Roztoczańskie pejzaże Zygmunta Jarmuła

poniedziałek, 21/05/2018

18 maja w Galerii Collegiata  odbył się wernisaż Zygmunta Jarmuła. Sztuką artysta zafascynował się już w szkole podstawowej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, gdzie po studiach w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom na wydziale rzeźby w pracowni prof. Mariana Koniecznego) powrócił jako nauczyciel i przez 27 lat pracy pedagogicznej wychował wielu uczniów, dziś znakomitych artystów.

Zygmunt Jarmuł  mieszka w Szczebrzeszynie, jego ulubionym miejscu pod słońcem, gdzie ma swoją pracownię. Jest artystą wszechstronnym i spełniającym się w wielu dziedzinach sztuki. Maluje,  przeważnie pejzaże, mówiąc o sobie „jestem dzieckiem natury, dzieckiem pejzażu, chodzę, obserwuję”. Wykonuje różnego rodzaju rzeźby, także rzeźby sakralne. Jest autorem projektu i realizacji rzeźby – krucyfiksu do Kościoła „Królowej Polski” w Zamościu. Robi meble z drzewa oraz  instalacje przestrzenne  np. „Trzcinę Szczebrzeszyna” i ceramikę.  Jego prace z wypalonej gliny nazwane zostały „Jarmulakami”. Jest autorem dwóch pomników (w tym pomnika „Chrząszcza” w Szczebrzeszynie), kilkunastu tablic pamiątkowych, rzeźb nagrobkowych. Artysta bierze udział w wielu wystawach – indywidualnych i zbiorowych, gdzie prezentuje swoje malarstwo, rzeźbę i ceramikę. Zaistniał w polskim malarstwie współczesnym na XVI Festiwalu Polskiego Malarstwa Polskiego ze swoją pracą „Wrzosowisko”.

Na wystawie zaprezentował 15 pejzaży roztoczańskich malowanych olejem, pastelą i tuszem, rzeźby „Pieta” i „Ukrzyżowanie”, prace ceramiczne tzw. „Jarmulaki” oraz rzeźbę gipsową „Wieprz oplatający Szczebrzeszyn”.

Goście obecni na spotkaniu doszli do wniosku, że Krasnystaw i Szczebrzeszyn łączy Wieprz, przepływający przez oba miasta, paralotniarze  na niebie oraz jeszcze kilka  innych rzeczy. Gratulacje artyście w imieniu samorządu powiatu przekazał Przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki.

Wystawę można oglądać do 6 czerwca w godzinach pracy Biblioteki Powiatowej. Zapraszamy!