Aktualności

Spotkanie autorskie: Sławomir Franc o misji w Kosowie.

W marcu 2018r. ukazała się książka dr Sławomira Franca „Moja misja – moje Kosowo”.      Jej autor mieszka w Krasnymstawie, jest emerytowanym policjantem, paralotniarzem, rowerzystą, motocyklistą, morsem, aktorem – amatorem w Teatrze Pokoleń przy GCK w Siennicy Różanej. W 2014 roku uzyskał tytuł naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie naukowej – politologia. Wykładowca akademicki na UMCS oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Jest autorem i współautorem ponad dwudziestu publikacji naukowych z dziedziny prawa, nauk społecznych, historii. Napisał też książkę „Kazimierz Krakowiak kapłan z powołania” oraz sztukę „Kryminalnie w Koziej Wólce”.

20 kwietnia 2018r. w naszej Bibliotece odbył się wieczór autorski Sławomira Franca i prezentacja jego książki „Moja misja – moje Kosowo”. Autor wspomnień w latach 2007-2008 uczestniczył w Misji Pokojowej ONZ w ramach XIV rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie.

Gościem specjalnym był Jerzy Rogalski, aktor i przyjaciel Sławka Franca, który przeprowadził z nim osobistą rozmowę – wywiad. Czytał też fragmenty prezentowanej książki oraz wspominał swoje role, między innymi por. Waldemara Jaszczuka  w serialu „07 zgłoś się”.

Licznie zgromadzeni goście dowiedzieli się o tym, jak wyglądała przygoda funkcjonariusza polskiej policji, który z małego powiatowego miasteczka na Lubelszczyźnie wyjeżdża na misję pokojową ONZ. Autor opowiadał o trudnym procesie weryfikacyjnym, szkoleniach, wyjeździe oraz  o tym jak wyglądało pół roku pobytu i służby na kosowskiej ziemi. Jego udziałem były tam też momenty trudne, dramatyczne i niebezpieczne, bowiem w  lutym 2008r. nastąpiło proklamowanie niepodległości Kosowa. Szczegółowo o wszystkich wydarzeniach  można przeczytać w książce „Moja misja-moje Kosowo”, która ma też swoją stronę na Facebooku.  Publikacja składa się z sześciu rozdziałów, wstępu i zakończenia. Część pierwsza – teoretyczna to trzy początkowe rozdziały, które stanowią oddzielne, niezależne od siebie teksty traktujące o sytuacji społeczno-politycznej Kosowa oraz istocie policyjnych misji pokojowych. Część drugą – publicystyczną, stanowią  trzy kolejne rozdziały, które w sposób „lekki” mają przybliżyć czytelnikowi problematykę omówioną w trzech pierwszych rozdziałach. Rozdział piąty to wywiady z osobami, które przebywały w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. Zapraszamy do lektury. Książka jest dostępna w naszej Bibliotece!

Gratulacje autorowi oraz jego rodzicom, obecnym na spotkaniu, złożył Starosta Krasnostawski Janusz Szpak i Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

Goście, obecni na spotkaniu mogli otrzymać dedykacje od Sławka Franca i Jerzego Rogalskiego, z czego skwapliwie korzystali oraz porozmawiać z nimi. Obaj są doskonałymi rozmówcami i gawędziarzami, o czym mogliśmy się przekonać osobiście.

Bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie!

no images were found

Możliwość komentowania Spotkanie autorskie: Sławomir Franc o misji w Kosowie. została wyłączona