Spotkanie z autorką książki „Idealna”

czwartek, 16/02/2017

10 lutego 2017 r. licznie zgromadzeni czytelnicy spotkali się z Magdą Stachulą, autorką powieści „Idealna”. Książka ukazała się w sierpniu ubiegłego roku i błyskawicznie stała się bestsellerem, miała już kilka dodruków. Znalazła się wśród  pięciu debiutów kryminalnych 2016r. wybranych przez czytelników magazynu literacko-kryminalnego „Pocisk”. Stale utrzymuje się  na liście top 40 Empiku. Jest też nominowana do Najlepsze Książki Roku 2016 portalu „Lubimy czytać” w kategorii „Kryminał, sensacja, thriller”.

Zachęcamy do oddania swojego głosu na „Idealną”(lubimyczytac.pl).

Elżbieta Patyk, dyrektor biblioteki przeprowadziła z Magdą Stachulą rozmowę w formie wywiadu. Pisarka mówiła: „Jestem związana z Krasnymstawem, gdzie się urodziłam, uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 5 i I LO im. Władysława Jagiełły. Następnie wyjechałam do Krakowa, gdzie na UJ ukończyłam judaistykę.  Tam teraz mieszkam, ale zawsze z radością wracam do Krasnegostawu i bardzo się cieszę, że mogłam się spotkać dzisiaj z czytelnikami mojej książki”.

W trakcie rozmowy powiedziała, że po studiach pracowała w firmie zajmującej się sprzedażą kamer do monitoringu. Tak jak bohaterka jej książki Anita lubi oglądać obrazy z różnych kamer. Zainspirował ją tramwaj z Pragi: „Pomyślałam, że to świetny materiał na książkę”. W trakcie spotkania można było za pośrednictwem Internetu odbyć podróż praskim tramwajem. Mazací tramvaj (nazywany też Mazácký) to specjalnie zmodyfikowany wagon, który od początku 2015 roku jest używany do smarowania szyn w sieci tramwajowej w Pradze.  Wagon został wyprodukowany w 1965 roku i do 1990 roku był wagonem przewożącym pasażerów. Następnie poddano go rekonstrukcji, skrócona została karoseria pojazdu. Mazací tramvaj stał się zjawiskiem, na które bardzo żywo zareagowali zwykli ludzie, nie tylko miłośnicy miejskiego transportu. Powstała nawet grupa miłośników tramwaju na Facebooku.. W połowie września 2015 na wagonie osadzony został aparat, który umożliwia transmisję w formacie HD i umożliwia oglądanie obrazu z Pragi nawet nocą. W ciągu pierwszego miesiąca, do końca października 2015 roku, z kamery skorzystało 250 000 widzów. Kiedy Magda pisała książkę, Mazaci tramvaj naprawdę o 11.55 każdego dnia przejeżdżał przez przystanek Malostranska, a z tyłu nadjeżdżało 22.

Pisanie zawsze było marzeniem Magdy Stachuli: „Bardzo dużo czytałam, bo  jest taka zasada, że jak się pisze, to trzeba dwa razy więcej czytać i dużo pisać, rozpisywałam się”. Mówiła, że to rozpisanie bardzo się przydało się, bo swoją debiutancką powieść  pisała trzy miesiące po kilka godzin dziennie, a potem wracała do codziennego życia, bycia mamą dwóch synów i żoną. Pierwszymi czytelnikami oraz recenzentami była jej siostra i mąż, który powiedział: „Wróżę książce sukces”. Na wiosnę 2016r. wysłała książkę do kilku wydawnictw, ale zdecydowała się na współpracę i debiut w Wydawnictwie „Znak”. Od redaktorki wydawnictwa otrzymała taki telefon: „Dzień dobry, właśnie przeczytałam Pani książkę i jestem zachwycona”. Proces wydawniczy był bardzo krótki, a książka ukazała się 16 sierpnia 2016r.  Jak mówiła w czasie spotkania, od czasu debiutu w jej życiu zmieniło się wszystko i nic: „Nic, bo nadal jestem tą samą dziewczyną i wszystko, ponieważ jestem pisarką, udało mi się spełnić moje marzenie. Pisałam, ale nie miałam pewności, czy coś z tego będzie, ale czułam radość i przyjemność z pisania. Czułam, że to co robię ma sens. Trudno jest zadebiutować, ale jest to możliwe”.

Książka jest pierwszym w Polsce thrillerem psychologicznym w nurcie domestic noir. Domestic noir jest nowym nurtem w światowym kryminale. Po raz pierwszy użyty został w 2013 roku w kontekście twórczości Julii Crouch. Głównym wyróżnikiem nowego gatunku jest to, że psychologiczny suspens przeplata się z małżeńską dysfunkcją i często z żądzą, która może skutkować morderstwem. Do tego nurtu zalicza się dzisiaj miedzy innymi powieści Pauli Hawkins Dziewczyna z pociągu; Gillian Flynn Zaginiona dziewczyna, Mroczny zakątek czy A.S.A. Harrison W cieniu.

Powieść „Idealna” ma dwutorową akcję, dzieje się w miastach znajdujących się na tej samej szerokości geograficznej, w Krakowie i czeskiej Pradze. Bohaterka książki Anita boryka się z problemem bezdzietności i podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu, a nie wie, że też jest przez kogoś obserwowana. Ktoś o niej wie wszystko i powoli realizuje swój plan. „W dzisiejszych czasach anonimowość jest pozorna, bardzo trudno ją zachować” mówiła  pisarka. Książka jest fikcją literacką, ale: „Wszystkie kamery opisane w książce istnieją naprawdę, dom Marty naprawdę znajduje się w Krakowie i ma numer 8, a tramwaj jeździ po Pradze, o czym można się w każdej chwili przekonać łącząc się z Internetem”.

Autorka pytana o przyszłość zdradziła, że pisze już następną książkę, która ukaże się w sierpniu 2017r.: „Z jednej strony jest mi łatwiej, bo mam wydawcę, czytelników, ale i trudniej, bo są duże oczekiwania”.

Podziękowania i kwiaty pisarce wręczyła dyrektor biblioteki powiatowej Elżbieta Patyk, Naczelnik Wydziału Oświaty Marek Majewski i sekretarz powiatu Wojciech Hryniewicz. W imieniu pani burmistrz list gratulacyjny i kwiaty złożyła dyrektor biblioteki miejskiej Małgorzata Antoniak. Nie zabrakło podziękowań od dyrektor I LO Edyty Fideckiej oraz uczniów szkoły i czytelników indywidualnych.

Był czas na pytania i komentarze czytelników. Stojąc w długiej kolejce można było zdobyć autograf i pieczęć autorki: „Od tej książki nie można się oderwać”.

A następnie przy lampce wina, filiżance herbaty czy kawy porozmawiać z nią osobiście.

Czekamy na nową książkę i kolejne spotkanie z Magdą Stachulą.