Nowości

Nowości – październik 2017

Grób – Gaja Grzegorzewska. Kraków: Wydaw. Literackie, 2016.

Błoto grobów, grzechy namiętności i przeszłość, od której nie da się uwolnić.

Prywatna detektyw Julia Dobrowolska przyjmuje ryzykowne zlecenie od krakowskiego mafiosa, Waldemara Lindera. Ma zbadać, kto stoi za śmiercią jego córki, dobrze zapowiadającej się modelki. Linder nie wierzy w przyjętą przez policję wersję o samobójstwie.

Tymczasem z cmentarza Rakowickiego znikają zwłoki. Świadkiem makabrycznego rabunku jednego z grobów jest właśnie Julia. Śledztwo prowadzi jej były kochanek, inspektor Aaron Goldenthal. Ich drogi znów się przecinają. Wzajemna pomoc okazuje się śmiertelnie niebezpieczna dla obojga. Poszukiwani przestępcy są bardziej wpływowi i przebiegli, niż mogłoby się wydawać.

Do tego Julia musi się zmierzyć ze swoją mroczną przeszłością. Co dzieje się w tym mieście? I jaką osobistą tajemnicę skrywa piękna detektyw z blizną na twarzy?
Śmiała obyczajowo podróż po nieznanych labiryntach krakowskiego piekła.

Jeremy Poldark – Winston Graham. Warszawa: Czarna Owca, 2017.

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków.
Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu. Niedługo ma stanąć przed sądem oskarżony o kradzież towarów z dwóch rozbitych statków. Mimo że małżeństwo z Rossem nie jest usłane różami, Demelza stara się wspierać męża. Niestety, odkąd Ross zaangażował się w życie górników, zyskał wielu potężnych wrogów, którzy zrobią wszystko, żeby mu zaszkodzić.

Łowcy ognia – Mons Kallentoft. Poznań: Rebis, 2017.

Dziewiąty tom zmagań znakomitej komisarz Malin Fors!

Jest noc. Malin Fors stoi jak skamieniała. Nie wie, jak się tu znalazła… Przed nią na ziemi leżą zwęglone zwłoki kobiety. Wczesny wrześniowy poranek, las wciąż jest ciemny, z rejonu przemysłowego pod Linköpingiem unosi się chmura dymu i woń spalenizny – płonie fabryka farb. Poprzedniego dnia w kontenerze na śmieci znaleziono ciało dziewięcioletniego chłopca. Został zamordowany. Pochodził z rozbitej rodziny, wieczorami często wymykał się sam z domu. Choć początkowo nic na to nie wskazuje, Malin przeczuwa, że istnieje jakiś związek między tymi sprawami. Coś łączy tego chłopca i tę kobietę. Świat płonie i kto to wie, jak krzyżują się ścieżki ludzi? Jaką logiką kieruje się bezwzględny morderca…

Pamiętnik Felka Parerasa – Wanda Chotomska. Łódź: Literatura, 2016.

Pamiętnik pisany przez psa, którego imię znaczy „szczęśliwy”, a nazwisko określa psa wielorasowego.
Obraz świata widzianego przez dziecko i przez psa jest taki sam: szczery i naiwny. Tak właśnie – bezpośrednio i naiwnie opowiada nam Feluś swoje perypetie ze Swoimi Paniami.
Opowieść Felka jest niezwykle wdzięczna. Niezmiennie bawi nas i wzrusza.

Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło

Ścieżki nadziei – Richard Paul Evans. Kraków: Między Słowami, 2017.

Człowiek musi iść. Do tego został stworzony.

Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań o sens życia i cierpienia. Podczas swej niezwykłej wędrówki doświadczył dobra i ciepła, otrzymał pomoc i przekonał się o sile, jaką dać może tylko przyjaźń. Spotkał ludzi, którzy na zawsze odmienili jego życie. Powoli odzyskiwał nadzieję. Ale nigdy nie wiemy, co czeka nas za zakrętem drogi. Los znów kazał Alanowi przerwać podróż i poddał go kolejnej ciężkiej próbie. Teraz jednak Alan ma coś, czego mu brakowało, zanim wyruszył – bagaż doświadczeń i mądrość zdobyte podczas wędrówki. Czy to wystarczy, aby dokończyć podróż? Czy Alan zostawi za sobą przeszłość i znajdzie siłę, by żyć na nowo? Czy odzyska szanse na miłość i zwykłe ludzkie szczęście?

„Ścieżki nadziei” zamykają bestsellerową serię „Dzienniki pisane w drodze” Richarda Paula Evansa. Autor „Kolorów tamtego lata” i „Stokrotek w śniegu” zabiera nas w podróż, która odmienia życie i pozwala odzyskać nadzieję.

Akcja „Wisła” – Marek A. Koprowski. Zakrzewo, Replika, 2016.

Kres krwawych walk z OUN-UPA

Operacja „Wisła” stanowiła ostatni akt dramatu zmagań, które ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli w 1943 r., dokonując ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Dążyli oni do opanowania części ziem Polski. To samo stanowisko zajmowali ukraińscy komuniści.

OUN-UPA w walce z państwem polskim odniosły szereg sukcesów. Uciekając się do różnych metod, udało się im ograniczyć przesiedlenia ludności ukraińskiej na Ukrainę. Pozostali nadal jednak wspierali działania UPA, która czuła się bezkarna. Dla wszystkich stało się oczywiste, że bez całkowitego przesiedlenia Ukraińców i pozbawienia OUN-UPA zaplecza nie da się ustanowić trwałego pokoju w południowo-wschodniej Polsce. I właśnie ta operacja przeszła do historii jako powszechnie znana Akcja „Wisła”.

