Nowości – marzec 2016

czwartek, 12/05/2016

Franciszka – Anna Piwkowska. Warszawa: Fundacja Zeszytów Literackich, 2014.

Franciszka jest powieścią dla młodzieży. Główna bohaterka, trzynastoletnia dziewczynka nie znosi książek o magii. Wkrótce jednak odkrywa, że magia istnieje, ale gdzie indziej, w przyjaźni, w pierwszej miłości, a przede wszystkim w odkrytej przez nią pasji jaką jest poezja. Franciszka pisze pierwszy wiersz i stwierdza, że jedyni poeci, jakich zna „ze szkoły”, to mężczyźni: Kochanowski, Szekspir. Zastanawia się wobec tego „kim jest?” i „czy istnieją poetki?”.

Duchy Arłamowa- Henryk Nicpoń. Warszawa: Erica, 2015.

Bieszczady epoki gierkowskiej. Nad rozległymi połoninami i lasami w imieniu PZPR sprawują władzę wojskowi. Tajny ośrodek wypoczynkowo-myśliwski w Arłamowie jest ulubionym miejscem pobytu dostojników z „bratnich krajów”. Bieszczady w niniejszej książce to miejsce niezwykłe, miejsce działania duchów i demonów otwierające się na różne czasy i przestrzenie. Obok Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza, pułkownika Kazimierza Doskoczyńskiego oraz generała Zygmunta Berlinga pojawiają się Eutropiusz, Konstantyn Wielki, Justynian Wielki, Władysław Warneńczyk, Tamerlan, Stalin. Akcja przenosi Czytelnika do Konstantynopola początków chrześcijaństwa, Moskwy czasów „kultu jednostki”, aż po Warszawę lat 70. Podróż przez ponad 1500 lat umożliwia zrozumienie, a raczej odczytanie na nowo, teraźniejszości.

Autor „Duchów Arłamowa” ukazuje, jak pewne odległe zjawiska historyczne znalazły swoją kontynuację w epoce budowy komunizmu. Stalin, tworząc państwo radzieckie, korzystał całymi garściami z doświadczeń i osiągnięć Bizancjum. Leninowski terror odwoływał się do Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zaś stalinowski – do rządów Justyniana Wielkiego. Niemal bizantyjską władzą dysponowali także polscy dostojnicy partyjni, łącznie z pułkownikiem Kazimierzem Doskoczyńskim, któremu po bizantyjsku zamarzyło się zmienić nazwę Mucznego na Kazimierzowo.

Horror na Roztoczu: koszmar spoza granicy snów – Wnuk [i in.]. Zamość: Triada, 2014.

Horror na Roztoczu
Koszmar spoza granicy snów

to zbiór 17 opowiadań grozy, stworzony przez 11 autorów i 13 ilustratorów.
Wszystkie historie oraz grafiki do nich są inspirowane zapiskami
z koszmarów nocnych, które wyśnił inicjator projektu Łukasz Kiełbasa.
Wkraczając do świata Horroru na Roztoczu, zagłębisz się jednocześnie
w podświadomości twórcy projektu i uzyskasz dostęp do serwowanych
przez nią wizji.

Każdej z opowieści zawartych w tej książce
pomysłodawca projektu doświadczył w swoich snach.

Autorzy opowiadań:
Piotr Paweł Strugała, Karolina Skrzek, Kalina Śmigielska, Inga Gumieniak,
Gracjan Marlikowski, Magdalena Godlewska, Marek Zychla,
Renata Kiszczak, Marcin Wnuk, Ernest Kiełbasa, Łukasz Kiełbasa

Ilustratorzy:
Sebastian Bezeg, Anna Piątek, Kamil Jelinek, Piotr Fydryszek, Marta Fic,
Angelika Niemiec, Piotr Giełzak, Beata Bloch, Karolina Kwiatkowska,
Paweł Mróz, Arkadiusz Twardowski, Karolina Kościuk, Tomasz Pietraszek

Więcej informacji na www.horrornaroztoczu.pl

Święta Ziemia – Marcin Gutowski. Kraków: Znak, 2015.

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem.
Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.
Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

Zachłanni – Magdalena Żelazowska. Warszawa: Harlequin Polska, cop. 2014.

Troje trzydziestolatków. Trzy marzenia. Trzy precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować.

Tytułowi „zachłanni” to tzw. słoiki – lokalni emigranci, jakich w Polsce tysiące. Przyjeżdżają do dużych miast po wykształcenie i lepszą przyszłość. Przeprowadzka oznacza dla nich nowe życie i konieczność zdobywania wszystkiego od początku: dachu nad głową, pracy i przyjaciół. Zawieszeni między miastem a rodzinnym domem odkrywają, że to, co dotąd znali i czego się nauczyli, nijak nie przystaje do nowej rzeczywistości. Żeby przetrwać, muszą być silni, ambitni i nigdy się nie poddawać. Są więc zachłanni – w dobrym i złym sensie.

