Nowości

Nowości – grudzień 2017

Immunitet – Remigiusz Mróz. Poznań: Czwarta Strona, 2016.

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu.

Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny?

Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości.

Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…

Krąg – Bernard Minier. Poznań: Rebis, 2016.

Wystarczył jeden telefon i jeden enigmatyczny e-mail, aby komendant Martin Servaz został wciągnięty w wir mrocznego śledztwa, w którym musi stawić czoło demonom przeszłości i poczuć ból dawno zabliźnionych ran. W Marsac zostaje zamordowana jedna z wykładowczyń; kilka dni później ginie hodowca psów, rozszarpany przez własne zwierzęta. Co łączy te dwa zdarzenia? Kto i dlaczego rozpętał w tym cichym uniwersyteckim miasteczku szaleństwo śmierci? Czyżby to było dzieło zbiegłego przed dwoma laty seryjnego mordercy?

Po ogromnym sukcesie przetłumaczonego na wiele języków „Bielszego odcienia śmierci” Bernard Minier, specjalista od mrocznych, przytłaczających klimatów, po raz kolejny zmusza czytelnika, by skonfrontował się ze swymi ukrytymi lękami i zdał sobie sprawę, że pozornie spokojne życie może niespodziewanie zmienić się w prawdziwy koszmar.

Nie strzelać do organisty – Maria Nurowska. Warszawa: Prószyński Media, 2017.

Zapomniany i nigdy niewznawiany debiut Marii Nurowskiej.

„Nie strzelać do organisty” to opowieści o miłości i grze brutalnych ludzkich namiętności w świecie dobrze znanym z doświadczenia, jednak zarysowane w niespodziewany i zaskakujący sposób.
Literacki debiut Marii Nurowskiej przed laty budził emocje, ale pokazał dojrzały talent rozpoczynającej wówczas swą literacką karierę pisarki. Czytany po latach nic nie stracił ze swojej świeżości i staje się prawdziwym literackim świętem!

Odezwij się – Magdalena Zimniak. Warszawa: Prozami, 2017.

Zaginięcie dwójki dzieci spada na z pozoru idealne małżeństwo Mielczarków jak grom z jasnego nieba. Ucieczka? Rodzice są pewni, że porwanie. Policja natomiast sugeruje, że Ada, od lat zmagająca się z nerwicą natręctw, mogła zrealizować „fantazje” i skrzywdzić brata.

W nowym thrillerze psychologicznym autorka „Białych róż dla Matyldy” serwuje czytelnikom potężny ładunek emocjonalny i zaskakujące zwroty akcji. Trudno oderwać się od tej historii. A potem trudno o niej zapomnieć.

Pragnienie – Jo Nesbo. Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie, 2017.

Kobieta, która umówiła się na randkę przez internet, zostaje znaleziona martwa. Ślady pozostawione na jej ciele wskazują, że morderca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć mordercę, jest na tyle duża, że policja zwraca się do Harry’ego Hole. Niepokorny detektyw podejmuje śledztwo dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że morderstwo ma związek z jego nierozwiązaną sprawą z przeszłości.

Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego – rozmawiała Katarzyna Szkarpetowska. Kraków: WAM, 2017.

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości.

Wśród wywiadów udzielonych przez ks. Jana Kaczkowskiego znalazł się również ten, który właśnie oddajemy do rąk czytelników. To rozmowa o sprawach fundamentalnych – Dekalogu i codziennych trudnościach życia zgodnie z przykazaniami.

Ksiądz Jan Kaczkowski nie pouczał, raczej dzielił się swoim doświadczeniem. Był wiarygodnym świadkiem i dlatego jego słowa są tak cenne.

Do wywiadu dołączamy płytę z kilkoma wyjątkowymi nagraniami, wśród których znajduje się także Ostatnia droga krzyżowa ks. Jana Kaczkowskiego nagrana dwa miesiące przed jego śmiercią.

Geografia ekonomiczna – Anna Wróbel. Warszawa: Scholar, 2017.

Autorka omawia podstawy teoretyczne geografii ekonomicznej, wskazuje jej powiązania z innymi dyscyplinami, zwłaszcza ekonomią i stosunkami międzynarodowymi, charakteryzuje poszczególne sektory gospodarki oraz strukturę międzynarodowej wymiany gospodarczej, a także główne czynniki i procesy kształtujące współczesny międzynarodowy podział pracy. Geografia ekonomiczna to interdyscyplinarna analiza struktur gospodarczych różnej skali układów przestrzennych oraz zachodzących w ich ramach przemian.
Książkę polecamy studentom stosunków międzynarodowych, ekonomii oraz wszystkim zainteresowanym problemami współczesnej gospodarki światowej.

