Otwarcie wystawy fotografii „Wodny Dół w obiektywie Księdza Dziekana Henryka Kapicy”

środa, 25/10/2017

24 października 2017r. do Biblioteki przybyło liczne grono szacownych gości, aby uczestniczyć w otwarciu wystawy fotografii „Wodny Dół w obiektywie Księdza Dziekana Henryka Kapicy”.

W klimat spotkania wprowadziły zebranych wiersze Stanisława Bojarczuka, który opisywał przyrodę i jej piękno. Sonety recytowały Julia Łusiak, Julia Sochacka i Julia Wojewoda z pracowni teatralnej MDK.

Ksiądz dziekan Henryk Kapica mówił zebranych o pasji fotografowania oraz wędrówkach po Wodnym Dole i okolicznych niemienickich lasach. Przemierza je już kilkanaście lat i zna prawie wszystkie zakątki, powiedział: „Poprzez zdjęcia chciałem pokazać, jak wspaniałym malarzem jest sam Bóg stwórca. Pięknie maluje obrazy przyrody i trzeba tylko chcieć to dostrzec. Chciałem też pokazać, w jak pięknym otoczeniu żyjemy i jakie mamy wśród nas perełki. W wyniku erozji w Wodnym Dole powstały wzgórza oraz niezwykłe cuda przyrody, zbocza dolin sięgają czasami do kilkunastu metrów. W rezerwacie najpiękniej jest na wiosnę, można obserwować niezwykłą szatę roślinną: storczyki, parzydełko leśne, wawrzynek szerokolistny, żuławiak wielkokwiatowy, gnieźnik leśny, omieg górski, skrzyp pstry, zawilec gajowy, żółty i wiele innych. Znajdziemy też stanowisko cieszynianki wiosennej, unikatowej rośliny pasma Karpat, objętej ścisłą ochroną. W rezerwacie rosną wspaniałe drzewa, np. jeden dąb ma 5,5 metra obwodu, wiązy, klony, sosny, świerki, jawory, czereśnie. Można spotkać też różne zwierzęta: dziki, lisy, kuny leśne, sarny, różnorodne ptaki. Nasz Wodny Dół jest wspaniałym terenem o bogatej florze i faunie”.

Ksiądz dziekan podziękował Pani Bronisławie Żuk za pomoc w wyborze zdjęć oraz pracowni fotograficznej Państwa Teresy i Janusza Sarzyńskich za ich wywołanie.

Na wystawie obejrzymy 120 fotografii rezerwatu wykonanych w czasie czterech pór roku. Zdjęcia są unikalne, bo przyroda też się zmienia, rośnie, przemija, ale i odradza. Niektórych miejsc uwidocznionych na zdjęciach już nie ma.

O Wodnym Dole opowiedział też nadleśniczy Waldemar Czajka „Rezerwat położony jest w miejscowości Niemienice i zajmuje powierzchnię 186 ha. Jako krajobrazowo-leśny obszar został w 1996r. uznany za rezerwat przyrody. Całe nadleśnictwo Krasnystaw jest perełką wśród lasów Lubelszczyzny. Rosną tu  wszystkie gatunki drzew występujących w Polsce, mamy przepiękne krajobrazy, a okolice są nazywane małymi Bieszczadami, co potwierdzają też leśnicy z różnych stron Polski, którzy odwiedzają nasz region”.

Gratulacje księdzu dziekanowi Henrykowi Kapicy przekazał Wicestarosta Henryk Czerniej, Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, zastępca Wojciech Kowalczyk oraz goście zebrani na wystawie.

Wystawę fotografii „Wodny Dół w obiektywie Księdza Dziekana Henryka Kapicy” można oglądać w Galerii Collegiata  do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy!