Sławomir Franc i Halina Rowicka – spotkanie w Bibliotece

czwartek, 24/01/2019

22 stycznia gościliśmy w Bibliotece liczne grono zacnych gości, którym bardzo dziękujemy za przybycie. Sławek Franc zaprezentował publiczności swoją nową książkę, o świadomie prowokacyjnym tytule  „A kto mi, kuźwa, zabroni czyli 48 przykładów, na to, że można…”. Książka została określona przez autora mianem „lekkiej dywagacji psychologiczno-socjologiczno-filozoficznej o podłożu moralizatorsko-motywacyjnym”.

Każdy z 48 rozdziałów jest oddzielnym felietonem o różnorodnej tematyce. Ostatni felieton Bądź zwycięzcą, czyli sen o Victorii rozpoczyna się słowami  „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi”, które w pełni definiują osobę autora stwierdzającego „Jestem szczęśliwym człowiekiem”, co kilkakrotnie potwierdzał w czasie wieczoru. Do lektury zachęca też Jerzy Rogalski, który napisał między innymi:  „Książka ta to prawdziwa petarda… Publikacja jest kompilacją przeżyć autora, przysłów, cytatów i porad… 48 rozdziałów to odrębne, motywujące historie, które razem stanowią spójna całość napisaną językiem przystępnym, swojskim, w nieco żartobliwym tonie, a jednocześnie ukazującym wysoki poziom wiedzy i inteligencji autora…” . Ilustracje wykonała Dorota Przemorska, malarka z Krasnegostawu.

Halina Rowicka, aktorka, niezapomniana Ewa Talar z serialu „Dom”, była gościem specjalnym wieczoru. Licznie zgromadzona publiczność wraz z autorem z wielką przyjemnością wysłuchali jej  interpretacji kilku fragmentów książki, między innymi A może w Bieszczady?, Zarażaj optymizmem, Niełatwa umiejętność dokonywania wyboru.

Autor książki, Sławomir Franc to doktor nauk społecznych, emerytowany policjant i weteran misji pokojowej ONZ w Kosowie, pracownik naukowy Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, autor trzech samodzielnych wydawnictw książkowych oraz kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych, właściciel kancelarii  szkoleniowej specjalizującej się m.in. w komunikacji interpersonalnej, miłośnik aktywnego trybu życia, zapalony rowerzysta, motocyklista, paralotniarz, fascynat zimowych kąpieli,  aktor amator, dla którego uśmiech i pozytywne myślenie są najważniejsze w życiu.

Akcent muzyczny wieczoru zapewniła Rita Kulczyńska, uczennica II LO, która zaśpiewała kilka  piosenek, a wcześniej była uczestniczką warsztatów  przeprowadzonych przez  Halinę Rowicką. Goście mogli otrzymać autografy oraz dedykacje, zrobić zdjęcia, porozmawiać i w miłej atmosferze wymienić poglądy, z czego chętnie i licznie skorzystali. Podsumowaniem spotkania niech będą słowa Haliny Rowickiej „Było mi niezwykle miło gościć w tym niezwykłym miejscu. Bardzo dziękuję za sympatię i życzliwość. Życzę jak najwięcej interesujących spotkań, do których moim zdaniem należało to dzisiejsze!” Zapraszamy do lektury!