Prezentacja zbiorku haiku „odbite w lustrze” Iwony Chudoby.

poniedziałek, 25/11/2013

W poniedziałkowe popołudnie 25 listopada 2013 roku w Bibliotece Powiatowej miało miejsce spotkanie z poetką Iwoną Chudobą i prezentacja jej najnowszego zbiorku poezji haiku „odbite w lustrze”.

Iwona Chudoba, z domu Zieleńczuk, urodziła się w Krasnymstawie. Ukończyła Liceum Medyczne w Chełmie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Białej Podlaskiej. Pracuje jako pielęgniarka w chełmskim szpitalu. Za swój debiut uważa wiersz Lekcja opublikowany w Piśmie Literacko-Artystycznym „Egeria” [2007]. Swoje poezje zamieściła w kilku antologiach i almanachach. Należy do Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Wydała pięć tomików wierszy : „Okrętem marzeń”(2007), „Oderwana od cienia” (2009), „Oczy czasu” (2010), „Otulone alabastrem” (2011r.) „okruchy dnia powszedniego”(2012).

Niewielkim zbiorkiem haiku „odbite w lustrze” Wydawnictwo TAWA rozpoczyna miniaturową serię wydawniczą „Biblioteka Małych Form Literackich”. Utwory z prezentowanego tomiku powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat. Tradycyjne w formie haiku oparte jest na schemacie siedemnastu sylab (5,7,5) ułożonych w trzech wersach, odwołują się do konkretnych wydarzeń, do ulotnych chwil. Autorka wychodzi poza krąg związany z naturą i przyrodą. Problemy egzystencjalne, przemijanie, cierpienie, miłość to główne tematy utworów poetki, która próbuje odkryć tajemnice haiku i poszukać własnego stylu.

Spotkanie rozpoczął Alan Kwiecień z Młodzieżowego Domu Kultury,  który zaśpiewał dla zebranych. Następnie goście obejrzeli kilkunastominutową prezentację multimedialną z oprawą muzyczną, haiku czytali poetka Iwona Chudoba i Robert Gałan, autor prezentacji i prezes grupy literackiej „Lubelska 36”.

Tomik haiku Iwona Chudoba zadedykowała  swoim dzieciom :

***

maleńkie rączki

cały mój świat to dzieci

chowam go w sercu

Oto opinie kilku czytelników po wysłuchaniu utworów haiku : „Nie trzeba wielu słów, żeby wyrazić to, co się chce”, „Lekkość, swoboda, można się utożsamiać z utworami, są wieloznaczne, nieuchwytne, ulotne”, „Cechuje je lapidarność, wieloznaczność, można odnaleźć w nich kilka poziomów interpretacyjnych”,  „Haiku pomagają w refleksji nad życiem, przemijaniem, są opowieścią o człowieku, zmuszają do refleksji nad życiem”.

Kwiaty w imieniu samorządu powiatu przekazali poetce Aleksandra Stachula, Wojciech Hryniewicz i Tadeusz Kiciński.

Na zakończenie spotkania goście mogli otrzymać tomik z dedykacją autorki.

Oto kilka wybranych haiku Iwony Chudoby :

***

pędzą godziny

wskazówki znaczą trasę

czy je dogonię?

***

w związku na stałe

aż do skończenia świat

wąska jest ścieżka

***

piach sypie w oczy

pustynia samotności

szukam oazy

***

dotykam życia

oglądam własne wnętrze

szkoda że boli

***

sprawiedliwością

ból dotyka nas wszystkich

udowodnione

***

anielskie skrzydła

napełniły się mrokiem

a Bóg się rodzi

.