Kosmicznie w bibliotece

wtorek, 16/04/2019

12 kwietnia 2019 r. Biblioteka Powiatowa w Krasnymstawie była jednym z kilkudziesięciu miejsc na świecie i jednym z czterech w Polsce, gdzie miłośnicy astronomii brali udział w międzynarodowej akcji Noc Jurija – Juri’s Night, której celem jest popularyzacja osiągnięć lotów kosmicznych. 12 kwietnia obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych i Kosmonautyki.

Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii w Lublinie mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji Wiesława Krajewskiego wzbogaconej prezentacją multimedialną na temat lotu Jurija Gagarina w kosmos w 1961 r.  Zbigniew Jankowski w trzech wystąpieniach i prezentacjach multimedialnych opowiedział o wielkościach i odległościach w  Układzie Słonecznym oraz o historii i podstawach kosmonautyki. W międzyczasie można było też kierować promem kosmicznym i spróbować bezpiecznego lądowania na Ziemi, co niektórym się udało, czy też zrobić sobie zdjęcie w hełmie astronauty. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci i dorosłych było Mobilne planetarium Astropark, gdzie w czasie trzech godzinnych seansów mogliśmy z bliska odbyć wirtualną podróż do odległych zakątków Wszechświata, zobaczyć planety, gwiazdy, konstelacje w różnych okresach czasowych,   odległe galaktyki, cofnąć się w czasie do starożytnego Egiptu czy odbyć podróż na Marsa. Obraz wyświetlany  na kopule wzbogacony był profesjonalnym i bardzo ciekawym komentarzem prowadzących.

Wieczorem wypogodziło się i można było zobaczyć przez teleskop Księżyc. Dziękujemy gościom z Lublina, Żółkiewki, Bończy i Krasnegostawu za przybycie, mamy nadzieję, że warto było! Wszyscy otrzymali okolicznościowe zakładki do książek i emblematy z logo wydarzenia. Do zobaczenia za rok!