arch2016,  Nowości

Nowości – styczeń 2016

Lot nisko nad ziemią – Ałbena Grabowska. Warszawa: Zwierciadło, 2014.

Weronika Przybyszewska dorastała w czasach, w których lepiej było się nie wyróżniać. I nie marzyć. Mimo to, Weronice udaje się zrealizować pragnienia – pracuje
w wymarzonym zawodzie
i spotyka prawdziwą, wielką miłość – taką, o której marzą wszystkie kobiety. Pierwsza rysa na szczęśliwym małżeństwie Weroniki i Sławka pojawia się, kiedy zaczynają starać się o dziecko.
Początkowo wydaje się, że to kwestia czasu oraz doboru odpowiedniej terapii, ale mijają lata, a Weronika i Sławek nie zostają rodzicami. Kiedy małżonkowie pozornie godzą się z tym faktem, na Weronikę spada kolejny cios – Sławek ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się
w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Jakim kosztem?
„Lot nisko nad ziemią” to fascynująca opowieść o życiu współczesnej kobiety – jej marzeniach, szczęściu i rozpaczy. Książka trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron, aż do zaskakującego
zakończenia.

Noora – J.K. Johansson. Kraków: Wydaw. Literackie, 2015.

Ciąg dalszy znakomitej serii kryminalnej Palokaski
Dlaczego Noora, nastolatka z Palokaski, boi się o swoje życie? Czy śmierć innej dziewczyny, Laury, przeraziła Noorę? Jaka tajemnica kryje się w srebrnym wisiorku
z aniołkiem?

Noora, jedna z koleżanek Laury – ta sama, która wkrótce po jej śmierci zapowiedziała, że ona zginie następna – składa zeznanie. Dziewczyna twierdzi, że była świadkiem zepchnięcia Laury Anderson ze skały. Policja nie wierzy nastolatce i nie wznawia dochodzenia.
Noora zakłada blog „Madde’s Life”, który szybko zyskuje sporą popularność i wzbudza zainteresowanie sponsorów. Firma BRÄNDT IT UP oferuje spore pieniądze za zdjęcia młodych dziewcząt i informacje o nich. W prezencie przesyła dziewczynie srebrnego aniołka – takiego samego, jakiego nosiły wcześniej zaginione dziewczyny: Venla i Laura.
Miia, szkolny pedagog, odkrywa bloga Noory i widząc zdjęcie z aniołkiem wie, że dziewczyna rzeczywiście może zginąć. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
Noora to drugi tom znakomitej trylogii kryminalnej „Miasteczko Palokaski”, która podbiła serca czytelników najpierw w Finlandii, a potem w całej Skandynawii. Prawa do serii kupiło kilkanaście prestiżowych wydawnictw z całego świata. Klimat cyklu można porównać jedynie z najlepszymi kryminałami i serialami, takimi jak Top of the lake, The Killing i oczywiście Miasteczko Twin Peaks.

Tam, gdzie nie sięga już cień – Hanna Kowalewska. Kraków: Wydaw. Literackie, 2015.

NAJDŁUŻSZY CIEŃ ZOSTAWIAJĄ CI, KTÓRYCH KOCHALIŚMY NAJMOCNIEJ.

Tej książki nie można czytać obojętnie!

Znakomite dialogi, świetnie zbudowane postaci, zaskakująca fabuła i wielkie emocje.Mocne studium skomplikowanych relacji uczuciowych.

Inka, młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii, dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać i opowiedzieć o czymś bardzo ważnym… Inka przyjeżdża do Jantarni, nadmorskiej miejscowości, w której dorastała, jednak tam nikt oprócz ciotki na nią nie czeka. Wręcz przeciwnie – Inkę wita chłód, a nawet wrogość. Dlaczego? Co takiego stało się w przeszłości, że jedna z krewnych Berty potrafi splunąć dziewczynie w twarz? Dlaczego Inka od lat nie odbiera telefonów od przybranego brata Zbyszka i unika rodzinnych stron? Dlaczego jej przyjaciele z młodości nie ułożyli sobie życia, są samotni lub w nieudanych związkach?

Hanna Kowalewska opowiada poruszającą rodzinną historię, w której jest wszystko: zaskakujące tajemnice, nieplanowane miłości, wybaczenie i trwała pamięć.

To opowieść o odrodzeniu, o magii zaklętej w bursztynach, listach do Pana Boga rysowanych na piasku, sile ognia i ludzkich więzi.

Wyraziści bohaterowie, ich sekrety i duża dawka namiętności, które nie podlegają chłodnej kalkulacji – wszystko to tworzy wnikliwy portret pokolenia niezobowiązujących związków, które nie bardzo potrafi kochać, ale jednocześnie nie przestaje tęsknić za miłością i jej szukać…

Mimo że autorka podejmuje trudne tematy, miłość i namiętność splata ze śmiercią, utratą, nienawiścią czy odrzuceniem, książka jest pełna ciepła i humoru.