Trzon książki stanowi zbiór analiz prof. dra hab. Władysława Filara, uznanego eksperta ds. stosunków polsko-ukraińskich i autora wielu publikacji z tego zakresu. Część druga zawiera relacje żołnierzy Wojska Polskiego, biorących udział w tamtych wydarzeniach. W części trzeciej czytelnik znajdzie sylwetki niektórych dowódców UPA i działaczy OUN, splamionych polską krwią i walczących o oderwanie od Polski tzw. Zakerzonia. Dla Ukraińców są to bohaterowie, dla Polaków ‒ niekoniecznie.

Książka zawiera też bogaty zestaw zdjęć archiwalnych, obrazujących działalność OUN-UPA, udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Władysława Filara.

„Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.”
„Do Rzeczy”

Czas wolny jako środowisko życia – Małgorzata Orłowska, Jacek Jarosław Błeszyński. Warszawa 2016.

`(…) praca przedłożona do recenzji posiada walory poznawcze i inspirujące do dalszych studiów i badań nad czasem wolnym w dobie współczesnych przemian stylów życia będących konsekwencją procesów globalizacji, zmian ekonomicznych i procesów społeczno-kulturowych. Książka z pewnością może służyć animatorom czasu wolnego a także być wykorzystana w procesie dydaktycznym kształcenia studentów na kierunkach przygotowujących do pracy edukacyjno-pedagogicznej i pracy socjalnej`.

Prof. dr hab. Ewa Syrek

Nowoczesne akwarium – Paweł Zarzyński. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2017.

Czy fascynuje Cię niezwykły podwodny świat i marzysz, aby poznać jego wszystkie tajemnice? Szukasz nowego, pasjonującego hobby, które postawiłoby przed Tobą nieznane dotąd, ambitne wymagania? A może po prostu masz ciężką, stresującą pracę i rozglądasz się za czymś, co byłoby odskocznią od niej i pomogło ukoić skołatane nerwy? Odpowiedzią na te wszystkie pytania może być założenie akwarium. Taki „własny” kawałek rzeki, jeziora czy może tropikalnej rafy koralowej będzie zarazem egzotyczną ozdobą mieszkania, źródłem nowych wyzwań i wzruszeń oraz „domowym terapeutą” sprawiającym, iż szybko zapomnisz o codziennych trudach i zmartwieniach.

Założenie akwarium nie jest ani trudne, ani skomplikowane i z pewnością sobie z tym poradzisz. Również jego pielęgnacja nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności i zabiera tylko kilka minut dziennie. Czynności te ułatwiają nowoczesne urządzenia techniczne, dzięki którym zbiornik z rybami pozostaje praktycznie bezobsługowy.

Współczesna akwarystyka jest bardzo zróżnicowana i daje Ci wiele możliwości. W niniejszej książce przedstawiliśmy niektóre z nich. Dowiesz się, co to jest ryuboku, imizube, iwagumi, ragwork, co oznacza pojęcie „czarnych wód” i jak tłumaczy się japońskie słowa wabi-kusa. Aby jednak poznać wszystkie sekrety akwarystyki musisz najpierw uczynić pierwszy krok i dołączyć do grona pasjonatów tego hobby. Naprawdę warto, bowiem szybko może okazać się, że był to krok ku nowej, fascynującej przygodzie, która zmieni całe Twoje życie i sprawi, że niezwykły, podwodny świat już na zawsze pozostanie jego integralną częścią.

Socjologia edukacji – Piotr Mikiewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2016.

„Socjologia edukacji” to pierwsze na gruncie polskim kompendium najważniejszych orientacji teoretycznych i badawczych, które kształtowały sposób postrzegania przez socjologów problemów generowanych przez istnienie i działanie systemów kształcenia. Autor zgromadził rzetelny materiał dla studentów, specjalistów w dziedzinie oraz praktyków zajmujących się edukacją i wychowaniem. Jest to jednak przede wszystkim autorska prezentacja stanu wiedzy i omówienie podstawowych problemów będących przedmiotem analiz socjologii edukacji. Dla czytelnika zajmującego się już tematyką społecznych uwarunkowań edukacji będzie to swego rodzaju kompendium podsumowujące, dla osób dopiero wchodzących w to pole zainteresowań, będzie to dobry przewodnik po problematyce.

Socjologia sportu – red. nauk. Honorata Jakubowska, Przemysław Nosal. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2017.

SOCJOLOGIA SPORTU to kompendium wiedzy o często pomijanym w naukach społecznych, ale niezwykle ważnym obszarze badań nad społecznymi aspektami sportu. Autorzy objęli swoimi rozważaniami niemal wszystkie aspekty współczesnej refleksji nad sportem, dzięki czemu mamy do czynienia z pracą nie tylko nowatorską, ale i kompleksową. Książka oferuje dobrze usystematyzowaną analizę sportu jako pola badawczego, sprawozdając nie tylko to, co dotychczas dokonało się w różnych jego częściach, ale również wskazując na potencjalne tropy. Autorzy definiują problemy, relacjonują najważniejsze wątki badawcze, a nade wszystko przywracają sport poważnej refleksji naukowej.
Emocje, płeć, zwierzęta, doping, religia, technologia, media – to tylko kilka z kluczowych kategorii, w świetle których można oglądać sport.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – październik 2017 została wyłączona