Nowości – styczeń 2014

piątek, 9/05/2014

Bracia z Vestland – Jan Guillou. Katowice: Sonia Draga, 2013.

Pierwszy tom bestsellerowej trylogii „Złoty wiek”, która w samej Szwecji sprzedała się w półmilionowym nakładzie!

Kiedy Lauritz, Oscar i Sverre Lauritzen, trzej bracia z rybackiej rodziny żyjącej w norweskim Vestland, tracą ojca i stryja podczas sztormu, muszą szybko dorosnąć i zacząć zarabiać na utrzymanie swoje i matki. Udają się więc do najbliższego miasta, gdzie mają się wyuczyć zawodu powroźnika. Przez przypadek zostają jednak odkryte niezwykłe uzdolnienia techniczne. Dzięki życzliwym ludziom pewna organizacja dobroczynna finansuje wykształcenie chłopców, by mogli zostać budowniczymi mostów i linii kolejowych. Po studiach mają powrócić do Norwegii, by wziąć udział w największym projekcie inżynieryjnym w dziejach kraju: budowie linii kolejowej łączącej Oslo i Bergen, która ma przebiegać przez wyjątkowo trudne, górzyste tereny. Plany młodzieńców pokrzyżuje jednak miłość. Bracia z Vestland to pierwszy tom urzekającej rodzinnej sagi. To opowieść o braterstwie, uczuciach i powołaniu, to wreszcie doskonałe studium człowieczeństwa oraz wierna kronika trudnych, acz fascynujących czasów, często porównywana do Filarów ziemi Kena Folleta.

Czekolada z chili – Joanna Jagiełło. Łódź: Literatura, 2013.

Linka niedawno dowiedziała się, że ma siostrę, którą mama oddała kiedyś do domu dziecka. Ma też ojczyma, z którym nie do końca potrafi się porozumieć. No i braciszka, który ciężko przeżywa rozstanie rodziców. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu. Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń? Czy związek z Adrianem przetrwa? Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chilli.

Dalsze losy Linki z Kawy z kardamonem.

Mejle na miotle – Agnieszka Tyszka. Łódź: Akapit Press, 2013.

Amanda to licealistka, kochająca flamenco oraz imprezy. Brak zainteresowania nauką, przypłaca poprawką z historii, której szczerze nie cierpi.
Z pomocą przychodzi Kornelia, jej najbliższa przyjaciółka, uzdolniona literacko humanistka. Czy ta przedziwna pomoc okaże się skuteczna? Czy Amanda zdoła spotkać się z prawdziwą czarownicą? Kim jest autor mejli, wysyłanych z tajemniczego adresu? Przez powieść przewijają się barwne postaci – ciotka Amandy i jej szalone przyjaciółki, Sydonia von Borck, przystojny Ernest z Cafè Cherubino, królewna Jessika… No i oczywiście – Sambucus nigra, o którym każdy Czytelnik wyrobi sobie z pewnością własne zdanie…O Mejlach na miotle można powiedzieć jeszcze jedno – wypadły prosto z Kredensu pod Grunwaldem.

Ofiarowana : moje życie w sekcie scjentologów – Jenna Miscavige Hill. Kraków: Znak, 2013.

Przejmujące wspomnienia dziewczyny odkrywają największe sekrety scjentologów

Siedmioletnia Jenna stoi w otoczeniu dorosłych. Dwaj przedstawiciele kościoła scjentologicznego ubrani w błyszczące mundury, wręczają jej umowę. Za chwilę dziewczynka podpisze, podobnie jak inni mali członkowie, kontrakt z organizacją na miliard lat! Ofiaruje sekcie swoje życie.

Jenna Miscavige Hill jest bratanicą samego przywódcy scjentologów. Jako jego krewna znalazła się w centrum najważniejszych dla sekty wydarzeń i poznała jej wstydliwe tajemnice. Kiedy uświadomiła sobie, że jest ofiarą manipulacji, podjęła dramatyczną próbę wyzwolenia się spod wpływu religijnej organizacji.
Spisane po latach przejmujące wspomnienia dziewczyny odkrywają największe sekrety scjentologów.

Członkami kościoła scjentologicznego od lat pozostają wielkie gwiazdy Hollywood: Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirsty Alley i wiele innych. Dzięki ich wsparciu sekta wciąż zyskuje nowych wyznawców. Dlatego Jenna wypowiedziała scjentologom wojnę. Postanowiła opowiedzieć o koszmarze, który przeszła, by uchronić innych przed niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą iluzoryczne szczęście w pseudoreligijnej wspólnocie.

Poczytaj mi mamo jeszcze raz – Warszawa: Nasza Księgarnia, 2013.

„Poczytaj mi mamo jeszcze raz” to literatura dziecięca w nowym wydaniu. Współczesne historyjki autorstwa Marcina Brykczyńskiego, Wandy Chotomskiej, Grzegorza Kasdepke, Barbary Kosmowskiej, Joanny Olech, Joanny Papuzińskiej i Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby z ilustracjami Tomasza Borowskiego, Elżbiety Gaudasińskiej, Edwarda Lutyczyna, Jolanty Marcolli, Krystyny Michałowskiej, Wandy i Bogusława Orlińskich. Opowiastki nowe, choć tak samo zabawne, mądre i wzruszające jak te, które zapamiętaliśmy z czasów PRL-u. Obowiązkowa pozycja na półce w pokoju dziecięcym.

Bezpieczeństwo wewnętrzne: zarys systemu – Janusz Gierszewski. Warszawa: Difin, 2013.

Prof. zw. dr hab. inż. Waldemar KITLER Akademia Obrony Narodowej w Warszawie: Monografia autorstwa dr. Janusza Gierszewskiego podejmuje niezwykle ważną problematykę bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, zarówno ze względu na zmianę współczesnych uwarunkowań bezpieczeństwa narodowego, jak i konieczność zapewnienia nowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa w państwie demokratycznym. Nie bez znaczenia jest również fakt przyjęcia strategii bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej oraz przyjęcie nowej formuły funkcjonowania UE w Przestrzeni Bezpieczeństwa, Wolności i Sprawiedliwości. Z uwagi na powyższe, a także i na to, że nie ma nadal w polskim piśmiennictwie naukowym wielu prac, które by tę problematykę podejmowały całościowo, każde dzieło w tym zakresie godne jest poparcia.

Gry i zabawy dla dzieci od 1 miesiąca życia – Małgorzata Cieślak. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2013.

Wspaniała książka, która pozwala uczyć dziecko
kreatywności, a także odkrywać jego zdolności.
Poradnik zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej
skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od
pierwszego miesiąca życia. Autorka wymyśliła je
dla własnych dzieci i wraz z nimi je przetestowała.
To pozycja dla rodziców i opiekunów, która nie
wymaga posiadania drogich zabawek i sprzętów.
Przecież najlepsze zabawy to te, podczas których
dziecko użyje swojej wyobraźni! Ile radości dają
papierowy samolot, klocki z pudełek, instrumenty
z misek i garnków, kukiełki z ziemniaka czy puzzle
wycięte z kolorowego opakowania. Czasem niewiele
potrzeba, by wyczarować świat, który zachwyci
malucha. Ponadto każda z opisanych zabaw może
być wykorzystana także w późniejszym wieku — to
inspirujące, kiedy dziecko samo rozwija i udoskonala
znaną już zabawę.
Chciałam, aby zabawa z dzieckiem nie ograniczała
się do przebywania z maluchem w domu. Stąd pomysły
na zabawy na łące, nad morzem, w lesie czy
podczas jazdy samochodem oraz podczas kąpieli.
Nie zapomniałam też o dzieciach chorujących,
leżących w łóżku, unieruchomionych na pewien czas
— przecież i one potrzebują zabaw, które poprawią
im samopoczucie i zaspokoją potrzebę aktywności.
Bawmy się z dziećmi najczęściej, jak możemy. To
zaprocentuje w przyszłości!
Ze wstępu Autorki

Jak zrobić samoloty i latawce z papieru – Zbigniew Dobosz. Warszawa: Zielona Sowa, 2013.

‘Wszystko, co można zrobić z papieru’ to zbiór projektów i pomysłów do samodzielnego wykonania na wiele okazji w roku.
- rozwija wyobraźnię
- ćwiczy zdolności manualne
- kształtuje umiejętność podążania za wskazówkami

Książka zawiera wyjątkowe pomysły z łatwo dostępnych materiałów i jasne wskazówki ‘krok po kroku’.

Skąd się biorą dziury w serze?: historyjki dla ciekawskich dzieci – Petra Maria Schmitt, Christian Dreller.

Warszawa: Prószyński Media, 2013.

Dlaczego banany są krzywe? Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego samoloty umieją latać? Gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje? Skąd się bierze sól w morzu? Dlaczego wypadają mleczne zęby? Ta książeczka wyjaśnia mnóstwo równie ciekawych kwestii. Marysia dostaje na urodziny zestaw małego badacza i odkrywa, dlaczego dżdżownice nie mają nóg. Dziadek Maksia wyjaśnia chłopcu, dlaczego świecą gwiazdy. A Elka zawsze chciała wiedzieć, skąd się biorą dziury w serze. Razem z kolegami i koleżankami z klasy odwiedza mleczarnię, w której produkuje się sery…

W dziewiętnastu zabawnych i trzymających w napięciu historyjkach dzieci znajdą zaskakujące odpowiedzi na nurtujące je pytania, ale także dorośli wiele się z nich dowiedzą.
Warto więc zasiąść z kilkulatkiem do wspólnego czytania, a starsze dziecko zachęcić do samodzielnej lektury. Książeczkę ilustrują kolorowe zabawne obrazki Heike Vogel.

Super eksperymenty – Chris Oxlade. Kielce: Jedność, 2013.

Czy chcesz zostać prawdziwym naukowcem?
Ta książka może spełnić twoje naukowe marzenia! Zawiera ona 40 zdumiewających eksperymentów. Duże, szczegółowe fotografie będą stanowiły dla ciebie dokładną instrukcję i przeprowadzą cię krok po kroku przez wszystkie etapy eksperymentu.
Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat elektryczności, powietrza, a także wody, światła, dźwięku i rozmaitych materiałów – przekonasz się na własnej skórze, jak fascynująca potrafi być nauka! Do dzieła, naukowe odkrycia czekają!

Odbiorcy:
* dzieci, które dzięki fascynującym eksperymentom odkrywać będą intrygujący świat nauki.
* rodzice i nauczyciele, którzy chcą zaszczepić w dzieciach

naukowe pasje.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
* proponuje dzieciom ciekawe eksperymenty, przejrzyste fotografie ilustrują je krok po kroku, a przystępne komentarze wyjaśniają wszystkie etapy doświadczenia.
* zachęca dzieci do odkrywania świata i do wzbogacania swojej wiedzy.
* wyróżnia się bogactwem ilustracji i oryginalną szatą graficzną

Nowości