najchętniej siedziałaby z nosem w książkach. Pewnego dnia czyta niesamowicie wciągającą bajkę o księciu Oliwierze. Nie może się wręcz od niej oderwać. Pewnego razu słyszy głos wydobywający się z książki. Dowiaduje się, że książę chce uciec. Czy pomoże Oliwierowi wydostać się z bajki? A może sama się w niej znajdzie?

„Z innej bajki” to pierwsza książka Jodi Picoult dla młodzieży, która powstała według pomysłu i przy współudziale jej nastoletniej córki Samanthy.

Chłopska Zamojszczyzna 1942-1944 – Janusz Gmitruk. Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2013.

Polska w latach 1939-1945 poniosła olbrzymie straty ludzkie, a także materialne i nie sposób II wojny światowej i okupacji porównać z kataklizmami oraz najazdami, które nawiedziły polskie ziemie w przeszłości.
Jednym z trzech najważniejszych, utrwalonych w pamięci historycznej współczesnego społeczeństwa symboli martyrologii narodu polskiego z lat II wojny światowej – obok Holokaustu i Powstania Warszawskiego – jest tragedia wysiedlonej ludności Zamojszczyzny. Wydarzenia te dobitnie odzwierciedlają grozę wojny i okupacji oraz dramat i męczeństwo polskich obywateli w latach 1939-1945. Ich rocznice są eksponowane przez różne organizacje i środowiska kombatanckie. Są tez obszernie odnotowywane w mass mediach, chociaż nie zawsze w formie w pełni zgodnej z historyczna prawdą. Podobnie rzecz przedstawia się w edukacji młodego pokolenia.
Z biegiem lat prezentowany przebieg wydarzeń i ich oceny staja się coraz bardziej niejednoznaczne i rozbieżne. Co raz częściej zapomina się o faktycznych sprawcach zbrodni i okrucieństw II wojny światowej, poszukuje innych winowajców, nie pamięta o prawdziwych ofiarach i bohaterach.
Podobnie jak w przypadku Holokaustu i Powstania Warszawskiego, kontrowersje odnoszą się także do walki w obronie Polaków wysiedlanych na Zamojszczyźnie, która przerodziła się w patriotyczny zryw o charakterze regionalnym, lecz również narodowym. W świadomości historycznej zaciera się wiedza o Powstaniu Zamojskim – jego przywódcach i inicjatorach – o chłopach i ludowcach, żołnierzach Batalionów Chłopskich, którzy jako pierwsi wystąpili w obronie Zamojszczyzny przed niemieckimi wysiedleniami. (…)

Gospodarka przestrzenna – Anna Karwińska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.

Książka przygotowana z myślą o studentach kierunku Gospodarka przestrzenna oraz kierunków ekonomicznych, stanowiąca również cenną lekturę dla praktyków gospodarczych, pragnących dokładniej poznać związki między przemianami społecznymi i kulturowymi, a zasadami gospodarowania przestrzenią. Praca składa się z 4 części, w których zaprezentowano: podstawowe problemy gospodarki przestrzennej w wymiarze społecznym, przestrzenne odwzorowania procesów społecznych, przemiany społeczno-kulturowe w Polsce, perspektywy rozwoju gospodarki przestrzennej. Dodatkowymi zaletami podręcznika są: zgodność z programami nauczania, przejrzysta struktura i jasność wykładu, bogata bibliografia, indeks rzeczowy.

Socjologia edukacji Mirosław Szymański. Kraków: Impuls, 2013.

