Nowości – lipiec 2014

piątek, 5/09/2014

El camino czyli Hiszpańskie wędrowanie – Jan Gać. Pelplin: Bernardinum, 2013.

El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie to książka która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela. Postępując śladem niepoliczonych rzesz które od ponad tysiąca lat nieprzerwanie zmierzają od Pirenejów aż po najdalszy kraniec Hiszpanii autor dostąpił zachwytu na widok wielkiej sztuki jaką naznaczony jest ten szlak ze spotkania w drodze pątników – ludzi wspaniałych jakże często poszukujących sensu życia – wreszcie z powodu piękna krajobrazów. Prawda dobro i piękno – oto wartości na jakie człowiek może być wystawiony każdego jednego dnia w ponad miesięcznej wędrówce do grobu św. Jakuba Apostoła gdy tylko zechce się na nie otworzyć. Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników którzy poszukują wartości wyższych – również w drodze. Jan Gać historyk fotografik podróżnik zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych i archeologicznych po krajach basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu po Ameryce Południowej i Północnej. Po ukończeniu studiów fotograficznych w USA wyprawy autora przybrały również charakter filmowy. Z aparatem w ręku przemierza on kontynenty w poszukiwaniu dawnych kultur i cywilizacji utrwalając w obrazach ich ślady. Jest autorem siedemnastu książek w tym czterech przewodników oraz ponad 300 artykułów z dziedziny historii sztuki i religii.

Miłość alchemika – Avery Williams. Warszawa: Amber, 2013.

Przemawiająca do uczuć i wyobraźni magiczna powieść o miłości, która może być niebezpieczniejsza niż życie i śmierć

Przed wiekami: młody alchemik Cyrus stworzył niezwykły eliksir. Dzięki niemu jego ukochana Seraphina mogła żyć w nieskończoność, przeżywając życie innych ludzi – w zamian za obietnicę, że pozostanie z nim na zawsze. Lecz cena okaże się przerażająca i tragiczna…

Czasy współczesne: na autostradzie pod Oakland Seraphina jest świadkiem tragicznego wypadku, który zmienia jej życie.

Teraz musi wybierać pomiędzy tym, kim była i kim chce być. Czy odważy się przeżyć coś, czego nigdy nie zaznała? Poznać jak inne szesnastolatki radość, przyjaźń i uczucie do fantastycznego chłopaka? Czy Cyrus pozwoli jej odejść? Czy będzie musiała wyrzec się szczęścia, by uratować tego, kogo naprawdę kocha?

Strażnicy Nirgali. Korona Mandalich – Agnieszka Wojdowicz. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2013.

Ostatni tom ekscytującej sagi fantasy o losach Bree Whelan, dziewczyny z rodu aniołów.

Obrońcy Nirgali rozpierzchli się na cztery strony świata. Gdy tropiony przez mnichów Hauruki Mikail bezskutecznie szuka sojuszników, by nadal walczyć z zakonem, a Erykowi i Maite śmierć zagląda w oczy, wydaje się, że nawet magiczna Korona Mandalich nie odmieni wyroków przeznaczenia. Czy w obliczu tak przytłaczającej klęski możliwe jest jeszcze zwycięstwo? Zwłaszcza że anioły mają niewielu prawdziwych przyjaciół…

Taft– Ann Patchett. Kraków: Znak, 2013.

Doskonała proza, która oddycha emocjami.

Kiedy w lokalu Johna zjawia się Fay, nieśmiała dziewczyna o delikatnej urodzie, mężczyzna nie podejrzewa, jak ważną rolę odegra w jego życiu. John będzie zaskoczony uczuciem, którym niespodziewanie obdarzy nieznajomą. Intymna relacja stanie się obietnicą zupełnie nowego, szczęśliwszego rozdziału w życiu ich obojga. Wraz z Fay pojawi się jednak jej brat, Carl. Chłopak nieobliczalny, zagubiony, niebezpieczny. Spotkanie z dwójką młodych ludzi wytrąci Johna z rytmu, którym żył od lat, zmusi do konfrontacji z przeszłością.

Ujmująca proza Ann Patchett zyskała uwielbienie czytelników na całym świecie i została doceniona przez szerokie grono krytyków. O sukcesie jej literackich dokonań przesądza subtelny, wyjątkowy styl i pełna intensywnych emocji fabuła.

Zgoda na szczęście – Anna Ficner-Ogonowska. Kraków: Znak, 2013.

Ta historia czekała na Ciebie.
Rozkoszuj się nią i zapomnij o całym świecie.

Hania już wie, że chce dzielić życie z Mikołajem. Uwielbia, gdy ukochany budzi ją czułymi pocałunkami i śniadaniem podanym do łóżka. Ale na ich drodze wciąż pojawia się wiele przeciwności. Dramatyczne sytuacje dotykają także ich najbliższych. Na szczęście wokół nie brak tych, którzy gotowi są ich wesprzeć, jak ciotka Anna – pełna energii, a przy tym jakże troskliwa i wyrozumiała. Z pomocą spieszy także nadzwyczajna w swej dobroci pani Irenka, która tym razem odegra wyjątkową rolę.

Czy Dominika odnajdzie się w roli żony i matki? Czy Hania odważy się wyjawić jej długo skrywaną prawdę, która całkowicie odmieni ich życie? Czy Mikołaj wreszcie usłyszy „i że cię nie opuszczę…”?

Choć los wciąż nas zaskakuje, to tylko od nas zależy, czy pozwolimy szczęściu zagościć pod naszym dachem.

