Aktualności

NOWOŚCI – SIERPIEŃ 2019

Dobre uczynki – Agnieszka Krawczyk. Poznań: Filia, 2018.

Podobno dobre uczynki wracają do nas po stokroć.

Dla Heleny nie jest to łatwy rok: boryka się z problemami zdrowotnymi, kłopotami z mydlarnią i sytuacją rodzinną. Na jaw wychodzi szokująca tajemnica, która już na zawsze odmieni los bohaterki. Zbliża się moment próby dla wszystkich lokatorów – czy wyjdą z niego zwycięsko? Na pewno odkryją prawdę o sobie, której wcześniej nawet się nie spodziewali.

Dlaczego więc tak bardzo o nie trudno? Zwłaszcza, gdy uwagę zaprzątają własne sprawy: zdrowie, rodzina, praca czy miłość. Nawet mieszkańcy Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami…

Drugi tom sagi „Uśmiech losu” opisującej perypetie lokatorów Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą.

Nowy dom na Wyrębach II –  Stefan Darda. Chorzów: Videograf, 2018.

Akcja trzeciej części cyklu „Wyręby” rozgrywa się w ostatnich miesiącach 1996 roku

Po wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec września, budowa nowego domu staje pod znakiem zapytania, a Hubert Kosmala zastanawia się, czy niebezpieczeństwo nie przywędrowało za nim do Lublina. Ewa Firlej ma wrażenie, że niebo runęło jej na głowę, ale to dopiero początek jej problemów z Mikołajem. Tymczasem w okolicach Wyrębów mają miejsce przerażające wypadki wiązane przez niektórych z tragiczną śmiercią Marty i jej nienarodzonego dziecka. Czy słusznie? A może niebezpieczeństwo czai się zupełnie gdzieś indziej…? Aby sprostać wyzwaniom stawianym mu przez los, Hubert musi skorzystać z pomocy swojego przyjaciela…

Przyciąganie – Elżbieta Rodzeń. Poznań: Zysk i S-ka, 2018.

Kiedy koniec staje się nowym początkiem.

Nadia jest zmuszona zacząć wszystko od nowa. Silną niegdyś kobietę zastąpiła osoba ze strachem oglądająca się za siebie. Kiedy znajduje pracę w charakterze opiekunki, wydaje jej się, że to szansa na spokój, którego tak bardzo potrzebuje.

Garrett miał absolutnie wszystko. Piękną dziewczynę, sukcesy w sporcie. Nie przypuszczał, że tak łatwo zostanie mu odebrane to, kim był. Teraz młody, ekscentryczny prawnik każdego dnia próbuje udowodnić, że niepełnosprawność to tylko minimalna przeszkoda na drodze do życia pełną piersią. Kiedy jego rodzice zatrudniają dla niego pielęgniarkę, postanawia zrobić wszystko, aby się jej pozbyć…

Siostry – Bernard Minier. Poznań: Rebis, 2018.

Bernard Minier powraca w najlepszej formie.

„Przed ich oczami rozciągał się olbrzymi, bezmierny las…”

Maj 1993. Zwłoki dwóch sióstr zostają znalezione na brzegu Garonny. Dziewczyny, ubrane w pierwszokomunijne sukienki, siedziały naprzeciwko siebie przywiązane do drzew.

Młody Martin Servaz bierze udział w swoim pierwszym śledztwie. Szybko zwraca uwagę na Erika Langa, autora porywających, pełnych okrucieństwa kryminałów. Zamordowane siostry były fankami Langa, a jedna z jego najbardziej znanych książek nosi tytuł Panna w bieli. Śledztwo zostaje zakończone. Servaza prześladują jednak wątpliwości: czyżby pominęli jakiś istotny element?

Minęło dwadzieścia pięć lat od podwójnego morderstwa. W mroźną noc Erik Lang znajduje zwłoki swojej żony. Śledztwo prowadzi Martin Servaz. Dawne wątpliwości powracają i stają się obsesją komendanta, która nie daje mu spokoju, podobnie jak złowrogi list pisany czarnym atramentem…

Władza absolutna – Remigiusz Mróz. Poznań: Filia, 2018.

Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powinien przejąć władzę, a do walki o nią gotowe są stanąć wszystkie siły polityczne. W sytuacji poważnego kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii.

Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku.

Ten, kto odkryje prawdę, zdobędzie władzę absolutną…

Chrobot: życie najzwyklejszych ludzi – Tomasz Michniewicz. Kraków: Otwarte, 2018.

Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

Koniec z migreną: program żywieniowy definitywnie eliminujący bóle głowy i stany zapalne – John Turknett. Białystok, Vital, 2019.

W tej publikacji neurolog w przeszłości również cierpiący na migreny, oferuje czytelnikom rewolucyjne lekarstwo dietetyczne, które zadziałało w jego przypadku oraz u jego licznych pacjentów.

Ty również możesz dołączyć do grona szczęśliwców. Miej migrenę z głowy!

Kluczem do pokonania bólu głowy okazała się dieta o niskiej zawartości pszenicy, cukru i przetworzonej żywności oraz bogata w organiczne, wysokobiałkowe produkty zwierzęce. Książka analizuje także związek pomiędzy stanami zapalnymi, dietą i migrenami oraz zawiera trzytygodniowy plan posiłków, pomagających zmodyfikować to, jak jemy. Przestrzegając tego łatwego planu odżywiania miliony chorych odkryły życie wolne od objawów migreny.

Skandynawia: parki narodowe i rezerwaty przyrody – Andrzej Garski, Paweł Garski. Pelpin: Bernardinum, 2017.

Drugie wydanie jedynego polskiego przewodnika po szlakach turystycznych w najpiękniejszych parkach narodowych i rezerwatach przyrody Skandynawii.

Coraz więcej osób odwiedza Skandynawię, chcą one wędrować po szlakach dzikiej przyrody, w Europie coraz mniej licznych. Do tego potrzebny jest odpowiedni przewodnik opisujący poszczególne atrakcje turystyczne Skandynawii. Przyroda dalekiej północy bardzo różni się od polskiej. Nie wszędzie przydają się doświadczenia z wędrówek po naszych górach. Jest to zupełnie inny świat, często daleko od cywilizacji. Dlatego potrzebna jest podstawowa wiedza, jak należy się do takich wędrówek przygotować. Jest też dodatkowy bonus przebywania z dala od cywilizacji, nie ma gdzie wydać pieniędzy, a więc wyjazd nie będzie kosztowny.

Drugie wydanie przewodnika zostało uaktualnione i rozszerzone o trzy bardzo atrakcyjne parki narodowe. Ponadto doszło wiele nowych zdjęć.

Strach, fascynacja, niezrozumienie – redakcja naukowa Paulina Litka, Konrad Grochecki, Ewa Solska. Krasnystaw: Muzeum Regionalne, 2018.

Praca niniejsza stanowi pokłosie I Humanistycznej Konferencji Naukowej im. Kaspra Niesieckiego, zorganizowanej w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie d. 15 września 2017 roku. Składa się z jedenastu artykułów, których redakcję przygotowali pracownicy i doktoranci Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zrzeszeni w Kole Metodologicznym Historyków UMCS. Publikację cechuje spore zróżnicowanie chronologiczne (od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne) i tematyczne zawartych w niej prac, z których każda w swoim zakresie nawiązuje do tematu przewodniego konferencji. Stanowi to duży atut omawianago opracowania, ponieważ czytelnik znajdzie tu kwestie mogące wzbudzić jego zainteresowanie różnymi wymiarami wiedzy historycznej – od faktografii politycznej, kulturowej, społecznej po zagadnienia metodologiczne i teoretyczne w kontekście praktyk badawczych historiografii. Książka ma potencjał, który wzbogaca dyskurs naukowy o nowe perspektywy badań nad wzorcami kulturowymi oraz cała gamą wątków problematyki z nimi związanej.

Z recenzji dra Roberta Stępnia

(Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Zwierzęta Polski – Renata Krzyściak-Kosińska. Warszawa: Multico, 2018.

Książka Zwierzęta Polski stanowi część kompletu „Flora i fauna Polski” i prezentuje ponad 200 gatunków zwierząt żyjących w Polsce, zarówno tych najczęściej spotykanych, jak i rzadkich.

Opisy gatunków są zbudowane według jednego klucza i zilustrowane doskonałymi zdjęciami. Składają się z opisu cech wyglądu zwierzęcia, obszaru jego występowania, biologii oraz uwag na temat zagrożeń dla gatunku w dzisiejszym świecie, a w szczególności na terenie Polski.

To znakomita książka dla wszystkich chcących bliżej poznać przyrodę własnego kraju.

Możliwość komentowania NOWOŚCI – SIERPIEŃ 2019 została wyłączona