Wzrost znaczenia edukacji we współczesnym świecie powoduje coraz większe zainteresowanie socjologów tą dziedziną życia społecznego. Obecnie można już mówić o ukształtowaniu się socjologii edukacji jako ważnej sudyscypliny socjologii. Przygotowany podręcznik umożliwia zaznajomienie się z dominującą problematyką studiów i badań w zakresie socjologii edukacji. Autor charakteryzuje socjologię edukacji jako dziedzinę wiedzy. Omawia edukacyjne znaczenie takich procesów społecznych, jak: stratyfikacja społeczna, zmiana społeczna, socjalizacja, współczesne kształcenie i wychowanie. Przedstawia analizy dotyczące jednostki i społeczeństwa. Charakteryzuje funkcje edukacyjne instytucji: rodziny, szkoły, zakładu pracy, ośrodków władzy. Ukazuje tworzące się w społeczeństwie współczesnym napięcia między indywidualizmem a wspólnotowością, wartościami i antywartościami, dążeniami do równości społecznej i narastającymi nierównościami, reprodukcją społeczną a emancypacją jednostek i grup społecznych. Końcowa część pracy dotyczy kształtowania tożsamości, procesu będącego jednym z najważniejszych wyzwań socjalizacyjnych i wychowawczych naszych czasów.
Podręcznik zawiera obszerną bibliografię, słownik ważniejszych terminów, problemy do przemyślenia i dyskusji. Może być wykorzystywany przez studentów, a także przez inne osoby zainteresowane socjologicznymi zagadnieniami współczesnej edukacji.

Ubezpieczenia – red. nauk. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2013.

Jest to nowoczesny podręcznik, w którym zaprezentowano podstawowe zagadnienia dotyczące ubezpieczeń. Omówiono w nim między innymi historię ubezpieczeń, główną terminologię, klasyfikację ubezpieczeń, regulacje prawne dotyczące działalności ubezpieczeniowej, nadzór nad sektorem ubezpieczeń, systemy gwarancyjne, zarządzanie finansami i działalność inwestycyjną zakładu ubezpieczeń. Ponadto przedstawiono ubezpieczenia oferowane przez sektory publiczny i prywatny, w tym ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne, na życie, mienia, odpowiedzialności cywilnej, a także scharakteryzowano działalność reasekuracyjną. Walorami publikacji są trafny dobór zagadnień i przystępny język wykładu.

Autorzy książki są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Radomskiej i reprezentują praktykę biznesową sektora ubezpieczeń.

Zapiski krasnostawskie t. 4 – pod red. Ryszarda Maleszyka, Marka Nowosadzkiego, Artura Borzęckiego. Krasnystaw: Krasnostawski Dom Kultury, 2013.

Po 17 latach przerwy ukazał się kolejny, czwarty tom Zapisków Krasnostawskich. Publikacja jest owocem współpracy Krasnostawskiego Domu Kultury i Instytutu Historii UMCS.. Kolejny tom opatrzony przedmową Burmistrza Krasnegostawu Andrzeja Jakubca, zawiera na 256 stronach 11 artykułów recenzowanych, których tematyka sięga czasów średniowiecza, a kończy się na II wojnie światowej. Zostały one zaprezentowane na dwóch konferencjach naukowych. Pierwsza z nich odbyła się 12 listopada 2012 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a druga pod tytułem „Krasnystaw na przestrzeni dziejów” miała miejsce 1 marca 2013 r. w dniu 619 rocznicy nadania praw miejskich.
Książka zawiera w swojej treści 31 zdjęć czarno–białych, 10 kolorowych, jak również bardzo ciekawe materiały dotyczące „Polskich dróg” prowadzących do uzyskania niepodległości w 1918 r. Ponadto, poznamy w niej wspomnienia mieszkanki Wielobyczy z pobytu na nieludzkiej ziemi Sybiru w latach II wojny światowej, niezwykle przejmujący obraz pacyfikacji krasnostawskiej wsi Kryniczki zapisany w kronice publikowanej po raz pierwszy w oryginale oraz wspomnienie krasnostawskim o poecie – Stanisławie Bojarczuku, którego osoba została 8 maja tego roku uhonorowana pomnikiem w Rynku Miejskim.
Recenzji publikacji dokonali prof. dr hab. Jan Lewandowski oraz prof. dr hab. Wiesław Śladkowski.

Nowości