NOC BIBLIOTEK W KRASNYMSTAWIE

wtorek, 6/06/2017

Biblioteka Powiatowa w Krasnymstawie włączyła się w III Ogólnopolską Noc Bibliotek.

W sobotnie popołudnie 3 czerwca 2017r. do Biblioteki przybyli liczni goście z Chełma, Rejowca, Kraśnika i  oczywiście z Krasnegostawu.

Tej nocy w Bibliotece połączyliśmy trzy elementy: obraz, słowo i muzykę. Na wystawie pokazano 37 obrazów olejnych i 38 akwarel utalentowanego malarza – Grzegorza Gwardiaka,  który urodził się w Krasnymstawie, mieszkał i pracował w Rejowcu, a zginął tragicznie  w ubiegłym roku. O jego malarstwie i o nim samym, wypowiadali się jego przyjaciele, osoby, które go znały  - Sławek Franc, Stanisław Miszczuk, Dorota Łosiewicz i Mirosław Kość  - wspominali niezwykłego człowieka, sympatycznego, otwartego, utalentowanego, radosnego i gotowego pomagać ludziom, kochającego swoją pracę i rodzinę.

Podziękowania na ręce żony p. Grzegorza – Marceliny Gwardiak złożył Mirosław Kość, Przewodniczący Rady Miasta Rejowiec. W imieniu Burmistrz Krasnegostawu Hanny Mazurkiewicz list gratulacyjny przekazał Tadeusz Kiciński, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Krasnystaw. Podziękowania przekazała też Aleksandra Stachula z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego.

W czasie wieczoru goście mogli poznać bliżej osobowość i poezję Lucyny Marii Franc, emerytowanej nauczycielki. Jej wiersze zostały po raz pierwszy wydane i zaprezentowane czytelnikom dwa lata temu. Poetka jest osobą bardzo ciepłą, otwartą i optymistycznie nastawioną do życia, z którego czerpie radość, a ludzi darzy uśmiechem i życzliwością. I takie są jej wiersze, przekazują prawdę o życiu, są bliskie człowiekowi i jego problemów. Przepełnione wewnętrznym spokojem, radością i szczególną wrażliwością, a w poetyckich słowach zawarte są rozważania nad sensem życia i przemijania. O swojej mamie wypowiadał się Sławek Franc. Autorka czytała swoje wiesze z tomików „I tak sobie myślę” (2015), „W pogoni za myślą…” (2016),  „Myśli moich kraina” (2017) i „Kryształki i diamenty” (2017). W dwóch ostatnich tomikach znajdują się reprodukcje niezwykłych prac malarskich Grzegorza Gwardiaka. Prezentujemy wiersz „Realia”:

Szczęście to docenianie.

Szczęście to rozeznanie.

Szczęście to przebudzenie.

Szczęście to też marzenie.

Oprawę muzyczną wieczoru  zapewnił Marek Miszczuk, mieszkający w Chełmie gitarzysta, poeta, kompozytor i aranżer, członek Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska36”.  Publiczność z wielką przyjemnością wysłuchała jego humorystycznych i refleksyjnych utworów, które  zabrzmiały wyjątkowo w zabytkowych wnętrzach Biblioteki.

Zainteresowani mogli otrzymać od Lucyny Marii Franc dedykację na tomikach jej poezji, pobyć ze sobą, porozmawiać, podzielić się swoimi refleksjami oraz przemyśleniami przy winie i ciastach upieczonych przez poetkę.

Bardzo dziękujemy tym osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy: Marcelinie Gwardiak, Lucynie Marii Franc, Markowi Miszczukowi, a zwłaszcza Sławkowi Francowi, który nas zainspirował i był współorganizatorem Nocy Bibliotek w Krasnymstawie.

Lucyna Maria Franc wpisała się do księgi pamiątkowej wierszem:

BIBLIOTEK NOC!

Serdecznie dziękuję

wiele razy –

Niech coś miłego

zawsze się zdarzy!