Dzieje kościoła i parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego

środa, 20/06/2018

Dnia 25 czerwca 2018 r. w Bibliotece Powiatowej swoją książkę o kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie zaprezentowali jej autorzy: Jakub Kalman, Weronika Czyżycka, Bogumiła Bęcal i Sylwia Młynarczyk-Rysak.

We wstępie do książki autorzy napisali: „Piękna i burzliwa historia kościoła św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, mimo jego kilkusetletniej działalności, nie doczekała się żadnego pełnego opracowania monograficznego. Historia obiektu, jego ranga i znaczenie dla lokalnej społeczności, wydaje się zasługiwać na bardziej szczegółowe opracowanie i takie wyzwanie podjęliśmy my - uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie w ramach działalności Koła Miłośników Biblioteki oraz nasi opiekunowie. Czy udało nam się sprostać temu trudnemu zadaniu? Muszą to ocenić sami Czytelnicy.

Mozolne zbieranie materiałów, przygotowanie precyzyjnej dokumentacji fotograficznej – generalnie praca nad książką, zajęła nam ponad rok i ten rok spędziliśmy w naszej szkolnej bibliotece. Podziwiając pięknie zachowany i odnowiony budynek kościoła i dawnego kolegium jezuickiego, z wielką ciekawością i niespożytą energią przystąpiliśmy do odkrywania tajemnicy jego powstania. Pragniemy przedstawić wszystkim czytelnikom tego opracowania okoliczności i środowisko w jakim kościół powstawał i funkcjonował oraz przybliżyć sylwetki niezliczonych osób, które w różny sposób przyczyniły się do jego zaistnienia i były z nim w różny sposób związane. Podjęliśmy próbę prześledzenia tego procesu na przestrzeni stuleci, od pierwszej idei – zamysłu powstania kościoła – aż do chwili obecnej.

Jako uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie pragnęliśmy naszą pracą, wpisać się w rocznicowe obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

Liczni goście obecni na promocji książki z zaciekawieniem obejrzeli prezentację  zdjęć znajdujących się w publikacji oraz wysłuchali autorów, którzy w interesujący sposób przybliżyli tematykę książki. Sponsorzy otrzymali od autorów książkę oraz podziękowania za pomoc w jej wydaniu.

Dziękowano autorom z pracę i trud włożony w pracę nad cenną dla miasta, powiatu i regionu publikację.

Ksiądz prałat Henryk Kapica powiedział: „Dziękuję szkole, młodzieży i nauczycielom, że podjęli trud stworzenia przewodnika po kościele św. Franciszka Ksawerego. Będzie to zachęta dla parafian i gości, by obejrzeli kościół. Doceniam tych, którzy tworzyli kościół, historię parafii i życia społecznego wokół niej. Kościół to perła Lubelszczyzny. Pielgrzymi odwiedzający go są pełni zachwytu nad jego historią i bogatym wnętrzem. Trzeba chylić czoła przed przodkami, ciesząc się przeszłością i teraźniejszością”.

Zastępca Burmistrza Edward Kawęcki powiedział: „Jestem zachwycony inicjatywą uczniów. To sukces uczniów, nauczycieli i dyrekcji. Wydanie książki jest trudne i wymagało wsparcia wielu osób. Serdeczne gratulacje”.

Dr Leszek Janeczek mówił: „Godna zauważenia jest ta cenna inicjatywa. Słowa podziwu i gratulacje. Chylę czoła przed tymi młodymi ludźmi, którzy wpadli na pomysł napisania tej książki, uzupełniając lukę w naszej wyobraźni, gdyż nienazwane nie istnieje. Opisując to, co widzimy, nadajemy jeszcze większy sens obrazowi, inspirujemy innych, budzimy refleksję. Tym czynem zapisali się na trwałe w przestrzeni historycznej Krasnegostawu. Szczere gratulacje i dziękuję”.

Można też było otrzymać książkę z dedykacją autorów.

W czasie spotkania kilkakrotnie emitowano spot promujący województwo lubelskie, które było patronem wydarzenia.

Książka jest dostępna w naszych zbiorach. Zapraszamy do lektury!