Wernisaż „Anioły i ikony…” – relacja

poniedziałek, 16/04/2018

12 kwietnia 2018r. swoje prace w Galerii Collegiata naszej Biblioteki zaprezentowali Dorota Kazimierczuk i Wojciech Kowalski z Pracowni Artystycznej „Pod Frasobliwym Aniołem” w Płonce. Artyści od czterech lat mieszkają w powiecie krasnostawskim, w gminie Rudnik. Specjalizują się w malarstwie na desce drewnianej, pisaniu ikon, malarstwie sztalugowym, własnym i na zamówienie, konserwacją malarstwa, rzeźby.

„To, co robimy, to nasza pasja i nasze życie” powiedziała na wernisażu Dorota Kazimierczuk, witając gości i dziękując za tak liczne przybycie.  Wojciech Kowalski mówił, że zaprezentowane prace to jedna z dziedzin ich twórczości. Podobrazia drewniane, czyli deski, na których namalowano prace też mają swoje ciekawe historie i o jednej z nich, pochodzącej z Tarzymiech  opowiedział zebranym.

Na wystawie zobaczymy 26 aniołów i 15 ikon, są to między innymi: św. Jerzy, św. Rodzina, św. Franciszek z Asyżu, św. Agnieszka, Michał Archanioł, Matka Boża Katafigi,  Matka Boża Pięknej Miłości z Polańczyka, Matka Boża Rzeszowska, Matka Boża Ostrobramska, Chrystus Pantokrator.

Wernisażowi towarzyszył nostalgiczny muzyczny występ Ani Błaszczak z pracowni muzycznej MDK, która w podziękowaniu od artystów otrzymała anioła.

Gratulacje przekazała Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz,  sekretarz gminy Rudnik Stanisław Repeć, Aleksandra Stachula z Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie oraz goście.

Wystawę „Anioły i ikony…” można oglądać w  Galerii Collegiata Biblioteki do 12 maja.