W matni marzeń – Virginia C. Andrews. Warszawa: Prószyński Media, 2015.

Ostatni tom bestsellerowej serii o rodzinie Casteel.

Dramatyczna historia rodu Casteel wraca do początków! W ostatnim tomie sagi Annie Casteel Stonewall przybywa do Farthinggale Manor na pogrzeb swojego ojca, Troya Tattertona, i znajduje pamiętnik babci Leigh. Zapominając o całym świecie, pogrąża się w lekturze…
Czyta o wydarzeniach, które doprowadziły Leigh Van Voreen do ucieczki z Farthy i rzuciły ją w ramiona Luke’a Casteela. Pamiętnik ujawnił mroczne tajemnice Farthinggale Manor. Annie poznała dzieje prababci Jillian i jej rodziny. Wreszcie pojęła, co sprawiło, że Leigh, dziewczyna z zamożnych sfer, goniąc za pięknymi marzeniami, trafiła do nędznej chałupy na Wzgórzach Strachu…
Po pogrzebie Troya Tattertona Annie odłożyła pamiętnik tam, gdzie go znalazła, aby pozostał z duchami Farthy, i odjechała z ukochanym mężem. Na niej skończyło się przekleństwo rodu. Ona pierwsza mogła wreszcie spełnić marzenia o szczęściu.

Fenomen popularności V.C. Andrews trwa nieustannie od czasu wydania „Kwiatów na poddaszu”. Książki autorki, tworzące prawie dwadzieścia bestsellerowych serii, osiągnęły łączny nakład ponad 106 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na dwadzieścia dwa języki.
„W matni marzeń” to ostatnia część cyklu o rodzinie Casteel. Kolejne powieści autorki ukażą się wkrótce nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

Złoty sen –Grażyna Jeromin-Gałuszka. Warszawa: Prószyński Media, 2015.

Opowieść o przemijaniu i nieprzemijaniu. O wielkiej miłości, która zniszczyła przyjaźń, i o przyjaźni, która pokonała trudną miłość.

Stara willa w sennym kurorcie, a w niej kobiety, które los zetknął ze sobą po wielu latach.
Lili, ekscentryczna właścicielka wilii, dawno temu oświadczyła swej przyjaciółce, że nigdy się do niej nie odezwie, i wytrwała w tym postanowieniu sześćdziesiąt pięć lat.
Ada w dzieciństwie przyjeżdżała tu z matką, żeby leczyć chore serce. Jej owiany tajemnicą pobyt przedłuża się na całe lato.
Kalina miała wszelkie predyspozycje, aby stać się wielką artystką, ale wszystko w swoim życiu, łącznie z licznymi talentami, zaprzepaściła.
Lili, Ada i Kalina – a między nimi stara Józefa, dawniej pomoc do wszystkiego, teraz odsunięta od wszelkich zajęć – spędzają wiele miesięcy pod jednym dachem. Złość, gniew, a przede wszystkim obojętność, z czasem zmieniają się w przekonanie, że z każdego życia da się coś uratować. Wystarczy tylko o to coś zawalczyć.
Wiktor, który rozpoczyna i kończy tę opowieść, nie znalazł się tam przypadkiem.
Nic tam nie działo się przypadkiem, choć od przypadku wszystko się zaczęło.

Dylematy współczesnych ludzi: radzenie sobie z wielością ról i zadań – red. nauk. Hanna Liberska, Alicja Malina, Dorota Suwalska-Barancewicz. Warszawa: Difin, 2015.

Książka poświęcona jest problematyce funkcjonowania współczesnych ludzi w obliczu spotykających ich dylematów. Zawiera najnowsze naukowe wyjaśnienia sposobów funkcjonowania ludzi w kontekście realizowanych przez nich ról i zadań, z jakimi zmagają się na co dzień. Ten obszar nauki w ostatnich latach wzbudza coraz większe zainteresowanie specjalistów różnych dziedzin: psychologów, socjologów, pedagogów, lekarzy, biologów, ekonomistów, informatyków, prawników, politologów
i rozwija się bardzo dynamicznie. Wyłaniają się nowe koncepcje i modele, a wyniki badań dostarczają podstaw do formułowania nowych hipotez badawczych i wytyczają nowe kierunki badań. Współczesne przemiany społeczne, ekonomiczne, technologiczne powodują, że w życiu ludzi pojawiają się nowe problemy, nowe wyzwania i nowe możliwości rozwoju. Teksty zebrane w publikacji podejmują ważne z tej perspektywy zagadnienia.