Anna Wróbel – adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Ekonomii Politycznej Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się problematyką liberalizacji międzynarodowych obrotów gospodarczych, regionalnej integracji gospodarczej, wspólnej polityki handlowej, a także bezpieczeństwa żywnościowego. Autorka monografii: Międzynarodowa wymiana usług (2009), Wewnętrzne uwarunkowania aktywności międzynarodowej Chińskiej Republiki Ludowej i jej relacji z Unią Europejską (wraz z Pawłem J. Borkowskim i Łukaszem Zamęckim, 2013), The Dragon and the Evening Stars: Essays on the determinants of EU-China relations (wraz z P.J. Borkowskim i Ł. Zamęckim, 2013), Wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej (2014) oraz wielu artykułów poświęconych problemom współczesnych międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Matematyka: vademecum: poziom rozszerzony – Maciej Antek, Piotr Grabowski. Warszawa: Nowa Era, 2016.

Kompendium wiedzy matematycznej. Systematyzuje wiadomości i pomaga zapoznać się ze sposobami rozwiązywania zadań typu maturalnego. Stanowi niezastąpioną pomoc w doskonaleniu umiejętności potrzebnych m.in. na egzaminie maturalnym.

Pomaga powtórzyć całą niezbędną teorię z zakresu rozszerzonego.
Ułatwia systematyczne przygotowanie do egzaminu, oferując bazę około 1000 zadań -zgodnie z zasadą `trening czyni mistrza`.
Umożliwia doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań na dowodzenie oraz zadań geometrycznych.
Dostarcza wskazówek i przykładów pokazujących, w jaki sposób wykorzystywać nabytą wiedzę do rozwiązywania różnych typów zadań maturalnych: otwartych, zamkniętych i z kodowaną odpowiedzią.
Umożliwia samodzielne wyćwiczenie umiejętności sprawdzanych na maturze dzięki zamieszczonym rozwiązaniom wszystkich zadań.
Zawiera praktyczne informacje o nowej maturze z matematyki.

Matematyka: zbiór zadań i zestawów maturalnych: poziom podstawowy – Wojciech Babiański, Lech Chańko, Joanna Czarnowska, Barbara Mojsiewicz, Jolanta Wesołowska. Warszawa: Nowa Era, 2016.

Niezastąpiona publikacja umożliwiająca poznanie różnorodnych zadań typu maturalnego i wyćwiczenie umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. Ten zbiór to nowa odsłona znanego i cenionego Zbioru zadań maturalnych i zestawów maturalnych.

Zawiera pogrupowane tematycznie zadania typu maturalnego.
Umożliwia łatwe powtórzenie zagadnień dzięki zwięzłym przypomnieniom najważniejszych treści przed każdym działem.
Pomaga doskonalić sposoby rozwiązywania zadań otwartych dzięki modelom rozwiązań umieszczonym na końcu publikacji.
Zawiera 12 zestawów maturalnych, skonstruowanych na wzór arkuszy CKE, wraz z modelami rozwiązań.
Obejmuje zestaw wybranych wzorów matematycznych CKE, pomocny w czasie przygotowań do matury.

Zdrajcy wyklętych – Szymon Nowak. Warszawa: Fronda, 2017.

Opowieści o ludziach bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych.

* Zygmunt Lercel „Z-24” w czasie okupacji współpracował z Kripo – niemiecką policją kryminalną, podczas śledztwa bił i znęcał się nad rodakami. Brał udział w egzekucjach Żydów. Po wojnie podając się za przedstawiciela władz londyńskich skutecznie rozbił kilka oddziałów niepodległościowych.

* Edward Wasilewski „Huragan”, doświadczony partyzant i konspirator, bohater słynnej akcji polskiego podziemia na więzienie NKWD w Rembertowie. Współpracę z bezpieką rozpoczął od 500 złotowej nagrody na spodnie i buty. Marzył o karierze dziennikarza i UB mu pomogło.

* Henryk Wendrowski „Narbutt”, „Lawina”. Umiejętnie rozpracował środowisko Narodowych Sił Zbrojnych na Śląsku. Były akowiec po wkroczeniu Armii Czerwonej poszedł na współpracę z organizacją Smiersz (Smiert’ Szpionam). Wkrótce stał się etatowym pracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

* Ryszard Grondkowski „Wulkan”, „Orlicz”. Specjalista od prowokacji i dowódca plutonu egzekucyjnego.

* Regina Mordas – Żylińska – Perlińska. To przez nią wpadła „Inka”, „Zagończyk”, i cały oddział w Bobolicach. Łączniczka i kurierka „Łupaszki”.

* Jerzy Vaulin „Warszawiak”, „Mar”. Zastrzelił majora Żubryda „Zucha” i jego ciężarną żonę. Nie czuł wyrzutów sumienia. Do końca życia twierdził, że major zginął w uczciwym pojedynku „on, albo ja”.

Nadszedł czas, aby opisać losy zdrajców.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – grudzień 2017 została wyłączona