Nowości – grudzień 2013

czwartek, 28/11/2013

Całkiem nowe życie – Maria Ulatowska. Warszawa: Prószyński Media, 2013.

„Całkiem nowe życie” to opowieść o uczuciach. O miłości złej, trudnej i wyniszczającej, o miłości matczynej oraz miłości zwyczajnej, na pozór dobrej, która jednak może doprowadzić do tragedii. Opowieść o nienawiści, która rodzi się z zazdrości, a także o przyjaźni między mężczyzną a kobietą, która miałaby szansę stać się miłością, gdyby on nie był zakochany w innej kobiecie…

Rok 1968. Niespełna dwudziestoletnia Franciszka Janusiak, pochodząca z małego miasteczka, po raz pierwszy wyjeżdża na wczasy. Tam poznaje męża i rozpoczyna nowe życie. Musi jednak walczyć o niezależność oraz prawo do upragnionej pracy i bycia matką. Zdobywa nie tylko wiarę w siebie, ale i przyjaciół, którzy pomagają jej zrealizować marzenia i przetrwać w najtrudniejszych chwilach.

Handlarz śmiercią – Sara Blaedel. Warszawa: Prószyński Media, 2012.

Wydział Zabójstw Komendy Miejskiej Policji w Kopenhadze opanowuje gorączka, kiedy w weekend wpływają zgłoszenia o dwóch zabójstwach. W jednym z kopenhaskich parków znaleziono ciało uduszonej młodej dziewczyny, a na tyłach hotelu Royal – zamordowanego dziennikarza. Asystent kryminalna Louise Rick uczestniczy w śledztwie w sprawie zabójstwa dziewczyny, ale zostaje wciągnięta również w drugie śledztwo, gdy okazuje się, że jej najlepsza przyjaciółka Camilla Lind, reporterka kryminalna w „Morgenavisen”, znała zamordowanego dziennikarza i zamierza sama rozwikłać zagadkę jego śmierci. Louise stara się powstrzymać przyjaciółkę od ryzykownych działań na własną rękę, ale Camilla nigdy nie słucha dobrych rad, gdy zwietrzy materiał na ciekawy artykuł. Gdy kontaktują się z nią osoby ze środowiska handlarzy narkotyków, sprawy przybierają dramatyczny obrót.

Lewa strona życia – Lisa Genova. Słupsk: Papierowy Księżyc, 2013.

Po raz kolejny autorka łączy niezwykły przypadek medyczny z powieścią obyczajową, kreśląc fascynujący portret kobiety walczącej o odnalezienie swojego miejsca w życiu po urazie doznanym w wypadku samochodowym.

Sarah Nickerson jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem.
Wciąż w biegu, ta ambitna i zapracowana kobieta praktycznie nie ma czasu na głębszy oddech. Jakimś cudem jednak, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę.
Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, i po raz pierwszy, Sarah pozwala na to, żeby kontrolę przejęli jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad niepewną przyszłością…

Trochę większy poniedziałek Katarzyna Grochola. Kraków: Wydaw. Literackie, 2013.

„Trochę większy poniedziałek” to zbiór felietonów Katarzyny Grocholi na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą pogodę i porę roku.

Tym razem uwielbiana przez wszystkich pisarka zabiera nas w literacką podróż pełną cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek. Autorka, z dużą dozą ciepła i wdzięku, a także z przymrużeniem oka, opisuje świat i ludzi. Podpowiada czytelnikom, jak żyć w zgodzie ze sobą samym, pokazuje magię codzienności i uświadamia, czym tak naprawdę są bliskość i prawdziwa miłość. I co najważniejsze – udowadnia, że wszystko zależy od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.

„Trochę większy poniedziałek” to mądra książka, po którą warto sięgnąć, by poczuć, że życie jest piękne nawet wtedy, gdy jest nam źle.

Katarzyna Grochola to pisarka, która potrafi zaskoczyć! Królowa polskiej powieści obyczajowej zmierzyła się już z autobiografią, zaprezentowała jedyny w swoim rodzaju literacki dialog z córką, a w ostatniej książce wcieliła się w mężczyznę! Kiedy wydawało się, że autorka powróci do pisania powieści, do rąk czytelników trafia zbiór błyskotliwych opowieści.

Upiory Jo Nesbo. Poznań: Wydaw. Dolnośląskie, 2012.

Rynkiem narkotyków w Oslo rządzi tajemniczy Dubaj. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany heroinista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie wierzy, by zbrodni dokonał aresztowany chłopak…

Bardzo pomysłowe eksperymenty do zrobienia w domu i na dworze – Ruth Gellersen, Ulrich Velte. Kielce: Jedność, 2013.