Zachłanni to powieść o przyjezdnych, która nie ocenia. Z humorem, ale i nutką goryczy opisuje codzienność przybysza, na którą składają się wynajmowane mieszkania, przypadkowi współlokatorzy, zaskakujące znajomości i najdziwniejsze dorywcze prace. Opowiada o życiowych szansach i rozczarowaniach. Pokazuje, w jaki sposób decyzja o opuszczeniu rodzinnej miejscowości, dla niektórych będąca spełnieniem marzeń, dla innych jedynym wyjściem, kształtuje życie ludzi i ich samych.

Demografia – Franciszek Stokowski. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2015.

Znajomość zjawisk demograficznych współczesnego świata jest niezbędna przy podejmowaniu decyzji o charakterze ekonomicznym i społecznym. Omawiane w podręczniku metody analizy zjawisk ludnościowych są prezentowane przy uwzględnieniu najnowszych danych liczbowych. Ich uzupełnienie danymi historycznymi pozwoliło wskazać i scharakteryzować występujące tendencje zmian w czasie. W książce dużo uwagi poświęcono zróżnicowaniu w przestrzennym kształtowaniu się zjawisk demograficznych zarówno w kraju, jak i w ujęciu międzynarodowym. Uwzględniono także ocenę prawidłowości w strukturach poszczególnych zjawisk ludnościowych.

Fitness mózgu – Alvaro Fernandez, Elkhonon Goldberg. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Jak wzmacniać sprawność mózgu w każdym wieku? Jak zachować sprawność i jasność umysłu do później starości? Elkhonon Goldberg i Alvaro Fernandez wraz z Pascale Michelonem – mistrzowie popularyzacji wiedzy o mózgu – zapraszają w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania. Z przewodnika dowiemy się, jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób działa, jak się zmienia pod wpływem uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń. Autorzy wskazują, jakimi działaniami możemy wzmacniać swój mózg, a przy okazji obalają kilka mitów, na przykład ten o sensowności rozwiązywania setek krzyżówek. „To przewodnik kierowany do wszystkich posiadaczy mózgu, którzy chcieliby nauczyć się, jak utrzymać ów narząd w zdrowiu i wzmocnić jego działanie”.

Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być – Adele Faber, Elaine Mazlish. Poznań: Media Rodzina, 2015.

Autorki bestsellerowych książek o wychowaniu od lat cieszą się
niesłabnącą popularnością, jako ekspertki w dziedzinie komunikacji
między rodzicami a dziećmi. Tym razem ich mądre rady dotyczące
świadomego i pełnego szacunku rodzicielstwa zostały ujęte w zwięzłej
formie podręcznika. Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z
całego świata, autorki pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany
rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze „chciał mieć”: spokojnego
rozwiązywania rodzinnych konfliktów, stawiania dzieciom granic i
zachęcania ich do współpracy.

Podstawy fizyki atomu – Zofia Leś. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Popularny obraz wnętrza atomu to mikroskopijne kuliste jądro, wokół którego krążą elektrony. Współczesna fizyka atomu wykracza jednak daleko poza to proste wyobrażenie. Jak zwykle rzeczywistość okazuje się dużo bardziej interesująca, choć i bardziej skomplikowana. Naprawdę warto ją poznać – czy to z czystej ciekawości, czy też po to, by kiedyś samemu dołożyć swoją cegiełkę do gmachu aktualnej wiedzy.

Poradnictwo psychologiczne – red. nauk. Czesław Czabała,Sylwia Kluczyńska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Kryzysy rozwojowe są naturalnymi zdarzeniami w życiu człowieka. Często radzimy sobie z nimi sami lub `z niewielką pomocą przyjaciół`. Bywają jednak i takie kryzysy, z których łatwiej jest wyjść, korzystając z pomocy psychologa.
Publikacja pod redakcją Czesława Czabały i Sylwii Kluczyńskiej to kompendium wiedzy dotyczącej teorii i praktyki poradnictwa psychologicznego dla osób na wszystkich etapach rozwoju. Czytelnik znajdzie w nim wiedzę na temat:
- celów, przebiegu i aspektów etycznych poradnictwa,
- umiejętności niezbędnych, by skutecznie udzielać pomocy psychologicznej,
- zadań rozwojowych odpowiadających poszczególnym etapom życia i możliwym trudnościom w ich realizacji,
- metod udzielania pomocy psychologicznej dzieciom, młodzieży i dorosłym,
- standardów poradnictwa psychologicznego dla par, rodzin, osób starszych, chorych, z niepełnosprawnością.
Publikacja umożliwia wszechstronne przygotowanie do prowadzenia poradnictwa psychologicznego w sposób skuteczny i profesjonalny.

Nowości