Nowości

Nowości – luty 2017

Arabska krucjata – Tanya Valko. Warszawa: Prószyński Media, 2016.

„Arabska krucjata” to kolejny tom „Arabskiej sagi” Tanyi Valko, pełen mrożących krew w żyłach sytuacji, miłosnych perypetii, skrajnych uczuć, bogactwa i ubóstwa. Bohaterowie po raz kolejny dowodzą, jak łatwo znaleźć się w złym miejscu o złej porze i jak ciężko później wybrnąć z kłopotów. Jak żyją niewinni mieszkańcy krajów arabskich, wyniszczani przez własnych braci? Co czują zwykli Damasceńczycy w czasach, którymi rządzą strach i paranoja? Czy marzą o ucieczce i życiu na obczyźnie? Czy są w stanie opuścić swój dom?
Jak Dorota, Marysia i Daria odnajdą się we współczesnym świecie, opanowanym przez islamski fundamentalizm? Czy Hamid Bin Laden, wojujący z dżihadystami, będzie odpowiednim partnerem dla Marysi? Czy ich losy znów się połączą? Czy miłość może być aż tak ślepa, by kobieta wpadła w ręce groźnego terrorysty, nie zdając sobie z tego sprawy? W co tym razem wplącze się Marysia? Czy Dorota jest bezpieczna i obojętna na to, co się dzieje wokół niej? Czy młoda Daria dołączy do klubu złamanych serc rodu Salimich?

Kiedy nadejdą dobre wieści? – Kate Atkinson. Warszawa: Czarna Owca, 2015.

Upalny letni dzień. Rodzina Joanny Mason wybiera się na leniwą przechadzkę wiejską ścieżką. Za chwilę życie Joanny zmieni się na zawsze…
Trzydzieści lat później, noc. Były prywatny detektyw Jackson Brodie jedzie zatłoczonym pociągiem. Pogrążony w myślach nie przeczuwa, że jego podróż zostanie brutalnie przerwana…
Po męczącym dniu 16-letnia Reggie chciałaby odpocząć przed telewizorem. Jednak spokojny wieczór przerywa przerażający dźwięk. Na szczęście Reggie jest z zasady przygotowana na wszelkie niespodzianki…
Pewnego dnia losy tych trzech osób nieoczekiwanie się splatają.
Perfekcyjnie skonstruowana opowieść o roli przypadku i przeznaczenia oraz o miłości i wielkiej tęsknocie. Książka obfituje we wstrząsające wydarzenia i dramatyczne zwroty akcji, ale w przeciwieństwie do klasyki gatunku nie zawsze daje ostateczne odpowiedzi, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne rozwiązania. Przy całej brutalności książka przynosi pociechę i odkupienie.
Kate Atkinson, laureatka Nagrody Whitebread (obecnie Costa Book Award) w kategorii Książka Roku, przyznanej za jej debiutancką powieść „Za obrazami w muzeum”, ceniona przez krytykę i czytelników na całym świecie. Bohaterem jej czterech bestsellerowych powieści jest były prywatny detektyw, Jackson Brodie.

Sługi Boże – Adam Forman. Warszawa: Agora, 2016.

To nie przeszłość zabija. Zabijają ludzie.

Z Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Samobójstwo? Dla prowadzącego śledztwo komisarza Warskiego to nie jest oczywiste, tym bardziej że wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta. W śledztwo włącza się policjantka z Berlina Ana Wittesch. Zanim ta dwójka rozwiąże zagadkę najpierw musi sobie wzajemnie zaufać i nauczyć się współpracować.

Demoniczna muzyka, niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza – „Sługi Boże” to powieść kryminalna, która mistrzowsko prowadzi czytelnika po labiryncie intrygi i do końca pozostawia go w niepewności, gdzie bije źródło zła. To trzymająca w kleszczach lęku opowieść o milczeniu, przez które trudno się przebić oraz o tym, jak głeboko można wniknąć w ludzką osobowość i wykorzystać ją do

Książka ukazuje się na rynku tuż przed wrześniową premierą filmu o tym samym tytule, w którym główne role zagrali Bartłomiej Topa, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz i inni.

„Mostek Czarownic albo Pokutnic. Wysokość od poziomu ulicy pięćdziesiąt dwa metry. Aż się prosi, by go wykorzystać. Amerykanki rzucają się z Golden Gate, Francuzki z wieży Eiffla. Nawet jakieś siatki musieli tam zamontować, tylu było chętnych na spektakularny skok. Tu na razie nie było takiej potrzeby. Jak dotąd we Wrocławiu z wieży rzucił się zaledwie jeden facet. W 2009, ale nie stąd, tylko ze Świętej Elżbiety, obok Rynku.
To będzie dobry temat dla dziennikarzy, gdy tylko rzecz zwąchają. Mostek Pokutnic pobudza wyobraźnię. Więziono tu rozpustne kobiety. Te, co szukały w życiu uciech zamiast mężów. Odrzucone przez pobożne i pracowite rodziny niemieckich mieszczan, zamiatały po nocach drewniany podest, dając przykład reszcie płci pięknej: lepiej się dobrze prowadzić, niż dać się doprowadzić na mostek. Najbardziej zepsute odlatywały stąd ponoć na włochatych capach i rogatych sukubach wprost na Górę Milczenia, Zobtenberg, obecnie Ślężę.
Warski sam nie wie, skąd zna tę historię. Może ze szkoły? Na wycieczki z przewodnikiem nigdy nie chodził. Przecież jest stąd. Mniej więcej.
Jeżeli dziewczyna wspięła się na balustradę i mocno wybiła, miała mniej więcej pięćdziesiąt procent szans, że zawiśnie na dachu, a drugie pięćdziesiąt, że poleci dalej, z wiatrem. Albo ktoś jej pomógł.”
Fragment książki

