Wystawa z cyklu „Ludzie a pasją” : malarstwo Alicji Kruk, rzeźba Zbigniewa Wlizło – artyści z Żółkiewki

czwartek, 19/02/2004

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie rozpoczęła nowy cykl wystaw pod hasłem „Ludzie z pasją”. W jego ramach swoje prace w bibliotece powiatowej prezentować będą artyści  mieszkający na terenie powiatu krasnostawskiego  oraz związani z ziemią krasnostawską. Biblioteka chce przedstawiać ciekawych ludzi, ich osobowości i pasje oraz efekty ich pracy w postaci  stwarzanych dzieł.

Swoje prace  na wystawie, której otwarcie miało miejsce w czwartek 19 lutego 2004 r., prezentują artyści mieszkający w Żółkiewce : malarka Alicja Kruk i rzeźbiarz Zbigniew Wlizło.  Łączy ich,  poza pasją do sztuki to, że oboje zaczęli tworzyć swoje pierwsze prace w tym samym czasie, w roku 1980.

Pani Alicja Kruk studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS. Tu w Pracowni Rysunku i Malarstwa uzyskała z wyróżnieniem dyplom pod kierunkiem profesora Jacka Wojciechowskiego. Maluje różnymi technikami, najbardziej lubi rysunek w ołówku i pasteli. Na wystawie zaprezentowano między innymi grafiki przedstawiające wnętrze kościoła w Żółkiewce. Są też  prace dyplomowe przedstawiające detale,  na które w codziennym życiu nie zwracamy uwagi, jak na przykład but czy  fragment krzesła.  Na swoich obrazach autorka utrwala  między innymi piękno martwej natury, ludzkie portrety, pejzaże. Artystka chętnie zajmuje się też kopiowaniem. Możemy oglądać kopie  dzieł  Jana Vermeer’a : „Nalewająca mleko”  i „Ważąca perły” oraz kopię obrazu  Antona van Dyck’a . Dwa obrazy pani Alicji znajdują się w Krasnymstawie w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia :  obraz świętej Faustyny oraz obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Pan Zbigniew Wlizło rzeźbiarstwo traktuje jako hobby. Rzeźbi stylem wygładzonym, a swoje prace pokrywa bejcą. Na wystawie zaprezentował rzeźby wykonane  w drewnie lipowym. Są to płaskorzeźby o tematyce religijnej przedstawiające Chrystusa i  Maryję oraz karykatury ludzkich twarzy, które autor nazywa „maskami”.

Wystawę można oglądać w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie do 13 marca 2004 r.