Wśród autorów znajdują się uznani polscy badacze oraz młodzi naukowcy, którzy na łamach książki dzielą się z Czytelnikiem własnym, świeżym spojrzeniem na zjawiska zachodzące w wybranych obszarach życia współczesnych ludzi. Ze względu na interdyscyplinarny charakter książki stanowi ona połączenie różnych punktów widzenia na problem ról i zadań współczesnych ludzi.

E-learning – Krzysztof Kuźmicz. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2015.

Czym jest i jakie korzyści niesie ze sobą e-learning?
Czy jest to skuteczna forma edukacji dla wszystkich?  Jak korzystać
z platform, programów i systemów nauki online?  Jaka jest
przyszłość edukacji wirtualnej? Żyjemy w epoce
świata medialnego, w cyfrowym środowisku komunikacyjnym. Spora
część naszego życia toczy się w przestrzeni wirtualnej,
a nieustanny
rozwój technologii informacyjnej na każdym kroku niepostrzeżenie
warunkuje naszą codzienność. Online budujemy i podtrzymujemy relacje,
robimy zakupy, płacimy rachunki, planujemy też wakacje. Dlaczego zatem
nie włączyć do tych różnorodnych wirtualnych nawyków również edukacji?
Krzysztof Kuźmicz na podstawie swoich badań nie tylko charakteryzuje
zjawisko e -learningu, ale przede wszystkim ukazuje jego nieograniczone
– i współcześnie jeszcze nieuświadomione – możliwości. Korzystając
z sieci, możemy uczyć się tego, czego chcemy, kiedy chcemy oraz jak
i z kim chcemy. Jest to jedyna forma edukacji, na którą mamy tak naprawdę
realny wpływ. Autor omawia również czynniki, które skłaniają do jej
podjęcia, oraz prezentuje sylwetkę współczesnych e-studentów,
jednocześnie zachęcając do własnych refleksji i działań w tym zakresie.

Rośliny wydm, klifów, solnisk i aluwiów – Barbara Sudnik-Wójcikowska, Agnieszka Krzyk. Warszawa: mulico, 2015.

Kolejny już tom z popularnonaukowej serii ”Flora Polski”.
Prezentowany w tej książce zestaw gatunków jest,
w porównaniu z pozostałymi tomami, chyba najbardziej zróżnicowany.
Obejmuje rośliny z czterech typów siedlisk, takich jak: wydmy, klify, aluwia i solniska. Są to siedliska specyficzne lub stosunkowo rzadkie na terenie Polski, albo ograniczone do określonych regionów.
Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie.
Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. Łącznie w książce zamieszczono 232 szczegółowe portrety roślin.

Socrealizm w malarstwie polskim – Jolanta Studzińska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, cop. 2014.

Pierwsze polskie opracowanie na temat środowiska artystów plastyków tworzących w nurcie socrealizmu,
a zarazem ciekawe studium samego malarstwa socrealistycznego w Polsce. Autorka przedstawia korzenie sztuki realizmu socjalistycznego w Rosji radzieckiej
i ZSRR, następnie życie artystyczne Polski w pierwszych latach po wojnie, by w końcu przejść do właściwego przedmiotu swojej pracy, czyli wdrażanego w latach 1949 1955 przez władze komunistyczne programu sztuki socrealistycznej. Wykorzystując bogaty materiał źródłowy, pokazuje działania władz państwowych, stopień uwikłania artystów w nurt socrealistyczny, różne opinie, reakcje i postawy. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, na który składają się starannie dobrane, po raz pierwszy publikowane reprodukcje dzieł reprezentatywnych dla socrealizmu polskiego.

Szkoleniowe metody symulacyjne – Alicja Balcerek, Jacek Woźniak. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2014.

Metody symulacyjne były znane już w starożytności.
W Polsce ich wprowadzenie przebiegało falami, a ich rozkwit i rozpowszechnienie nastąpiły wraz
z transformacją gospodarczą kraju i zmianami
w edukacji. Autorzy, doświadczeni szkoleniowcy, łącząc wiedzę teoretyczną i praktyczną, pokazują, jak stosować symulacje w celu osiągnięcia zamierzonych efektów szkolenia. Opisują wady i zalety podstawowych metod symulacyjnych, tłumaczą, jak stworzyć własne narzędzia szkoleniowe i dostosować te znane do danego obszaru tematycznego.

Podpowiadają, jak zadbać o poczucie bezpieczeństwa osób szkolonych, wzbudzić ich ciekawość, zminimalizować opór i rozwiać pojawiające się wątpliwości. Wskazówki autorów pomogą trenerom w codziennej pracy i ułatwią rozwijanie kompetencji uczestników szkolenia. Poprawnie dobrana i przeprowadzona symulacja jest bowiem nieocenionym wsparciem w osiąganiu celów szkolenia.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – styczeń 2016 została wyłączona