Turniej cieni – Elżbieta Cherezińska. Poznań: Zysk i S-ka, 2015.

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

Lata 30. XIX wieku.
Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek. Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.

Z jednym wyjątkiem – Katarzyna Puzyńska. Warszawa: Prószyński Media, 2015.

Po zimie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i oświadczyć się Weronice.

Tymczasem w okolicach Lipowa umiera pewna kwiaciarka. Kobieta jest już wiekowa, więc jej śmierć początkowo nie wydaje się wcale podejrzana. Z jakiegoś powodu jednak ratowniczka medyczna z karetki pogotowia wezwanej przez sąsiadkę zmarłej, nalega na natychmiastowe sprowadzenie policji. Szybko okazuje się, że kobieta miała rację i kwiaciarka została zabita.

Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp stają przed kolejnym trudnym zadaniem. Kto mógł życzyć śmierci samotnej starszej pani? Dlaczego wytatuował na jej piersi trudny do odcyfrowania napis? Co ma z tym wszystkim wspólnego historia pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?

„Z jednym wyjątkiem” to czwarty tom sagi. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

Dogoterapia: terapia z udziałem psa – Kasper Sipowicz, Edyta Najbert, Tadeusz Pietras. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2016.

Pies domowy – jako naturalny towarzysz człowieka – może pomagać w leczeniu różnych zaburzeń i towarzyszyć w nieszczęściu. Pies-terapeuta może być wsparciem w leczeniu tych zaburzeń, w których elementem obrazu klinicznego jest niepełnosprawność ruchowa, psychiczna lub somatyczna.

W pierwszej naukowej monografii poświęconej dogoterapii Autorzy prześledzili historię kontaktów człowiek–pies oraz społeczny obraz psa w różnych systemach religijnych, filozoficznych i kulturowych. Przedstawili rys historyczny dogoterapii, jej nurty, standardy etyczne obowiązujące dogoterapeutów oraz zasady prawnej ochrony zwierząt.

O autorach:
dr Kasper Sipowicz – pedagog, germanista oraz politolog-niemcoznawca. Inicjator powstania Zespołu Badawczego nad Dogoterapią. Autor wielu monografii, artykułów i recenzji naukowych. Związany z Wyższą Szkołą Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Społecznie zaangażowany w popularyzację alternatywnych metod terapii – dogoterapii (kynoterapii) i felinoterapii.

mgr Edyta Najbert – historyk oświaty, pedagog oraz nauczycielka. Autorka i współautorka artykułów i książek naukowych. Prywatnie zaangażowana w działalność na rzecz ochrony zwierząt.

dr hab. n. med. prof. UM Tadeusz Pietras – psychiatra, pulmonolog, internista oraz psycholog. Kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor wielu publikacji zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prywatnie społecznik zaangażowany w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i odrzuconych społecznie.

Ekonomiczny wymiar nieruchomości – Ewa Kucharska-Stasiak. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, cop. 2016.
Praca prof. Ewy Kucharskiej-Stasiak to kompendium wiedzy o teoretycznych aspektach funkcjonowania rynku nieruchomości. Koncepcja publikacji powstała na bazie książki ?Nieruchomość w gospodarce rynkowej?. Podejmowana w niniejszej pracy problematyka została zaktualizowana i znacznie pogłębiona w zakresie rozważań dotyczących m. in. nieruchomości jako obiektu ekonomicznego, istoty rynku nieruchomości, kategorii wartości nieruchomości. Podejmowana w pracy problematyka została również istotnie poszerzona o nowe obszary rozważań. Niniejsza pozycja stanowi próbę wieloaspektowego spojrzenia na nieruchomości. Całość ujęta jest w piętnastu rozdziałach.
Autorka:
– wyjaśnia specyfikę nieruchomości jako obiektu prawnego i jako towaru,
– przedstawia rynek nieruchomości jako element rynku kapitałowego i migrację kapitału pomiędzy segmentami tego rynku,
– omawia sposoby określania wartości nieruchomości w warunkach rynkowych,
– analizuje trendy, którym podlegają rozwinięte rynki nieruchomości,
– przedstawia syntetyczną koncepcję rynku nieruchomości z uwzględnieniem roli interwencjonizmu państwowego,
– prezentuje problematykę zarządzania nieruchomościami,
– porusza wątki z ekonomii i finansów behawioralnych,
– opisuje społeczną odpowiedzialność uczestników rynku nieruchomości jako element koncepcji zrównoważonego rozwoju,
– omawia mechanizm powstawania bąbli cenowych na rynkach nieruchomości,
– ukazuje synchronizację cykli rynków nieruchomości w skali międzynarodowej.
Nowym wymiarem tej pracy, wydaje się, że również nowym na rynku wydawniczym, jest problemowe podejście do podejmowanej tematyki, ujawnienie obszarów, które wymagają dalszych dociekań w warstwie teoretycznej i badawczej. Takie podejście wytycza dalsze kierunki badań
Praca ma charakter interdyscyplinarny. Postawione przez Autorkę tezy są ilustrowane danymi statystycznymi. W celu ułatwienia przyswajania treści każdy rozdział jest zakończony podsumowaniem
Książka została napisana z myślą o studentach kierunków: ekonomia, finanse i bankowość, gospodarka przestrzenna, jako podręcznik do przedmiotów: ekonomika rynku nieruchomości, rynek nieruchomości, zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami, wycena nieruchomości, inwestowanie w nieruchomości.
Prof. dr hab. Ewa Kucharska-Stasiak jest kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Fizyka – Bogdan Janus, Jacek Błoniarz-Łuczak. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, cop. 2016.

