Malarstwo Marka Podkowy oraz 39. numer „Nestora”

piątek, 31/03/2017

30 marca 2017r. odbyło się wiosenne spotkanie z Czasopismem Artystycznym „Nestor”. Towarzyszył mu wernisaż wystawy malarstwa Marka Podkowy, mieszkańca Rejowca Fabrycznego, który zaprezentował publiczności 26 obrazów olejnych. Malarz mówił, że swój talent odziedziczył po ojcu, który  amatorsko malował akwarelami i od niego uczył się malarstwa. Pierwsze farby olejne otrzymał w prezencie od żony i tak rozpoczął przygodę z malowaniem, która trwa już 40 lat.  Inspiruje go przyroda, nastrojowe pejzaże,  dawna architektura wsi i historia, a w niej sceny batalistyczne tworzone przez mistrzów.  Jest malarzem realistą, wiernym swoim ideałom piękna. W jego pracach widać wpływy polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku. Jest współzałożycielem Grupy S.A.M. i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

Wśród gości obecni byli przedstawiciele lokalnego samorządu – Sekretarz Powiatu Wojciech Hryniewicz i Aleksandra Stachula z Wydziału Oświaty oraz Sekretarz Urzędu Miasta Krasnystaw Krzysztof Gałan, którzy składali podziękowania i gratulacje.

Wystawę malarstwa można oglądać w Galerii Collegiata na I piętrze do 28 kwietnia br. w godzinach pracy biblioteki.

W najnowszym numerze Czasopisma Artystycznego „Nestor” 1 (39)2017 na miłośników historii i literatury czeka wiele ciekawych artykułów, wspomnień, wierszy, prozy oraz relacji z wydarzeń kulturalnych. .Zapraszamy do lektury!

W czasie spotkania wspominano nieżyjących ludzi pióra, a  Iwona Chudoba i Robert Gałan z grupy literackiej „Lubelska 36” przypomnieli sylwetkę chełmskiego literata Arkadiusza Sanna. Goście mogli otrzymać najnowszy egzemplarz czasopisma i porozmawiać z autorami oraz wymienić informacje o wydarzeniach kulturalnych i nie tylko.

Sponsorem numeru jest Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Urząd Miasta Krasnystaw.