Aktualności

Wystawa świec oraz wybitne dzieła Kopernika i Heweliusza na Nocy Bibliotek 2020.

10 października 2020 r. Biblioteka Powiatowa  uczestniczyła w  VI ogólnopolskiej Nocy Bibliotek organizowanej w tym roku pod hasłem „Klimat na czytanie”. Niezwykłą  kolekcję świec, zbieraną przez kilkanaście lat, zaprezentował Jerzy Krzos. Na niecodziennej wystawie pt. „W krainie tysiąca świec” znajdują się różnorodne świece  związane tematycznie z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą oraz świece o różnych kształtach. Podzielono je na kilkanaście grup tematycznych: anioły, figury, desery, lody,  globusy, kwiaty, motyle,  morze, owoce, zabawki, zwierzęta, świeczkowy miszmasz, a także świeczniki i akcesoria. Tą niezwykłą i ciekawą  wystawę  można oglądać do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki.

Następnie niezawodny Wiesław Krajewski zaprezentował dwa epokowe dzieła najwybitniejszych polskich astronomów. Pierwsze napisał Mikołaj Kopernik „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), w którym w 6 księgach wyłożył istotę teorii heliocentrycznej. Swoje epokowe dzieło astronom pisał przez kilkanaście lat.  Pierwsze wydanie ukazało się w Norymberdze w 1543 r. ,  ale wydawca dokonał w księdze wielu zmian, a nawet zamieścił własną anonimową przedmowę, przedstawiającą teorię Kopernika jako hipotezę. Wydanie czwarte  ukazało się w 1854 r. w Warszawie i zawierało oprócz tekstu łacińskiego pierwsze polskie tłumaczenie dokonane przez J. Baranowskiego. Rękopis dzieła znajduje się aktualnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Początkowo dzieło Kopernika, dedykowane papieżowi Pawłowi III, wzbudziło pozytywne zainteresowanie hierarchii Kościoła, było cytowane na uniwersytetach. Jednak w związku z dużym wpływem, jaki wywarło na niektórych ówczesnych uczonych, zaczęto dostrzegać w nim niebezpieczeństwo dla panującego światopoglądu religijnego. Spowodowało to umieszczenie dzieła w indeksie ksiąg zakazanych, skąd wycofano je  dopiero w 1757 r.  W 1999 r. rękopis dzieła został wpisany na listę Pamięć świata UNESCO.

O tym, że dzieło Jana Heweliusza „Firmamentum Sobiescanum sive Uranographia” („Firmament Sobieskiego, czyli Uranografia” ) jest wybitne,  mogliśmy przekonać  się osobiście.  Gdański astronom w tym niezwykłym barokowym atlasie nieba napisał: „Tę północną półkulę firmamentu Sobieskiego uświetnioną i powiększoną różnymi nowymi gwiazdozbiorami i licznymi nowymi gwiazdami Janowi III, królowi Polski itd., panu swemu najłaskawszemu, na nieśmiertelną chwałę i wieczną jego pamięć […] ofiaruje i poświęca Jan Heweliusz, autor, obserwator i rysownik”. Książka ukazała się  w 1690 r. po śmierci astronoma, dzięki staraniom jego żony i wsparciu finansowym króla Jana III Sobieskiego.

Obecnie, kiedy mamy ograniczone możliwości uczestniczenia w wielu formach kultury i życia społecznego, jest to doskonały czas na czytanie, na bycie z książką, która daje wsparcie, wytchnienie czy rozrywkę. Zapraszamy do Biblioteki!

Możliwość komentowania Wystawa świec oraz wybitne dzieła Kopernika i Heweliusza na Nocy Bibliotek 2020. została wyłączona