Nowości

Nowości – marzec 2017

Autopsja – Tess Gerritsen. Warszawa: Albatros, 2015.

Lekarz sądowy, Maura Isles, sądziła, że w pracy nic jej już nie zaskoczy. Gdy zapakowana w plastikowy worek piękna kobieta otwiera nagle oczy, problemy spiętrzają się w lawinę.

Przewieziona do szpitala bezimienna ofiara z zimną precyzją zabija ochroniarza i bierze zakładników. Maura musi połączyć siły z mężem, agentem FBI, by odkryć tożsamość zabójczyni.

Hubal – Jacek Komuda. Lublin: Fabryka Słów, 2016.

Henryk Hubal-Dobrzański to legenda.
Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju.

Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego.
Dzięki niemu, symbolicznie , Rzeczpospolita nie poddała się nigdy.

Jacek Komuda przeszedł w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy majora Hubala. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.

Hubal dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla żołnierzy słowa:
Nie było rozkazu kapitulacji… przeszliście przez piekło…
za nami groby kolegów… czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń?
Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… tak mi dopomóż Bóg!

Litr ciekłego ołowiu – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2016.

Zbiory opowiadań tzw. „bezjakubowych” to proza pisana bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki.
Ten zbiór nie zawiedzie Czytelników. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości tworzą mozaikę, od której podziwiania nikt nie może się oderwać.

Szumowiny – Jørn Lier Horst. Sopot: Smak Słowa, 2016.

Stavern w samym środku lata: fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia.

Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni.

Rozpoczynając nowe dochodzenie, inspektor William Wisting zawsze zastanawia się, dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo. Nie domyśla się jednak, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

Złudzenie – Charlotte Link. Katowice: Sonia Draga, 2016.

Poszukiwanie prawdy może być śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Peter Simon, odnoszący sukcesy przedsiębiorca i opiekuńczy mąż i ojciec, znika bez śladu podczas podróży do Prowansji. Zrozpaczona młoda żona udaje się w ślad za ukochanym, by na własną rękę prowadzić poszukiwania. Jednak nieustanne przeciwności, na jakie natrafia, uświadamiają jej, że mąż nie jest tym, za kogo się podawał… A także zmierzyć się z tym, że odkrycie prawdy wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Hematologia: kompendium – red. nauk. Grzegorz W. Basak, Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek, Wiesław Wiktor Jędrzejczak. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2016.

Hematologia to zwięzłe i jasno przedsatwiające zagadnienia kompendium.
Czytelnik znajdzie w nim odpowiedzi na wiele pytań::
Czy chłoniak może się rozlać?
Dokąd kroczy CRAB?
Czy płaszcz może zachorować?
Czy trombofilii powinno się zakazać?
Czy talasemia może mieć stopień wojskowy?
Co świadczy o megalomanii megaloblastów?
Ile daje łącznie:: „3 + 7”?
Gdzie leży Filadelfia?
Czy erytromelalgia to imię żeńskie?
Jak to jest, gdy zmutuje JAK?
Których węzłów nie można rozwiązać?

Opieka nad osobami starszymi: przewodnik dla zespołu terapeutycznego – red. nauk. Mateusz Cybulski, Elżbieta Krajewska-Kułak. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2016.

Publikacja stanowi kompendium wiedzy geriatryczno-gerontologicznej. Jest szczegółowym i wielodziedzinowym opracowaniem zbiorowym, ujmującym w jedną całość najważniejsze problemy dotyczące populacji osób starszych. Uwzględnia interdyscyplinarną analizę starzenia się, tj. starzenie się w aspekcie biologicznym, psychologicznym i społecznym, co wyróżnia podręcznik na tle innych, dostępnych na rynku. Charakteryzuje się holistycznym ujęciem problemu starzenia się społeczeństwa.