To cykl książek przeznaczonych dla Czytelników ciekawych świata, pasjonatów, profesjonalistów, hobbystów… a przede wszystkim praktyków i eksperymentatorów. Każda książka zawiera, oprócz solidnej porcji wiadomości, opisy doświadczeń, konstrukcji, propozycje samodzielnych badań. To praktyka w najczystszej postaci. Autorzy cyklu podsuwają pomysły praktycznych rozwiązań, wykonalnych w domowych, szkolnych lub uczelnianych warunkach, środkami osiągalnymi dla każdego pasjonata intelektualnej przygody. Tekst zachęca do podjęcia aktywności manualnej, wskazuje praktyczne implementacje. Celowo też pozostawia niektóre pytania bez odpowiedzi, bo prawdziwa, przynosząca wiele satysfakcji nauka zaczyna się tam, gdzie Czytelnik podejmuje trud samodzielnego uzupełniania wiadomości. To idealne kompendium dla amatora, instruktora, nauczyciela. Dla czytelnika w młodym wieku poszukującego pomysłów, wyzwań i dorosłego pedagoga poszukującego inspiracji.
Każda książek z cyklu jest bogato ilustrowana materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

Modelarstwo i robotyka – Dagmara Kiraga, Zasław Adamaszek. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

„Laboratorium w Szufladzie” to cykl książek przeznaczonych dla osób
ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów… a przede wszystkim praktyków i
eksperymentatorów. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do
doświadczeń i eksperymentów.

Każda z książek cyklu jest bogato ilustrowana materiałami graficznymi i
zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis
zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią
od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To
zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć
smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania
różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

Praca z grupą szkoleniową: wszystko, co powinien wiedzieć trener, aby osiągnąć sukces – Małgorzata Torój. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2016.
Motywacja do udziału w szkoleniu może być różna (nabycie nowych umiejętności, przyjemne spędzenie czasu pracy, zobowiązanie wobec pracodawcy) i wpływa na relację z trenerem oraz na przebieg zajęć. Zachowania uczestników mogą przeszkadzać w realizacji założonych przez trenera celów, dlatego umiejętność nawiązania przez niego relacji z grupą, zrozumienie wzajemnych zależności oraz wiedza dotycząca procesów grupowych rzutują na skuteczność szkolenia.

Autorka opisuje sposoby budowania relacji z grupą szkoleniową w różnych fazach jej rozwoju – od fazy orientacji i zależności przez konflikt i bunt do współpracy i świadomej aktywności. Analizuje potencjalnie trudne zachowania uczestników szkolenia – ich przejawy, przyczyny, sposoby zapobiegania ich wystąpieniu oraz radzenia sobie z nimi. Jej wskazówki pozwolą trenerowi zachęcić grupę do otwartego rozwoju i do zaufania mu w procesie nabywania kompetencji.

Dzięki tej książce:
– zbudujesz właściwe relacje z uczestnikami szkolenia;
– stworzysz zaangażowaną grupę;
– osiągniesz założone cele szkolenia.

dr Małgorzata Torój – psycholog biznesu i coach (Professional Certified Coach ICF, Erickson Certified Professional Coach), autorka kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących psychologii komunikacji i emocji. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w opracowywaniu i prowadzeniu szkoleń oraz projektów konsultingowych, a także ponad sześcioletnie doświadczenie w zakresie coachingu (głównie menedżerskiego, w tym na poziomie executive). W praktyce coachingowej pracuje w modelu ericksonowskim skoncentrowanym na rozwiązaniu. Prowadzi zarówno sesje indywidualne, jak i grupowe. Pracuje między innymi w obszarach efektywnego zarządzania zespołem, wzrostu świadomości i kreowania własnego stylu przywódczego, skutecznej komunikacji, rozwoju podstawowych umiejętności menedżerskich, a także efektywności osobistej.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – luty 2017 została wyłączona