Promocja 41. numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor”

piątek, 22/09/2017

Wernisaż malarstwa Zbigniewa Antoniaka

i promocja 41. numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor”.

W czwartkowe popołudnie 21 września 2017r. w Bibliotece odbył się wernisaż malarstwa Zbigniewa Antoniaka oraz prezentacja 41. wydania Czasopisma Artystycznego „NESTOR”. Malarz związany jest z naszym regionem, urodził się w 1958r. w Chełmie, pracował w Siennicy Różanej, a aktualnie od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Biłgoraju.  Przygodę z malarstwem rozpoczął w 1985r., wtedy powstały jego pierwsze prace malowane farbami olejnymi na płótnie. Początkowo z powodu szerokiej palety barw fascynował go impresjonizm francuski, następnie kubizm, aż po ekspresjonizm abstrakcyjny Jacksona Pollocka. Oprócz malarstwa jego pasją są rekonstrukcje starych  motocykli.

Zbigniew Antoniak, jak sam siebie określa, jest kolorystą malującym pełną paletą barw, co widać na jego wszystkich 26 obrazach  zaprezentowanych na wystawie w trzech cyklach tematycznych: kubizm, abstrakcja i pejzaż. W czasie wernisażu artysta powiedział, że od kilku lat nie tytułuje swoich obrazów, każdy odbiera je inaczej. Obecnie jego ulubionym stylem malarskim jest kubizm, ponieważ jest to malarstwo kolorowe, w czasie malowania można mieszać różne farby oraz eksperymentować i tworzyć coś nowego. Efekty widać na prezentowanych obrazach, które można oglądać do 13 października br.

Gratulacje artyście przekazał Janusz Rzepka – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Aleksandra Stachula – z Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego, Mirosław Księżuk – radny powiatu krasnostawskiego oraz goście  - miłośnicy sztuki, literatury i dziejów regionu  obecni na wystawie.

Akcent muzyczny w czasie wieczoru zapewniła Alicja Kawęcka z Młodzieżowego Domu Kultury, która zaśpiewała kilka piosenek poetyckich.

Z najnowszym 41. numerem  czasopisma „Nestor” zapoznał zebranych zespół redakcyjny:  Andrzej Misiura, Tadeusz Kiciński i Wiesław Krajewski. Goście otrzymali czasopismo, w którym przeczytamy wiele ciekawych tekstów literackich, historycznych, archeologicznych, recenzji, wspomnień, wierszy oraz relacji z wydarzeń.  Są też prace z XV powiatowego konkursu „Legendy ziemi krasnostawskiej” organizowanego przez naszą bibliotekę.

Zapraszamy do lektury wersji papierowej lub elektronicznej.