Autorami publikacji są wybitni eksperci w swoich dziedzinach – autorytety naukowe zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Książka adresowana jest do osób, które w swojej pracy mają styczność z osobami starszymi –  do lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, specjalistów zdrowia publicznego, opiekunów osób starszych. Będzie również przydatna dla studentów kierunków medycznych, psychologicznych i społecznych, a także dla słuchaczy studiów podyplomowych czy uczestników różnego rodzaju kursów, szkoleń oraz warsztatów.

Szczecin : praktyczny przewodnik turystyczny – Jarosław Kociuba [oraz Szymon Jeż]. Szczecin: Walkowska Wydawnictwo/Jeż, 2016.

Praktyczny przewodnik turystyczny, a w nim:

historia, zabytki, atrakcje, zieleń i woda, zwiedzanie, kultura, rozrywka, sport
i rekreacja, lokalne specjały, restauracje, puby, kawiarnie, hotele,  komunikacja, informacje praktyczne.
Bogato ilustrowany przewodnik po Szczecinie – nowe wydanie, ponad 500 stron, kilkaset zdjęć, kilkadziesiąt map i planów, oprawa zintegrowana.

Szlak nadziei: armia Andersa – marsz przez trzy kontynenty – Norman Davies. Izabelin ; Warszawa: Rosikon Press, 2015.

Szlak nadziei to bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, dokumentami i mapami, album. Autor rozpoczyna opowieść we wrześniu 1939, by wyjaśnić dlaczego setki tysięcy Polaków znalazło się nagle na Syberii i w innych dalekich terytoriach ZSRR. Układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. i umowa wojskowa zawarta w Moskwie 14 sierpnia 1941 r. pozwoliły utworzyć Polskie Siły Zbrojne w ZSSR. Dały one schronienie i wolność tysiącom wyczerpanych zesłaniem i łagrami Polakom oraz możliwość opuszczenia „nieludzkiej ziemi”.

Wyprowadzenie prawie 120 tysięcy żołnierzy i cywilów z ZSRR poprzez Iran, Irak, Egipt, Palestynę (gdzie została część żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali kluczową rolę w powstaniu państwa Izrael), do włoskiej Bolonii, było politycznie i organizacyjnie unikalnym przedsięwzięciem. Po drodze armia organizowała szkoły dla dzieci, młodzieży, oficerów, wzięła udział w wielu bitwach, których symbolem stało się Monte Cassino. Prawie 15 tysięcy dzieci wysłano do Nowej Zelandii, Indii, Afryki i Meksyku, by zapewnić im spokojne dzieciństwo.

To wszystko się wydarzyło w sytuacji szalejącej wojny, kiedy Polski nie było na mapie Europy. Szlakiem tej armii podążył Norman Davies i Janusz Rosikoń (fotograf). Szukali jej śladów, spotykali się z rozsianymi po świecie, od Nowej Zelandii, poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię itp., do Meksyku, uczestnikami tej epopei i ich potomkami, którzy po wojnie nie mieli gdzie wracać – ich Polska stała się fragmentem Związku Sowieckiego. Natrafili na nieznane dotąd, unikalne dokumenty i zdjęcia. W albumie wykorzystano również wiele relacji nadesłanych na platformę www.armiaandersa.pl.

Zawód psycholog: regulacje prawne i etyka zawodowa – Dorota Bednarek. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2016.

Niezależnie od charakteru i obszaru działalności wspólna dla psychologów jest szczególna natura więzi z podmiotem oddziaływań i wynikające z niej zobowiązania etyczne.

Książka porządkuje wiedzę dotyczącą:

kontekstu prawnego wykonywania zawodu psychologa,
obowiązujących zasad i standardów etycznych oraz sposobów ich realizacji.

Psychologowie praktycy oraz studenci psychologii zyskają dzięki tej książce możliwość pogłębionego zrozumienia etycznego wymiaru pracy psychologa, a także odnajdą w niej wyczerpujący zbiór zasad do zastosowania w codziennej pracy.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – marzec 2017 została wyłączona