Anatomia: ilustrowany słownik i repetytorium dla studentów – Ken Ashwell. Warszawa: Arkady, 2013.

Ten przewodnik po anatomii człowieka jest niezastąpioną pomocą naukową Ponad 500 szczegółowych ilustracji anatomicznych Każda nazwana część ciała ma swoją definicję Ponad 2000 terminów ma objaśnienia Zawiera repetytorium do kolorowania Osiem foliogramów z kolorowymi ilustracjami układów ciała jest jednocześnie źródłem informacji Anatomia. Ilustrowany słownik i repetytorium dla studentów i pomocą naukową. Ułożony zgodnie z układami ciała, zawiera kilkaset kolorowych ilustracji anatomicznych. Każda część ciała, nazwana na ilustracji, ma swoją zwięzłą definicję. Repetytorium na końcu książki zawiera ponad 100 czarno-białych ilustracji poszczególnych części układu mięśniowego i szkieletowego, dzięki czemu można zapamiętać położenie różnych mięśni i kości, kolorując je. W książce znajduje się także osiem wielobarwnych foliogramów, które można przyłożyć do ilustracji, aby lepiej zrozumieć wzajemne położenie różnych układów. Anatomia. Ilustrowany słownik i repetytorium dla studentów jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto studiuje ciało człowieka.

Marketing partnerski na rynku przedsiębiorstw – Krzysztof Fonfara. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2014.

Specyfika zachowań nabywców instytucjonalnych skłania do przyjęcia marketingu partnerskiego jako podstawy działań rynkowych firmy. W książce podjęto zatem próbę odpowiedzi na pytanie: Jak skutecznie działać na rynku przedsiębiorstw . Autor przybliżył w książce: sposoby działania firmy na rynku przedsiębiorstw, procesy zakupu na rynku przedsiębiorstw, relacje między firmami, podstawowe koncepcje marketingu partnerskiego na rynku przedsiębiorstw (w tym złożoność i wielostronność powiązań firmy oraz zarządzanie portfelem nabywców), wdrażanie koncepcji marketingu partnerskiego przez polskie przedsiębiorstwa. Książka jest adresowana do studentów, słuchaczy studiów podyplomowych oraz praktyków zainteresowanych poprawą sytuacji rynkowej firmy przez wdrażanie nowoczesnych koncepcji marketingowych.

Odrzucenie rówieśnicze – Maria Deptuła. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.

Książka przedstawia kwestię odrzucenia dzieci przez rówieśników. Problem ten, zdaniem autorki, należy traktować jako sygnał ostrzegawczy przed ryzykownymi zachowaniami i niedostosowaniem społecznym w okresie dorastania oraz poważnymi trudnościami w życiu dorosłym. Publikacja dotyczy tych dzieci, dla których prognozy dalszego rozwoju są niekorzystne, chociaż ich losy nie są przesądzone. W sposób uporządkowany dostarcza wiedzę i narzędzia pozwalające zdiagnozować dzieci, których rozwój jest zagrożony w związku z odrzuceniem przez rówieśników, zrozumieć przyczyny tego zjawiska, skutecznie pomóc dzieciom odrzucanym przez rówieśników w przedszkolu, szkole, świetlicach środowiskowych czy terapeutycznych. Autorka zwraca uwagę na zapobieganie odrzuceniu, czemu służyć może wczesne wspomaganie rodziców w wypełnianiu ich opiekuńczej i wychowawczej roli oraz pomaganie im wtedy, kiedy problemy dziecka w relacjach z innymi ludźmi już się ujawniają.

Ogniwa słoneczne – Grażyna Jastrzębska. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2013.

Monograficzne kompleksowe ujęcie zagadnień związanych z przemianą energii słonecznej w elektryczną. Scharakteryzowano promieniowanie słoneczne, opisano zasady doboru optymalnego kąta nachylenia odbiornika tego promieniowania oraz konwersję fotowoltaiczną. Przedstawiono budowę, charakterystyki i technologie produkcji ogniw fotowoltaicznych oraz różne konfiguracje systemów fotowoltaicznych zasilających obiekty stacjonarne. Poruszono także zagadnienie zasilania środków transportu energia słoneczną oraz aspekty prawne, społeczne, ekonomiczne i normalizacyjne dotyczące wykorzystania ogniw słonecznych. Ponadto przedstawiono metody konwersji energii słonecznej w energię cieplną oraz przykłady zastosowań kolektorów cieplnych w Polsce i na świecie. Odbiorcy książki: ekolodzy i inżynierowie zajmujący się odnawialnymi źródłami energii oraz studenci szkół wyższych i studiów podyplomowych o specjalnościach: energetyka, elektrotechnika, fizyka, budownictwo, ekologia transportu i ochrona środowiska.

Specjalne potrzeby edukacyjne –Jenny Thompson. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.

Czy masz kłopoty z identyfikacją i wsparciem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Twojej klasie
Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozpoznawaniu, rozumieniu i wspieraniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ta książka jest dla Ciebie.

Znajdziesz w niej omówienie siedmiu typów SPE wraz z:
Praktycznymi wskazówkami, jak pracować z uczniem
Radami doświadczonych praktyków
Pytaniami sprawdzającymi
Zagadnieniami do przemyślenia
Opisy przypadków uczniów z:
Zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD)
Zaburzeniami w rozwoju społeczno-emocjonalnym i zaburzeniami zachowania
Dysleksją
Dyspraksją
Zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Niepełnosprawnością słuchową
Niepełnosprawnością wzrokową

Nowości