Do zrobienia w domu i na dworze. Dzieci całymi dniami przeprowadzają rozmaite badania i dokonują niezwykłych odkryć! To, co dorośli uważają za nieprzydatne przedmioty, dzieci wykorzystują jako materiał do eksperymentowania. Ważne doświadczenia gromadzą nawet wtedy, gdy zapinają guziki własnej kurtki lub napełniają szklankę wodą. Ta książka zachęca wszystkich małych badaczy do poznawania świata i jego zdumiewających zjawisk. Dzieci znajdą w niej ekscytujące eksperymenty do przeprowadzania w domu i na dworze. Na słońce i deszcz, na pogodę i niepogodę, na każdą porę roku…

Hazard : historia, zagrożenia i drogi wyjścia – pod red. Bohdana Woronowicza. Poznań : Media Rodzina, 2012

Pierwsze w Polsce tak wyczerpujące opracowanie na temat hazardu.
Ukazuje się pod redakcją dr. med. Bohdana T. Woronowicza, specjalisty i superwizora psychoterapii uzależnień, twórcy i wieloletniego kierownika Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz Centrum Konsultacyjnego Akmed w Warszawie. Pozostali autorzy, to:

Alex Blaszczynski – profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Sydney (Australia), dyrektor uniwersyteckiego Oddziału Badań na Hazardem i Kliniki Leczenia Hazardu Uniwersytetu w Sydney, światowej sławy specjalista w zakresie badań nad hazardem i leczenia patologicznego hazardu oraz propagator idei odpowiedzialnego hazardu.

Anita Pindur – psycholog, specjalistka leczenia hazardu, dyrektor ds. klinicznych ośrodka leczenia uzależnień The Way Back Inn w Chicago (USA)

Roman Pomianowski – psycholog, pedagog i terapeuta zajmujący się praktycznym wykorzystaniem teorii wyuczonej bezradności w pomaganiu osobom zadłużonym, realizator pilotażowego programu wsparcia zadłużonych w Poznaniu.

Jak zrobić samoloty i latawce z papieru – Zbigniew Dobosz. Warszawa: Zielona Sowa, 2013.

‘Wszystko, co można zrobić z papieru’ to zbiór projektów i pomysłów do samodzielnego wykonania na wiele okazji w roku.
- rozwija wyobraźnię
- ćwiczy zdolności manualne
- kształtuje umiejętność podążania za wskazówkami

Książka zawiera wyjątkowe pomysły z łatwo dostępnych materiałów i jasne wskazówki ‘krok po kroku’.

Odnawialne źródła energii – pod red. Barbary Kołodziej i Mariusza Matyki. Poznań: Powszechne Wydaw. Rolnicze i Leśne, 2012.

Odnawialne źródła energii. Rolnicze surowce energetyczne to podręcznik, w którym omówiono bardzo ważny i aktualny problem, jakim jest pozyskiwanie surowców i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. W książce zaprezentowano holistyczne podejście do odnawialnych źródeł energii, z wieloaspektowym uwzględnieniem czynników prawnych, społecznych, technicznych, ekonomicznych i środowiskowych.

Autorzy – doświadczeni specjaliści w swojej dziedzinie – przedstawiają aktualny stan wiedzy z zakresu przedmiotowych zagadnień, wzbogacony wynikami badań własnych. Podręcznik jest zatem oryginalną, nowatorską pozycją naukową, która może być wyznacznikiem i inspiracją do tworzenia programów nauczania w szkołach wyższych. Publikacja jest przeznaczona głównie dla studentów uczelni przyrodniczych, ale cenną wiedzę źródłową znajdzie w nim każdy czytelnik zainteresowany problemami związanymi z odnawialnymi źródłami energii.

W publikacji znajdują się fragmenty norm, zamieszczone za zgodą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Święte, świętsze, najświętsze : przewodnik po sanktuariach w Polsce – Grzegorz Polak. Warszawa: Agora, 2013.

Bogato ilustrowany przewodnik po najważniejszych sanktuariach katolickich, prawosławnych, protestanckich, żydowskich, muzułmańskich oraz świętych miejscach innych wyznań.

Od synagogi w Bobowej, przez cerkiew w Grabarce, Częstochowę, Licheń, Świdnicę po monaster w Supraślu i meczet w Kruszynianach.

- 122 najważniejsze święte miejsca w całej Polsce

- setki fotografii miejsc i przedmiotów kultu

- historia, tradycja, legendy, objawienia, misteria

- sławni pielgrzymi

- mapki wraz z nawigacją GPS oraz praktyczne rady

Nowości