Aktualności

Poznaj historie Dzieci Zamojszczyzny

W czwartek 28 listopada 2019 r. o godzinie 10:30  zapraszamy na otwarcie wystawy  historycznej „Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe”. Będzie można posłuchać wykładu autorki scenariusza i kuratora wystawy dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. 

Ekspozycja ukazuje dramat jaki rozegrał się na ziemi zamojskiej podczas II wojny światowej. Prezentuje wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942 – 1943 do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, a stamtąd do Generalnego Gubernatorstwa, do powiatu puławskiego oraz do Rzeszy na przymusowe roboty. To również historia polskich dzieci odebranych rodzicom, które zostały zgermanizowane i po wojnie żyły w nieświadomości swojej tożsamości. Ponadto przedstawiono akcję ratowania polskich dzieci z obozu hitlerowskiego w Zwierzyńcu przez Różę i Jana Zamoyskich.

Wystawa prezentuje losy, historie, przeżycia i ludzkie dramaty. Przedstawia  zarówno ogólne wiadomości na temat wysiedleń na Zamojszczyźnie, jak i jednostkowe losy dzieci w cieniu pacyfikacji, m.in. historię Pani Marii Perkowskiej-Rusek, której Niemcy w grudniu 1942 r. spalili żywcem rodziców, a ona sama trafiła do obozu przejściowego w Zamościu, potem w Lublinie.

Wystawa udostępniona została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  Partnerzy wystawy:  Fundacja LOTTO;  Starostwo Powiatowe w Zamościu; Gmina Zamość oraz Miasto i Gmina Łosice. Lokalnym organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej BIAŁKI.

Możliwość komentowania Poznaj historie Dzieci Zamojszczyzny została wyłączona