arch2016,  Nowości

Nowości – luty 2016

Central Park – Guillaume Musso. Warszawa: Albatros, 2015.

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller.

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej.

8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

Grey: pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana – E L James. Katowice: Sonia Draga, 2015.

Zobaczcie świat Pięćdziesięciu twarzy Greya raz jeszcze, tym razem oczami Christiana. Historia miłosna, która zafascynowała miliony czytelników na całym świecie z perspektywy Christiana Greya. Christian Grey sprawuje kontrolę nad wszystkim; żyje w świecie poukładanym, a sobie i innym narzuca duża dyscyplinę. Jego życie jest pozbawione emocji do dnia, gdy do jego biura wpada Anastasia Steele kobieta o niesfornych brązowych włosach i zgrabnych nogach. Próbuje o niej zapomnieć, ale to tylko pogłębia jego uczucia, których nie potrafi zrozumieć i którym nie zdoła się oprzeć. W przeciwieństwie do kobiet, które poznał w przeszłości, Ana jest nieśmiała, zjawiskowa i zdaje się, że przejrzała, iż za cudownym dzieckiem biznesu i stylem życia właściciela luksusowego apartamentu, kryje się chłodne i zranione serce Christiana. Czy relacja z Aną pozwoli Christianowi pokonać demony przeszłości?

Przez trzy Ameryki – Tomasz Gorazdowski. Kraków: Znak, 2015.

W niezwykłą przygodę zabiera nas dziennikarz radiowej „Trójki”, który pokaże Amerykę Północną, Środkową i Południową z wyjątkowej strony, dotychczas nieuchwyconej. Książka jest relacją z podróży szlakiem miejsc umieszczonych na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miejsca opisane w książce odsłaniają wyjątkowe piękno kontynentu i osobliwość jego mieszkańców.
Razem z dziennikarzem zobaczymy lodowe drogi Alaski, piękne lasy Kanady, południowo-zachodnie stany USA, Meksyk, dziewiczą Amerykę Środkową, odkrywaną od początku Kolumbię, boliwijskie Altiplano, wodospady Amazonii, zabytki Peru, po bezkresne Chile i Argentynę.

Reputacja – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2015.

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy.

Smak dawnych tajemnic.

Mistrz opowiadań w najlepszej formie.

Świetna reputacja tekstów Andrzeja Pilipiuka zawsze wyprzedza kolejne zbiory. Żyje własnym życiem, tworzy legendę i przysparza rzesze wiernych czytelników.

Każde opowiadanie jest okruchem życia wyciągniętym z czeluści przeszłości.

Doktor Skórzewski na sentymentalnej wyprawie do Bergen, która nieoczekiwanie zmienia się w najtrudniejszą walkę w życiu.

Robert Storm na tropie cyrku zagubionego w zawierusze kampanii wrześniowej i cygańskiego kociołka, który zawsze nakarmi głodnych.

Ponadto stare ikony, przerażający mieszkaniec szklanej kuli i szachownica z dawnych wieków, której tajemnica doprowadzi do nieoczekiwanego spotkania.

Taki zbiorek to prawdziwie łakomy kąsek dla badaczy niesamowitości.

Kto tego jeszcze nie próbował, może zacząć już teraz.

Zew lodu – Simone Moro. Warszawa: Agora, 2015.

Simone Moro to dziś najgłośniejsze nazwisko w himalaistycznym świecie. Jest znany nie tylko z brawurowych wyczynów (pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, wejście i zejście z Mont Everest w 48 godzin), ale też z bohaterstwa. Został laureatem nagrody Fair Play za to, że zrezygnował ze zdobycia Lhotse, by ratować innego himalaistę, autor bestsellerowych książek o swoich wyczynach. W 2012 roku skończył 44 lata, w tym czasie uczestniczył w 44 wyprawach. „Zew lodu” to opowieść o najbardziej fascynujących i najbardziej niebezpiecznych spośród nich.

1945: wojna i pokój – Magdalena Grzebałkowska. Warszawa: Agora, 2015.

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Literatura faktu.

Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Fascynująca podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. Najnowsza reporterska opowieść autorki głośnej biografii „Beksińscy…”.

