Różnorodne malarstwo Alicji Cimek i 45. numer czasopisma „Nestor”.

poniedziałek, 15/10/2018

11 października 2018r. do Biblioteki Powiatowej w Krasnymstawie przybyło wielu znakomitych gości, aby uczestniczyć w wernisażu malarstwa Alicji Cimek oraz zapoznać się z najnowszym 45. numerem czasopisma „Nestor”.

Alicja Cimek jest krasnostawianką, tu ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła pracę zawodową, najpierw w Urzędzie  Statystycznym, a następnie w ZUS. Po przejściu na emeryturę w 2009r. realizuje swoją przygodę z malarstwem w Grupie Plastycznej „Paleta”. Swoją pasję rozwija pod kierunkiem pani Bronisławy Żuk.

Na wystawie w Galerii Collegiata  Biblioteki zaprezentowano 68 obrazów wykonanych techniką akrylową.  Różnorodna tematyka  prac obejmująca szeroki wachlarz –  od architektury po konie, kwiaty, ptaki, pejzaże i tematykę religijną – przyciąga odbiorców magią kolorów i ulotnością uchwyconej chwili.  Na wystawie zobaczymy też najnowszy obraz, wykonany na 100-lecie Niepodległości – Józef Piłsudski na Kasztance.

Na wernisażu malarka mówiła, że zainteresowanie do tej dziedziny sztuki przejawiała od dawna. Od zawsze fascynowała ją przyroda, umiała patrzeć i dostrzegać w otaczającym nas świecie to, czego nie widzieli inni. Ta umiejętność obserwacji była impulsem do tego, aby przenieść swoje artystyczne doznania na płótno.  A robi to w bardzo subtelny i wyrafinowany sposób, jej obrazy są pełne finezji i wdzięku. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, gdzie z profesjonalnymi artystami wzbogaca swój talent twórczy. Wystawę można oglądać do 11 listopada w godzinach pracy Biblioteki Powiatowej.

Andrzej Misiura, redaktor naczelny, zaprezentował najnowszy 45.  numer czasopisma artystycznego „Nestor”. O swoich artykułach mówili też autorzy, obezni na spotkaniu: Lucjan Cimek, Lech Dziedzic, Ewa Magdziarz, Krzysztof Szarugiewicz, Wiesław Krajewski, Monika Nagowska, Elżbieta Patyk.

Dr Leszek Janeczek przybliżył  zebranym pomysł na uczczenie 100- lecia odzyskania niepodległości, który polega na stworzeniu skrzyni pamięci. Zwrócił się z apelem do społeczności lokalnej o przekazywanie zdjęć, listów, dyplomów, świadectw, aktów urzędowych, wspomnień itd. które zostaną zdeponowane w skrzyni pamięci . Czasopismo artystyczne „Nestor” przekazało pierwszy depozyt w postaci wszystkich wydanych  numerów czasopisma.

Zapraszamy do ciekawej lektury!