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej – autorki bestsellerowej biografii „Beksińscy. Portrtet podwójny” – to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

Biologia molekularna bakterii – red. nauk. Jadwiga Baj, Zdzisław Markiewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Pierwszy polski podręcznik poświęcony biologii molekularnej bakterii
Autorzy — nauczyciele akademiccy z Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego — opierając się na najnowszych badaniach zapoznają Czytelnika z fascynującym światem bakterii zasiedlających bardzo różnorodne nisze ekologiczne.
W książce omówiono:
– pozycję filogenetyczną i zasady współczesnej taksonomii bakterii, a także metody biologii molekularnej wykorzystywane w taksonomii
– budowę komórki bakteryjnej, w tym struktur występujących w cytozolu, osłon komórkowych i organelli związanych z osłonami, a także funkcje tych struktur
– fizjologię bakterii, w tym metabolizm energetyczny chemoorganotrofów, chemolitotrofów i fototrofów
– strukturę i funkcję materiału genetycznego, replikację chromosomu, rekombinację homologiczną i zmienność mutacyjną
– ekspresję genów oraz globalne systemy regulacji ekspresji genów
– strukturę i molekularne podstawy funkcjonowania ruchomych elementów genetycznych — plazmidów, sekwencji insercyjnych, transpozonów — oraz horyzontalny transfer genów i jego rolę w ewolucji bakterii
– wirusy bakteryjne, w tym budowę cząstek bakteriofagów, ekspresję i replikację ich materiału genetycznego, cykl lityczny i lizogenny
– molekularne mechanizmy bakteryjnej patogenezy,
w tym regulację ekspresji genów kodujących czynniki wirulencji, oddziaływanie bakterii patogennych z komórkami eukariotycznymi, a także zmienność genomów bakterii patogennych i ich ewolucję
Podręcznik zawiera bogaty materiał ilustracyjny oraz wybrane definicje i skróty, co ułatwia Czytelnikowi przyswajanie zawartej w nim wiedzy. Jest on przeznaczony dla studentów biologii i biotechnologii na uniwersytetach, akademiach medycznych, rolniczych i politechnikach, a także dla słuchaczy studiów podyplomowych, doktorantów i pracowników naukowych.

Content marketing po polsku: jak przyciągnąć klientów – Barbara Stawarz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Książka przybliża i przedstawia krok po kroku zagadnienie content marketingu, budowę strategii content marketingowej oraz tworzenie treści do Internetu i budowanie społeczności wokół marki. To ważna na polskim rynku publikacja z zakresu content marketingu omawiająca polskie firmy i realia oraz zawierająca polskie przykłady.

To praktyczny poradnik dla managerów i dyrektorów marketingu, PR managerów, socjal media managerów, blogerów, dziennikarzy oraz właścicieli małych i średnich firm. Książka stanowi również niezbędne źródło wiedzy dla studentów marketingu i public relations.

Praktyczna kosmetologia krok po kroku : kosmetologia twarzy – Anna Kamińska, Katarzyna Jabłońska, Anna Drobnik. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2015.

Książka wypełnia lukę na rynku wydawniczym publikacji z dziedziny kosmetologii praktycznej. Stanowi udaną, nowoczesną i praktycznie ujętą próbę holistycznego podejścia do tematyki zdrowia i urody.
Autorki omawiają powszechnie spotykane wady i nieprawidłowości skóry, najnowocześniejsze technologie stosowane do ich zwalczania przez profesjonalnych kosmetologów i kosmetyczki, metody zapobiegania objawom.
Odbiorcami tej publikacji są zarówno lekarze i kosmetyczki, jak też wszyscy, którzy zdają sobie sprawę, że poprzez właściwe pielęgnowanie i upiększanie skóry prowadzi droga do zdrowia, urody i powodzenia w życiu.

Życie to jednak strata jest – Andrzej Stasiuk w rozmowie z Dorotą Wodecką. Warszawa: Agora; Wołowiec: Czarne, 2015.

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia.

Z fotografiami Adama Golca.

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego, laureat Nagrody Nike w wywiadzie rzece z dziennikarką „Gazety Wyborczej”, autorką książek Mężczyźni rozmawiają o wszystkim oraz Polonez na polu minowym.

Zapis ich wspólnych rozmów to niekończąca się opowieść Andrzeja Stasiuka o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce. Czytelnik wyrusza za nim w podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i Wschód aż do Czyty, a przede wszystkim po wewnętrznym krajobrazie osobistych wspomnień, gdyż – jak mówi Stasiuk – „Moje życie jest moim zawodem”.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – luty 2016 została wyłączona